Ekologia i przyroda

POLSKA JEST PIĘKNA, NIE TRZEBA JECHAĆ DALEKO!

Wielu ludzi wymienia jako swoje podstawowe hobby podróżowanie. Jest to bardzo pozytywne, bo rozwija umysł, poszerza wiedzę o świecie jak i horyzonty.

Są dwa style zwiedzania świata. Pierwszy to typowo „turystyczny.” Czyli człowiek jedzie gdzieś do Polski lub innego kraju, i siedzi cały czas w Resorcie, czyli w kompleksie wypoczynkowym. Często tacy ludzie, np jadąc na resortowe wczasy do Egiptu, nie wychodzą nawet nad morze. Spędzają te wakacje krążąc od pokoju hotelowego, przez basen aż po bar wieczorem.

Wg mnie taki rodzaj podróżowania nie rozwija, a jedynie dostarcza rozrywki. W starym polskim filmie jakiś „Janusz” mądrze to skwitował, że po co ma gdzieś jechać na wczasy, skoro wódki może napić się w domu na balkonie.

Inny rodzaj zwiedzania polega na bardziej twórczym podejściu do tematu. Taki o podróżnik wyszukuje specyficznych, fajnych miejsc, najczęściej tych mało skomercjonalizowanych. Strata się on poznać historie tego miejsca i zwyczaje panujące. Wyszukuje on tam nie plaż i barów, ale wszelkiego rodzaju ciekawostek. Tajemnicze, ciche dzielnice. Dzikie plaże. Opuszczone domy, kościoły czy fabryki. Jeziorka, łąki i wioski na odludziach. Zaginione w lesie budowle, ruiny, schrony. I tak dalej.

Taki sposób podróżowania rozwija i to polecam, przed wieczornym pójściem na rynek, do baru czy na techno. 😉

Polska ma cały ogrom takich pięknych i jednocześnie niedocenianych miejsc. Przyklady to Bieszczady, Pojezierze Drawskie w Zachodniopomorskim, Kaszuby, okolice Hajnówki w Podlaskim, Jura Krakowsko Częstochowska i tak dalej.

Wiadomo, że miejsca takie jak Bałtyk, Mazury czy Zakopane dają nam wiele dobrych wspomnień i bywa że do nich wracamy. Ja tam Zakopane lubię, choć pełno tam komercji i nastawienia na typowego turystę. Polecam Ci jednak, byś odkrywal też inne urokliwe miejsca, a jest ich u nas bardzo dużo.

Poniżej przedstawię Wam relacje foto i video z takiego miejsca, które bardzo mnie urzekło:

Poniżej JarQ vel Jarek Kefir medytuje i trenuje lewitacje 20 cm nad ziemią, potwierdzone info:
A teraz filmy video – polska natura:
Wszystkim nam polecam zwiedzenie naszego kraju, bo jest on piękny. Poznanie jego historii, tradycji regionalnych, zwyczajów, zwiedzenie tych wszystkich urokliwych dzielnic czy odludnych miejsc.


jarek kefir
Dzięki dobrowolnym darowiznom mogę utrzymać stronę, jak i docierać z demaskacjami i ukrywaną wiedzą do setek tysięcy ludzi. Wesprzyj moje publikacje, jak je lubisz. Byt wolnych mediów jest teraz ciężki i od dobrej woli Czytelników zależy ich istnienie:
Na konto bankowe:

Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
Tytułem: Darowizna
Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:

Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282
Na Pay Pal: Kliknij poniższy obrazek:

Reklamy

8 odpowiedzi »

 1. już prawie dwie dekady, rok w rok jeżdżę do drawieńskiego parku narodowego… jezioro … (nie powiem)… las, namiot, las, ognisko, las, rybki… i tak cały miesiąc na polu namiotowym. bezcenne miejsce

  nie kręcą mnie wycieczki po europie i innych kontynentach. bo gdzie jest tak, jak w Polsce? owszem, fajnie zobaczyć inne miejsca ale wypoczynek tylko z dala od miejskiej cywilizacji. a dlaczego Polska? a proszę taki quiz… ile krajów na ziemi ma dostęp do morza i do gór…? pewnie trochę (pomyśl, policz), a ile z tych krajów ma cztery pory roku…? pewnie już trochę mniej (pomyśl, policz), a w ilu tych miejsc, czujesz się bezpieczny…? że nie zabije cię mikro pająk, nie ugryzie jadowity wąż, krokodyl, nie wpierdoli cię jakieś mięsożerne zwierze… a z pośród tych krajów… w ilu jest spokój? brak afrykańskiego ludzkiego wirusa? spokój na ulicy… i można tak jeszcze tak długo przesiewać polskie sito… jedno, co nas łączy z innymi krajami, to destabilizacja polityczna. oni wszędzie są i wszędzie motają. Polska jest OK. bardzo OK. zajebiście OK. inne miejsce? po co? nie wiemy co mamy, dopóki tego nie stracimy.

 2. No i spoko, jaskinie, zamki, góry, lasy to kozak opcja w Polsce. Kiedyś jak dodatkowo chillowalem się blantem, to braliśmy ze sobą coś do buchania, wcześniej szukaliśmy ciekawe miejsca na google maps i jeździliśmy zwiedzać.

