Społeczeństwo, duchowość, medycyna, zdrowie i ich TABU.. Kontrowersyjnie i bez ograniczających schematów

Strona główna » Felietony i artykuły autorskie » Jak zażywać magnez? Będziesz zdziwiony, że tego nie wiedziałeś!

Jak zażywać magnez? Będziesz zdziwiony, że tego nie wiedziałeś!

Witaj na stronie Jarka Kefira!

Tematy tabu i kwestie pomijane i przemilczane, nie tylko w oficjalnej debacie publicznej. Ale także przez wielu "niezależnych" autorów. Interesuje mnie społeczeństwo i jego tabu, duchowość i jej paradoksy, wyzwania jakie stają obecnie przed naszą cywilizacją. Ciekawią mnie ukrywane fakty na temat zdrowia, grzechy i grzeszki medycyny, także medycyny naturalnej. Trochę o polityce, zwłaszcza o tym jak wielkim oszustwem są ideologie i religie. Inne ciekawe, niewyjaśnione i tajemnicze tematy także goszczą na mojej stronie. Zapraszam serdecznie!
WAŻNE zastrzeżenie dotyczące treści o medycynie i zdrowiu [Kliknij tutaj]

Statystyki WordPress:

 • 23,621,596 Wyświetleń

Statyki MiniStat:

Hej! Jeśli zależy Ci na przekazywaniu dalej niezależnych informacji i na tym by było ich więcej, możesz dołożyć swoją cegiełkę. Dzięki darowiznom jestem niezależny od partii, ideologii, koncernów. Mogę dzięki temu dostarczać Ci kontrowersyjnych, zakazanych i niewygodnych dla systemu treści. Aparat władzy i opresji niechętnie patrzy na takie publikacje. Więc moja działalność zależy m.in. od Twojego wsparcia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij na poniższe obrazki:

Książki ezoteryczne, filozoficzne, o medycynie naturalnej i wiele innych:

Medycyna naturalna: Ogromny wybór ziół, suplementów, kosmetyków i innych preparatów:

Najlepsze soki, oleje i inne produkty medycyny naturalnej:

Jak zażywać magnez? Będziesz zdziwiony, że tego nie wiedziałeś!

jaki magnezMagnez jest bardzo ważnym mikroelementem, który musimy dostarczać z codzienną dietą. Jednak z magnezem wielu z nas ma problemy. Otóż konkurentem magnezu w organizmie jest inny pierwiastek, wapń. Wapń jest antagonistą magnezu, co oznacza, że działa odwrotnie niż magnez. Współczesna dieta białego człowieka została tak skonstruowana, że stanowczo za dużo w niej wapnia, przy małej ilości magnezu.

A to rodzi całą kaskadę problemów. Magnez uczestniczy w ponad 300 reakcji biochemicznych w organizmie. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Uspokaja, polepsza nastrój, znosi zmęczenie. To, co przedstawiłem, to ledwie wierzchołek góry lodowej. Ale zacznijmy od tego, jaki magnez wybrać.

Na rynku mamy wiele preparatów magnezowych, pod różnymi postaciami i w różnych dawkach. Zacznijmy od form magnezu. Otóż trzeba zwracać uwagę na zawartość magnezu podawaną w przeliczeniu na jony. Np dany preparat może zawierać 1600 mg glicynianu magnezu, co daje 250 mg jonów magnezu. Nas interesuje ta druga wielkość. Należy przyjmować 200 mg do 400 mg jonów magnezu na dobę. Dla dzieci, kobiet w ciąży, chorych (szczególnie na nerki) itp itd – te wielkości mogą być mniejsze.

Mamy na rynku formy magnezu takie jak: tlenek magnezu, węglan, cytrynian, chlorek sześciowodny, (dis)glicynian, mleczan, asparginian i inne. Od razu odradzam spożywanie magnezu w formie węglanu i tlenku. Z prostej przyczyny – są bardzo słabo wchłanialne, na poziomie 10% do 20%. Węglan magnezu i tlenek magnezu nie tylko w 80% do 90% zostanie wydalony, ale dodatkowo obciąży organizm. Co ciekawe, preparaty reklamowane na chama w telewizji, najczęściej zawierają te kiepsko przyswajalne formy.

Sześciowodny chlorek magnezu ma nieco lepszą przyswajalność. Dodatkowo dostarcza on chlorków, których rola w żołądku polega na tworzeniu kwasu solnego. Jest to bardzo ważna rola przy trawieniu. Większość z nas, Polaków, ma niedobory kwasu solnego w żołądku, co skutkuje zgagą i zaburzeniem trawienia. A gdy trawienie jest zaburzone, wtedy zaczyna się cała kaskada problemów. Wtedy do jelit zaczynają przedostawać się niedostatecznie strawione białka. Szczególnie mam tu na myśli zboża zawierające gluten i produkty mleczne (laktoza, kazomorfiny).

