Felietony i artykuły autorskie

Dla introwertyków i nieśmiałych: tego psycholog Ci nie powie. Ucz się na błędach innych!

Tajemnice psychologii, czyli jak z tą ekstrawersją i introwersją jest

Niedawno rozmawiałem ze swoją koleżanką o bolączkach naszego pokolenia (25 – 35 rok życia). Tematyka zahaczyła o sprawy takie jak rodzicielstwo. Mówiłem, że jest to ciężkie zadanie, które dla wielu jest po prostu ponad siły. Ona powiedziała, że jak to, że przecież są ludzie którzy dają radę! Jako przykład przedstawiła mi kolesia który jest ekstrawertykiem. I to ekstrawertykiem nie byle jakim.

Jest on wzorem ekstrawertyzmu i męskości w stylu „zimnego drania„, niczym wzorzec metra w Sevre. Ma dobrze płatną pracę, samochód, mieszkanie. Z milion pasji i hobby. Kiedyś dla beki wymyśliłem teorię, że ekstrawertycy posiedli tajemną, magiczną sztukę wydłużania czasu. Że ich doba trwa 72 godziny, a nasza 12 godzin lub mniej. Tak czy owak był to człowiek z gatunku tych, którzy przetrwają nawet wybuch nuklearny. Po czym otrzepią się z opadu radioaktywnego, i zwyczajnie udadzą na aerobik, by głosić wszem i wobec, jakie to życie jest piękne.

Zgroza, nie? I co mamy zrobić my, biedne znerwicowane żuczki, żyjące w „tymkraju” za nędzną pensję, w malutkiej kawalerce na wynajmie? Wbrew pozorom to pytanie jest pytaniem krytycznie ważnym. Chciałbym Ci teraz przekazać niezwykle ważną wiedzę. Jeśli jesteś introwertykiem, osobą nieśmiałą, cierpisz na depresję, nerwicę, dręczy Cię stres.. Na pewno szukałeś w internecie porad i możliwości poprawy swojej sytuacji. Kłopot jest taki, że one zwyczajnie.. Nie działają.

Jedna metoda, druga. Kolejne rady, w tym wiele takich, które są zupełnie z dupy wzięte. Czytasz jedną, drugą, dziesiątą, i też masz ochotę w pewnym momencie walić głową w ścianę? Mamy żyć w tu i teraz? Uwolnić się od nadmiernych pragnień? Przeczytać książkę z myślami Dalajlamy lub żywot Buddy? Dobre… Ten kto bez namysłu powtarza te frazesy, najczęściej kompletnie ich nie rozumiejąc, zwyczajnie nie zna życia. Powiedz to osobie w wieku 20 – 35 lat (tzw. stracone pokolenie), która zarabia 1500 zł na rękę i nie stać jej nawet na wynajem tej budy w bloku.

Gdy new age, coaching i psychologia nie dają odpowiedzi

Podstawowa zasada brzmi tak, że gdy nie są zaspokojone podstawowe potrzeby (związane z przeżyciem, przetrwaniem, żywnością, odzieniem, schronieniem) to człowiek nie będzie interesował się tymi wyższymi – kultura, sztuką, duchowością. Zwyczajnie nie będzie mógł żyć w tym jebanym tu i teraz, bo nie będzie miał co do gara włożyć. I będzie zlękniony, zestresowany, i agresywny. Zwolenniku new age – czy już rozumiesz? Bo prościej już Ci nie umiem wytłumaczyć. Pod tym względem sytuacja w Polsce jest doprowadzona do ekstremum. Ten kraj jest perfekcyjną maszyną do zabijania – marzeń, pasji, planów.

Kolejną ważną prawdą jest, że wszelkie porady – coachingi, różne odmiany duchowości, ezoteryki nie ezoteryki, część psychologii – jest tworzona dla.. ekstrawertyków i milionerów. A przynajmniej dla ludzi którzy nie są na takim dnie, jak 90% Polaków. Jest to skopiowanie wzorca american dream w systemie, w którym to zwyczajnie nie zadziała. To tak, jak by silnik Ferrari wstawić do Fiata 126P. Lub jak by bujną, zieloną roślinę posadzić na środku pustyni. Gdzie jest niedobór wszystkiego, na czele z wodą (to dobra metafora).