  Natomiast często niektórzy mają po prostu parcie na to „co robi reszta”, czyli piwo za 15 złotych w barze na rynku, kapuczina ze starbuxa , koniecznie przy oknie aby ten nie znajomy co nie zwraca na nikogo uwagi, niby zwrócił na nas uwagę jak to pijemy kapuczine za dwie dychy.
  Tak samo wycieczki po galeriach handlowych, zawsze coś się kupi czy loda, czy zje się w McDonaldzie , a przyjemność z tego taka, że „przynajmniej ruszyłem się z domu” , a mimo wszystko nic z tego nie wynika.

  Co do wakacji jak pisałeś to pewnie, że lepiej gdzieś powędrowac, chociaż może nie w krajach arabskich 😂 jak tam jeździłem to raczej hotele i okolice ale też organizowane wycieczki i specjalne targi dla turystów w centrach miejscowości turystycznych. Ale dyskoteki już, czy spacery po mieście to inna sprawa. Nikt mnie nie napadł ale taksówkarze , przechodnie , młodzi pod dyskotekami zawsze mnie upominali, że nie jest bezpiecznie to co ja planuje i lepiej wracać do hotelu. Dodatkowo panienka skąpo ubrana bo ciepło wiadomo. Wtedy jeszcze nie rozumiałem polityki , islamu, itd i wkurwialo mnie to, teraz też bym tego nie zrobił ale już ze względu na to, że więcej rzeczy wiem i rozumiem.

  Dodam do Twojego artykułu jeszcze właśnie to, że Polska oprócz tego, że ma swoje uroki i również jest piękna, bardziej opłacalna i można się przecież z każdym porozumieć w tym samym języku , to przede wszystkim jest też bezpieczna. A z tym jest już coraz trudniej i na arabskich wybrzeżach , i w Europie zachodniej.

 3. Od razu przypomina się twórczość St. Jachowicza „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie, a boś nie śliczne te wioski liczne, ten kraj kochany?” Tak, Polska jest piękna, bardzo piękna i mamy tu wszystko, co potrzeba: morze, góry, jeziora, rzeki, strumyki, wodospady;), lasy, puszcze, kolorowe łąki, połoniny i nawet pustynie;) i to w czterech wersjach z powodu pór roku. Poza tym do zwiedzania są liczne miasta, miasteczka i wiejskie klimaty. Z pewnością nie doceniamy walorów naszego kraju. Naturalnie ludzie mają potrzebę podróżowania, poznawania nowych także zagranicznych miejsc, wszak podróże kształcą. Rozumiem też modę na wczasy w gorących klimatach, na wylegiwanie się w modnych letnich kurortach. Ludzie zamknięci na co dzień w czterech ścianach podczas pracowego kołowrotka tęsknią za słońcem czyli podświadomie marzą o witaminie D. A ponieważ pogoda w Polsce czasami kapryśna, to wolą ten dlugo wyczekiwany urlop spędzić tam, gdzie pogoda jest zagwarantowana. Chociaż ostatnio z tymi gwarancjami rożnie bywa. Znajomy pojechal we wrześniu zeszłego roku do Grecji i przez caly pobyt nawet nie padał, ale lał deszcz! Kulturalne zamiłowania jakoś pozwoliły całej ekipie przetrwać ten czas niepogody. Osobiście jestem fanką Polski, polskich klimatów i polskiej przyrody. A więc rozglądnijmy się dookoła…
  PS Dzięki za piękne fotki, zwłaszcza te ze swojskim łubinem…Gdy idę na wieczorny spacer gdzieś w łąki to rajcują mnie odgłosy i widok kolorowych bażantów…

 4. W wyjazdach nie chodzi o wyjazdy tylko o zakiszenie obcego ogora plus kto nie jest szczęśliwy sam ze sobą potrzebuje wyjezdzac

 5. Ogólnie to nie polecam wyjeżdżać za granice, ponieważ tam dochodzi do gwałtów, morderstw ataków terrorystycznych bardzo dużo egzotycznych chorób i wszędzie czycha śmierć
  Na każdym kroku, wiem co mówię. W Polsce nic z tych rzeczy sie nie dzieje. Ja na przyklad czuje się dobrze sam ze soba i siedzę w domu. Nie wyjeżdżać!

 6. Jest dużo fajnych krajów do zwiedzania: Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Chorwacja, Malta,Hiszpania, Portugalia, Rosja, Chiny, Wietnam, Japonia, Bhutan, Birma, Kanada, Kazachstan.Nawet na Kubę można się wybrać. A śmierć, gwałty czyhają wszędzie, w Polsce również. No i nie trzeba jeździć do krajów arabskich – tam bym nie pojechała.

 7. Jeżdżę rowerem 21 lat. Wliczając ostatnie 6 lat. Jeżdżę poza miastem w każdym kierunku. Też widzę podobne widoki jak twoje fotki. Polecam wszystkim pozwiedzać okolicę w promieniu 30 km.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.