A to już prosta droga do celiakii, nietolerancji glutenu, nietolerancji laktozy, zespołu jelita drażliwego, a potem – chorób serca, psychiki, Hashimoto itp itd. Ale do rzeczy. Najlepiej przyswajalne formy to formy magnezu takie jak: mleczan, (dis)glicynian, cytrynian, i w mniejszym stopniu – asparginian. Te formy mogą być przyswajalne nawet w 90%, choć nie jest to taka prosta sprawa. A dlaczego?

Aby zwiększyć przyswajanie magnezu, należy go zawsze łączyć z witaminą B6. Wiele preparatów magnezu ma już dołączoną niewielką dawkę witaminy B6. Ta witamina zwiększa wchłanianie magnezu o 20% do 40%. Można samemu kupić witaminę B6 w dawce 10 mg i brać ją do każdej dawki magnezu. Nie zalecam przekraczać dawki 100 mg / 200 mg witaminy B6.

Kolejną bardzo często pomijaną rzeczą jest fakt, że stopień wchłaniania magnezu zależy od dawki. Im większa dawka magnezu, nawet dobrze wchłanialnego, tym mniej się go wchłania. Nie powinniśmy brać więcej niż 60 mg magnezu jednorazowo! Dawki powyżej 60 mg mają już kiepską wchłanialność. Na rynku są tabletki po 250 mg a nawet 375 mg jonów magnezu. Niestety, z tych 250 mg wchłonie Ci się co najwyżej kilka procent. Co ciekawe, jedna z korporacji farmaceutycznych wypuściła preparat zawierający prawie 400 mg magnezu w tabletce, w formie bardzo słabo przyswajalnego tlenku.

Musicie więc uważnie patrzeć na to, co kupujecie. Ile się wchłonie z tych 400 mg magnezu w formie tlenku? Niezmiernie mało. I to właśnie ten preparat jest mocno reklamowany w TV i wszelkich mediach. Wybieramy więc preparaty do 60 mg w tabletce, w formach wysoko przyswajalnych wymienionych powyżej. Bierzemy po kilka tabletek dziennie, w odstępach co minimum 30 minut.

Ale czy to wszystko, o czym należy pamiętać? Otóż nie! Każdą dawkę magnezu należy popijać dużą szklanką (250 ml) wody. Należy tak robić dla bezpieczeństwa żołądka, by nadmierna ilość jonów magnezu nie działała silnie zasadowo. Środowisko żołądkowe powinno być środowiskiem silnie kwaśnym (wspominany powyżej kwas solny), a magnez powoduje jego odkwaszanie.

Dalej: wspominałem, że wapń jest antagonistą magnezu i że spożywamy go stanowczo za dużo. Jeśli bierzemy magnez ze źródłami wapnia (mleko, nabiał, ryby itp) lub suplementami wapnia, to będzie się on źle wchłaniał. W żołądku wraz z wapniem, magnez stworzy nieprzyswajalne związki kompleksowe, po czym z dużą stratą energetyczną dla organizmu, zostanie wydalony. To samo dotyczy magnezu i źródeł fosforu. Nie łączymy ich ze sobą. Szczególnym przykładem są napoje typu cola i inne gazowane, zawierające toksyczne fosforany. Blokują one wchłanianie magnezu, wapnia i wielu innych związków na ponad dobę.

Przeczytaj też o zdrowiu na mojej stronie – obszerne artykuły, polecam:
Leki na żołądek pogarszają objawy zamiast pomagać. Konsekwencje mogą być bardzo poważne
Plaga otyłości została zaplanowana?! „Koncerny bogacą się na nieszczęściu ludzi”
Czy glin (składnik szczepionek) naprawdę szkodzi? Poznaj fakty
Pomimo zaszczepienia 97% Polaków nadal masowo zapadamy na choroby zakaźne
Dr Andrew Wakefield udowodnił związek szczepień z autyzmem i farmacja zniszczyła mu karierę
Zwolennicy szczepień okłamują nas na każdym kroku. Poznaj kulisy manipulacji
Ogłupiają nas za pomocą fluoru i innych trucizn. Zależy im na bezwolnych obywatelach
Tajemnicze zgony lekarzy kwestionujących szczepienia. Mafia farmaceutyczna działa
Fałszowanie badań naukowych na zlecenie korporacji i rządów to codzienność
Leki na cholesterol powodują ślepotę, depresję i szkodzą na serce

Autor: Jarek Kefir
Część informacji posiadam od Gai, komentatorki strony

Czy uważasz moje artykuły za wartościowe? Za odkrywające coś więcej niż te w nastawionych zarobek i dezinformację mediach? Uważasz że wnoszą do Twojego życia coś pozytywnego? Możesz wesprzeć ideę mojej strony, jest to dobrowolne i nieobowiązkowe. Nie ma u mnie abonamentów, przymusowych prenumerat, cen za artykuły.
–Poniżej opisałem, jak to zrobić, link:
https://kefir2010.wordpress.com/wsparcie/

 


77 komentarzy

 1. grzegorzadam pisze:

  tylko zwykły chlorek magnezu!