Widać to szczególnie w przypadku coachingu. Bekę ma z tego cały internet. To nie tylko nie działa w polskiej „nieurodzajnej” rzeczywistości, ale jest i żałosne, i szkodliwe. Ten sam błąd powielają niekiedy psychologowie. Mówią, że Polacy nie wyprowadzają się od swoich najczęściej toksycznych i wampirujących rodziców. Jako przykład przedstawiają.. Włochy, gdzie ludzie zarabiają po 2000 euro. że tam też jest podobnie. Podobny błąd popełnia ogrom autorów związanych z ezoteryką, new age, duchowością. Mówią o życiu w tu i teraz, o tym, że nadmierne pragnienia niszczą człowieka. Ale na Boga.. Czy posiadanie własnego mieszkania i zarabianie więcej niż grosze to są wygórowane pragnienia, które wynikają z braku uduchowienia, z jakiegoś nadmiernego ego? No ludzie, no..

Wiele z tych porad to także próba uczynienia z nas ekstrawertyków. Bo są dla takich osób skonstruowane. A ludzie w Polsce są najczęściej potwornie poranieni. 25% Polaków regularnie bierze lekarstwa na nerwicę i depresję. Drugie tyle pilnie ich potrzebuje, ale się nie leczy. A tu oni wyskakują z jakimiś „tu i teraz”, z radością bezwarunkową i innymi tego typu podobnymi rzeczami.

Nie próbuj stać się ekstrawertykiem.. Czyli o czym psycholog Ci nie powie

Tak samo jest w przypadku tematyki związanej z relacjami. Cała medialno-kapitalistyczna propaganda mówi jedno i to samo: musisz być ekstrawertykiem! Z tym związana jest cała „cywilizacja ekstrawertyzmu”. Preferowane są small-talki, czyli rozmowy o niczym. Pracownik natomiast musi być natomiast niemal magikiem w dziedzinie psychomanipulacji, by sprzedał jak najwięcej produktów. Dawniej nazywano te cechy słowem: „krasomówstwo”. Dziś stały się one cnotą.

Ja proponuję Ci coś innego. Nie próbuj stać się ekstrawertykiem, bo to niemożliwe. Co najwyżej osiągniesz frustrację, że nie umiesz nawijać o niczym. Masz bowiem dwie drogi – albo nawijać o niczym, albo nawijać o.. czymś. Czymś bardzo konkretnym. Inaczej: zamiast umiejętności mówienia (dużo i bez sensu, jak to ekstrawertycy), proponuję byś wykształcił u siebie.. umiejętność słuchania. To potężna i całkowicie pomijana przez psychologię siła introwertyków. Nie każdy może nawijać jak katarynka, niczym gość z Tele Zakupów. Nie stawaj się kimś innym, tylko wykorzystaj swój potencjał.

Każda cecha negatywna ma swój wariant pozytywny – niczym medal posiadający dwie strony. U introwertyków jest to umiejętność słuchania. Musi być ona połączona z innymi cechami. Z tolerancją – bo każdy ma trochę inne poglądy. Z brakiem osądzania – bo pewni siebie ekstrawertycy robią to nagminnie, wystarczy tylko trochę odstawać, by dostać burę. Z brakiem osądzania swojej płci w typowy, patriarchalny sposób. Jak i z przepracowaniem nienawiści do płci przeciwnej. „Nie sądźcie abyście nie byli sądzeni” – znacie ten cytat?

Te dwa ostatnie są krytycznie ważne w wykształceniu umiejętności słuchania. Jeśli jesteś mężczyzną, to inni mężczyźni nie otworzą się przed Tobą, jeśli będziesz ich klasyfikował w typowy, samczy sposób. Będą się bali że ujawnią swoją słabość, będą grali i zakładali społeczne maski, jak przy ekstrawertykach. Z kolei kobiety także będą się bały przy Tobie otworzyć. Będą się bały, że nie są wystarczająco „porządne”, że nie są idealnymi kobietami, że zwyzywasz je i ocenisz. To samo działa w drugą stronę, jeśli jesteś kobietą.

Po prostu przestań być konserwatywnym dupkiem

Więc aby to zrobić, powinieneś sam przestać być dupkiem, na jakiego wychowało Cię społeczeństwo. Czy też powinnaś przestać być zlęknioną i osądzającą damulką, na jaką wychowało Cię społeczeństwo. Społeczeństwo jest tworem chorym. Zauważali to już starożytni filozofowie. Nie posiada ono żadnej ważnej ani prawdziwej wiedzy. Zasady podług których działa społeczeństwo nigdy się nie sprawdzały i nigdy nie przynosiły ludzkości szczęścia. Ale teraz są one zdezaktualizowane jak nigdy dotąd.

Nasze pokolenia (ludzie urodzeni w latach ’80 – ’00) zaczynają już myśleć inaczej. Mamy świat otwarty. Cała wiedza planety w zasięgu ręki, a raczej w zasięgu myszki komputera. Nawet w TV jest tyle kontrowersyjnych, szokujących, a czasami mądrych i dających do myślenia programów. Tysiące systemów religijnych, filozoficznych i politycznych bije się o naszą uwagę i.. energię, chcąc nas po prostu wpierdalać. Zadajemy bardzo niewygodne pytania, za których zadawanie kiedyś groziła nawet kara śmierci:

„Co ja będę miał z tego życia dla siebie?”
„Dlaczego nie mogę być po prostu szczęśliwy i żyć po swojemu, tylko muszę robić te rzeczy co wszyscy?”
„Mam się poświęcać, tyrać jak wół, iść na wojnę i robić inne rzeczy które każe elita – ale co ze mną, z moimi planami i marzeniami?”

Upadek przestarzałych wartości, upadek systemu

W związku z tym trwa erozja starego systemu wartości, implozja systemu. Wartości zaliczane do tradycyjnych, konserwatywnych, wcale nie są dobre, choć nasi rodzice i dziadkowie zaprogramowali je w naszej podświadomości. Używając i kar, i pięknych emocji. A wręcz przeciwnie – przyniosły światu niezmierzone morze cierpień i śmierć milionów ludzi. Ludzie to wyczuwają, choćby podświadomie. Chcą w tak trudnych warunkach trochę pożyć. Trochę wyszarpać od tego życia dla siebie. Ludzie widzą – także najczęściej podświadomie, że stare wartości i stare zasady rządzące społeczeństwem nie działają.

Powstało o tym dosłownie miliardy miliardów dowcipów, kawałów, komiksów, memów. „Ale spoko, przecież to tylko żart, o co Ci chodzi, oszołomie? Jestem taki, jak wszyscy i myślę jak wszyscy!” I właśnie o to chodzi. Uzyskując zdolność słuchania, masz dostęp do tej wiedzy, którą konserwatywne społeczeństwo ukrywa, wypiera, nie akceptuje. A to jest krytycznie ważne także dla Ciebie. Poznasz wszystko to, co wiedzieli Twoi rodzice, dziadkowie, nauczyciele, ale nie powiedzieli Ci tego. Ukrywali to przed Tobą, bo podświadomie bronili tego systemu. Nie chcieli byś się zniechęcił.

Jeśli jesteś mężczyzną, to usłyszysz od kobiet rzeczy, których nie mówiły nawet swoim chłopakom czy mężom. Dowiesz się np ile partnerów miały, co lubią a muszą ukrywać przed partnerem. Dowiesz się o lękach, zawiedzionych nadziejach. Albo o tym, że decydując się na małżeństwo i urodzenie dzieci, żałują. Po prostu tego żałują, że obecnie nie mają na nic czasu. Że wybrały niewłaściwego partnera. Że nie mogą się realizować. Gdyby powiedziały to komuś innemu, zostałyby wyśmiane, zwyzywane, znienawidzone.

Ale powiedziały te i inne rzeczy Tobie. Część takich kobiet otworzy się na Ciebie także inaczej – czy to ciałem, czy to sercem i ciałem. Jednak nie chodzi o to. Ale o to, że oprócz pomagania takim zagubionym ludziom, uzyskujesz bezcenne doświadczenie. Którego nie uzyskasz w żaden inny sposób. Poznajesz prawdziwą, niezafałszowaną wiedzę o społeczeństwie. O przewlekłe chorobie – zbiorowej neurozie, psychozie – która dręczy ten łez padół od zarania dziejów. Poznasz to, co ludzie ukrywają za wszelką cenę, a ukrywają oni rzeczy najważniejsze, eksponując jedynie.. banały typowe dla ekstrawertyków.

Gdy otwierają Ci się oczy, nic ich nie zamknie

Otwierają Ci się wtedy oczy. A taki proces jest trwały i nieodwracalny. Raz otwarte oczy nigdy się już nie zamkną. Ten proces to NAUKA NA BŁĘDACH INNYCH i jest to kolejna umiejętność, którą mogą wykształcić introwertycy. Najłatwiej uczyć się na błędach innych, umiejąc ich słuchać. Jest to proces bolesny, bo powoli upadają wszystkie iluzje, w które wierzyłeś. Wszystkie opowieści taty czy mamy, okraszane czy to pasem, czy wzruszającymi słowami o tym, jak wygląda życia.. Okazują się funta kłaków warte.