  Lubię

 2. krucha pisze:

  chelat!

  Lubię

 3. Poeta Fantom pisze:

  Tylko zdrowie! Żadne tabletki nie dadzą zdrowia. Jedynie zamaskują to co się dzieje w organizmie, ogłupią go. A gadanie, że takie czasy, że w pokarmie co raz mniej witamin, minerałów, że trzeba się suplementować, jest niczym więcej jak pieprzeniem w imię interesów farmacji i świadczy o niezrozumieniu tematu zdrowia.
  Zdrowy organizm nie pobiera wszystkiego z pokarmu, pobiera tylko tyle ile potrzebuje. A zdrowy organizm to taki co nie jest przeciążony toksynami i ma szczelne jelita, jakby ktoś nie wiedział. Więc lepiej zainteresować się doprowadzeniem swego organizmu do osiągnięcia homeostazy (wydaleniem nadmiarowych toksyn, które są magazynowane w postaci złogów, oraz niepełnowartościowych komórek) i uszczelnienia jelit, niż wydawać kasę na suple i uważać, że „dba” się tak o zdrowie.

  Lubię

  • Giolanta pisze:

   100 % racji dla pana, Poeta Fantom. !!!!!

   Liked by 1 osoba

   • hanka pisze:

    wlasnie wszystkie choroby sa z niedoborow , a jak wszystkie uzywki wyplukuja okropnie ,wszystko co powoduje czeste oddawanie moczu ,kupki ,potu , np,sol, duze dawki jedzenia naraz .piwo ,wodka ,kawa , herbata z kofeina, ostre przyprawy .. z niedoborow wapnia ,magnezu ,potasu ,zatykaja sie zyly ,roi sie zwapnienie ,stad ludzie upadaja , krew nie dociera do mozgu stad demencje ,Alzhaimery , zatory , zapasci, wylewy ,i wiele wiele innych a tak serio wszystkie choroby , potas ,magnez, wapn to sa pierwiastki zycia ,MAGNEZ czesto nazywany krolem zycia..

    Lubię

 4. Milka pisze:

  A co z chlorkiem magnezu, ale nie w postaci tabletki, a takim do dodania do kąpieli? Podobno magnez najlepiej wchłania się przez skórę? Znawcą nie jestem, ale jakiś czas temu zakupiliśmy z mężem chlorek magnezu i moczymy w nim stopy (ok1,5-2 łyżki chlorku na miskę wody). Powiem szczerze, że czuję poprawę. Skończyły się przykre drgania powiek, skurcze łydek. Niestety zdarza mi się zapomnieć o „zażyciu” tego magnezu, ale ciało szybko mi przypomina 😉

  Mój żołądek, wątroba, trzustka i inne wnętrzności nie tolerują bardzo wiele pokarmów, jak również tabletek. Podejrzewam od czego to się zaczęło, ale mniejsza z tym. Jedyną tabletką jaką jestem w stanie przyjąć jest ta z witaminą D (wciąż szukam odpowiedniej dla mnie wit. K). Staram się ograniczać wszelakie specyfiki około apteczne, więc przyznam szczerze, że ten chlorek jest dla mnie prawdziwym wybawieniem. Może ktoś jeszcze „zażywa” i też mógłby potwierdzić moją „rewelację?

  Lubię

  • hetera pisze:

   To jest najlepsza forma przyjmowania magnezu, ponieważ omija przewód pokarmowy i tym samym nie obciąża go niepotrzebnie, bo wszystkie te tabletki są g… warte. Ja kupuję siarczan magnezu, który jest odrobinę słabszy od chlorku, i robię z niego oliwkę magnezową do wcierania w ciało. Bardzo szybko uzupełnia się niedobory tą drogą, co jest niemożliwe przy pigułach, których trzeba zjeść tonę, aby odczuć poprawę.