Zwykle ten proces wygląda tak.. Masz 70 lat, i nagle doznajesz olśnienia: „O kurwa mać, a więc to tak, a więc to takie proste!”. I możesz tylko po buddyjsku milczeć, bo wiesz, że narwana młodość Cię nie posłucha. Bo musi się nachlać, naćpać, naruchać, narobić dzieci, nalać po mordach.. Młodość musi spać, inaczej nie chciałaby służyć systemowi. Czasami jednak przychodzi to w wieku tych 25, 30 lat..  Tak jak u nas.

I wtedy jest to proces skrajnie burzliwy, bo dochodzi do kolizji obu systemów wartości. Czasami myślę sobie, jak by to było, gdybym pewnych rzeczy nie wiedział. Może byłoby lepiej? Czasami trochę zazdroszczę ludziom, którzy wierzą w tego siwego, konserwatywnego dziadka w chmurkach, który ma ich chronić. Im mniej człowiek wie, tym łatwiej mu żyć. Wiedza daje wolność, ale unieszczęśliwia.

Zapraszam także do przeczytania artykułu, w którym również poruszam te ważne kwestie:
Szokujący sekret relacji międzyludzkich. Co ukrywa psychologia?!

Autor: Jarek Kefir

Hej Kochani! 🙂 Każdemu komu zależy na przekazywaniu dalej niezależnych i niecenzurowanych informacji, może dołożyć swoją cegiełkę. Dzięki darowiznom jestem niezależny od partii, ideologii, religii, koncernów itp. Moja działalność zależy m.in. od Waszego wsparcia. Jest to też pewna forma wyrównania energii, podziękowania za wiedzę. Link z informacją tutaj: https://jarek-kefir.org/wsparcie/

 

Reklamy

6 odpowiedzi »

 1. ja tylko mam pytanie. bo padlo tu slowo partnerstwo damsko meskie. jak pogodzić to z hipergamia? bo jakos mi się to w calosc nie klei i może się nawet skonczyc palcem uniesionym w gore i slowani AA i nie mam tu na mysli anonimowych alkoholikow. w wąskim gronie można sobie uprawiac hune i tantre w garażu z zona sąsiada ale systemowo może dojsc do rozwiercenia bezowego słoneczka koranem. wiem, wiem. jestem chrym psychicznie kaleka emocjonalnym ale widze i kojaze fakty… bawic się bo system nie odpuści zapięcia niewolnikow na jeszcze krotsz smycz. taka moja rada .-)

  • Te dylematy są mi znane 😉 Homeostaza systemu. Z drugiej strony, jak pogodzić to z poniższym cytatem? Może ta (r)ewolucja to dobry kierunek i powinniśmy oddać się jej cali, nie zważając na islam?

   „W lepszym, bardziej inteligentnym świecie ludzie będą się kochać, lecz nie będą zawierać żadnych kontraktów. Miłość to nie biznes! Będą się rozumieć wzajemnie i rozumieć też, że życie jest ciągłym przepływem. Będą wobec siebie prawdziwi. Gdy mężczyzna odczuje, że jego ukochana nie czerpie już radości z kontaktu z nim, powie, że nadszedł czas rozstania. Nie istnieje potrzeba zawierania małżeństw. Nie istnieje potrzeba rozwodów. W takiej sytuacji możliwa jest przyjaźń.”
   Osho, Księga kobiet, Duchowa siła kobiecości

 2. Wrażliwość i skłonność do poświęcenia itp. to nic innego jak kolejny sposób natury na przetrwanie gatunku. Natura lubi różnorodność, a ta różnorodność gwarantuje przetrwanie, ot co…. Zawsze ktoś przetrwa, szybki i szczupły jak będzie trzeba wiać; grubas, jak przyjdzie głód; tchórze uciekną – waleczni zgina itd…. a ludzie wrażliwi i skłonni do altruizmu po prostu są tylko różnorodnością ….
  Ja nie muszę wybierać niczego ze sklepu różnorodności filozoficzno-religijnych, bo mam własny kompas i nim się kieruję 😉
  Lubię czytać Twoje artykuły, aby dochodzić do samodzielnych wniosków. Uważam,że dyskusja nie polega na wygraniu/przegraniu, tylko na pokazaniu innej strony, innego punktu widzenia. Powszechnie wiadomo,że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, ale dzięki dyskusji-rozmowie można dostrzec inny punkt widzenia bez przesiadania się 😉

 3. Otóż Jarku, jestem ekstra/intro, więc bawię się i po apokalipsie idę na obiad, ale jednocześnie cierpię „za milijony”. Cóż, nie ma czystych typów osobowości. Nie mam żadnych związków z żadną new, czy age… z żadną religią, grupą społeczną, tylko z kilkoma sprawdzonymi pojedynczymi osobnikami obojga płci. Dzieci niet! I to chwała Universum. Nie działają na mnie żadne sukcesy, duuuże pieniądze, luksusów wręcz nie znoszę, podobnie jak jajek. Pracuję i mi nie brakuje, od zawsze i na zawsze. To, co pieprzą psychol(e)ogowie zawsze wydawało mi się podejrzane, mają w dupie szaraczka, bo liczą od godziny. Nie ma według mnie żadnych gówien, z których człowiek nie może się wyzwolić, pod warunkiem, że tego wyzwolenia chce i o dziwo, każdy może sam sie wyplątać z poplątanego. Psycholog, psychiatra, terapeuta, guru, coach… Omijać z daleka, książkę albo ciekawego bloga (ukłon w stronę gospodarza) poczytać, film obejrzeć, pogadać… Ja bardzo sobie cenię swoje proste chłopskie życie. Nie zadręczam się i nie oglądam na innych, jak jest mróz, to się ciepło ubieram, jak leje, to owieram parasol, jak prazży to polewam się wodą… To jest i realne działanie, i ma znaczenie przenośne, ostatnio nawet mnie nie wkurwia, kiedy światła nie ma (oby nie za długo). Może skądś się u mnie wziął „złoty środek”. Może się wziął, a może został wypracowany… W każdym razie jest. I dobrze.
  System wartości, o którym piszesz, wcale nie upadł, pizn*ł z całych sił o beton, a będzie jeszcze gorzej, brak oparcia powoduje frustrację, ale spokojnie. Przedtem można się było oprzeć na „stałej” pracy i „stałych” zarobkach, teraz… nie ma poręczy, kto to rozumie, opiera się na sobie i to jedyne rozsądne wyjście. Uszczęśliwiania i unieszczęśliwiania to za bardzo nie ma, według mnie istnieje pewien stan wewnętrzego balansu i to właśnie pozwala nie zwariować. Kiedyś zależało mi tylko na tym, żeby przetrwać, teraz zależy mi na tym, żeby było tak, jak chcę. Oczywiście w mojej skali – i na serio mam to, czego chcę. I błagam, nie zazdrość tym, co wierzą w dziadka z długą siwą brodą, bo jeszcze się przekonasz, że prawdziwa wiedza pozwala znaleźć prawdziwą wolność. Nie jestem masonem 🙂

 4. Nigdy cie nie widziałam, czytając twoje „artykuły” Myślenie, poglądy itp itd Cała ja, jednoznacznie stwierdzam, że mógłbyś być moim ideałem😊 Tak zdaje sb sprawę z tego co napisalam 😀w porównaniu z resztą świata wiem, że ideały istnieją heh codziennie widzę jednen w lustrze 😝z przymrużeniem oka pozdrawiam

 5. Masz w 50% rację, Piotr. Społeczeństwa jako całość nie potrafią trwać bez trzymania go za mordę. Dlatego powinny istnieć silne, prawicowe rządy, jednak nie ingerujące w wolność jednostek. Uważam że dojrzeliśmy jako ludzie do takiego etapu, by pozbyć się liberalno-lewicowej demokracji, by rządzący mieli realny wpływ na kraj, bez jednoczesnej hekatomby w stylu Hitlera i Stalina. Jesteśmy mądrzejsi i powstające teraz na grobie demokracji dyktatury będą dużo łagodniejsze.

  Droga linii produkcyjnej to EGZOteryzm. Egzoteryzm w religiach to np katolicyzm. I jest on bardzo potrzebny by spajać system i zapewniać równowagę.

  Droga ludzika (EZOteryzm) zarezerwowana jest tylko dla nielicznych. Podążać nią będą tylko Ci, którzy chcą. Bez obaw, społeczeństwa nie pójdą tą drogą. Ezoteryzm w religiach to np chrześcijański gnostycyzm.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.