   Lubię

  • adam pisze:

   od kilku lat cala moja rodzina ,,juz automatycznie” nalewa sobie 2~4 razy dziennie
   40ml 3% -owy roztwor chlorku magnezu (z malymi przerwami) do szklanki ,zalewa woda kranowa lub sokiem i polyka- dobrze funkcjonuje.
   Co do wchlaniania transdermalnego to bardzo dobrze to funkcjonuje, obojetnie jak partia miesni bedzie posmarowana olejkiem magnezowym- efekt koncowy miesnie sie luzuja, odprezaja.
   Funkcjonuje juz z roztworem 3%-owym, ale jeszcz lepiej jesli sie wymiesza niecala filizanke chlorku magnezu z pelna filizanka wody, konsystencja palcami wyczuwalna jest jak olej, ale nie jest olejem. U zony wystarczy jedno posmarowanie (nie wcieranie jak masc), u mnie moze dla tego, ze jestem ,,gruboskorny” 3 razy w ciagu pol godziny nanosze ten olej i w tedy wiem, ze moga moje nogi spac spokojnie. Dobrze funkcjonuje na miesniach plecow, karku…. Jak szybko dziala?- na moim przypadku moge powiedziec na 100%, ze bardzo szybko, mam na przedramieniu wszyty shant (do dializy)gdzie aorta jest odwrocona i pompuje krew do zyly i z wiekszym cisnienie pompuje ja do komory serca. Raz przez przypadek posmarowalem to miejsce olejkiem i to byly moze dwie sekundy jak poczulem skurcz serca inny niz zazwyczaj, po nastepnych kilku sekundach wszystko sie unormowalo. Po kilku tygodniach jeszcze raz posmarowalem to miejsce i symptomy byly te same , ale bez strachu takie symptomy moga wystapic u ludzi, ktorzy tez maja zaflancowany shant, u zdrowych nie ( sprobowale z lewym ramieniem bez shantu gdzie w zyle plynie krew wolniej i tego efektu nie bylo), a wiec bez strachu mozna cale cialo smarowac, ale nie w miejscach gdzie sa ranki na skorze lub zaraz po goleniu- cholernie piecze, tak jakby ktos sobie do ranki wsypal sol, ale po chwili przechodzi. Przy zdrowej skorze nie czuc zadnego pieczenia

   Lubię

  • Adonis pisze:

   Chlorek magnezu świetnie się wchłania przez skórę, robię oliwkę magnezową 1:1 z woda destylowaną i pryskam brzuch, pod pachami, stopy. Witamina K2Mk7 100 mg wraz z wit. D3 2.000 – gdyż słoneczka jest nie za wiele. 🙂

   Lubię

 5. Hadri pisze:

  Proszę o informację z Czego wynika ta przyswajalnosc magnezu na poziomie 60mg z jednej tabletki? Ile na dobę możemy wówczas przyjąć tabletek?Nigdy się nie spotkalam z taką informacją. Z czego moze wynikać to że w tabletkach jest nawet do 400mg? Dziękuję za możliwie szybką odpowiedź

  Lubię

 6. Flo pisze:

  Magnez to jest makroelement, a nie mikroelement. Tak, wiem, czepiam się. 😛

  Lubię

 7. Jacek Kuras pisze:

  Ja jem wątróbkę jagnięcą 1-2 razy w tygodniu.To najlepsze żródło magnezu i innych witamin,Tylko jagnięca wątróbka jest najlepsza bo jeszcze nikt nie wpadł na to jak masowo produkować baraninę.Póki co owce pasą sie same na trawie bo jeszcze nie wynaleziono metody sztucznego ich chowu

  Lubię

 8. Kasia pisze:

  Gdzie można kupić taki magnez do smarowania ?

  Lubię

 9. grzegorzadam pisze:

  Kup sobie worek płatków magnezowych i dodawaj do kąpieli
  1-2 szklanki.
  Zrób sobie oliwę w słoiku 2/3 chlorku, dolej ciepłej wody i juz gotowe.
  Więcej szczegółów znajdziesz w świetnym podręczniku dr M. Sircusa,
  twierdzi że magnez jest pierwszy po tlenie, wyżej od kwasu askorbinowego.
  Każde dostarczanie doustne przez zołądek jest niewystarczające bez względu na
  rodzaj soli magnezowej.

  Lubię

 10. mogultm pisze:

  Dobry artykuł ale krótko tylko o wapniu……Bo jeśli ja przyjmuję magnez w proszku jako mleczan to czy najpierw mam przyjmować go a potem wapń po jakimś czasei czy odwrotnie? Wapń to jest gónie w pokramach ale wzykłej kranówce.
  A co zatem Autorze z wodami mineralntmi, one mają czasem wodorowęglanów dużo i jednocześnie dawki magnezu i wapnia, czyli moge szklanke pić co jakiś czas a nie na raz całą butelkę, co z kwasowością żółądka?

  Lubię

 11. grzegorzadam pisze:

  Sircus pisze, że woda magnezowa musiałaby mieć 70-90 mg na litr.
  Jest tylko kilka takich naturalnych, nie w Polsce.

  Wody najlepiej z solą kamienna możesz się napić najpóźniej 30 min. przed
  jedzeniem i 2 godz. po posiłku.

  Lubię

 12. grzegorzadam pisze:

  Ile mają magnezu?

  Lubię

 13. grzegorzadam pisze:

  Faktycznie, Muszynianka ma sporo magnezu.
  Ale plastiki ją dyskwalifikują.
  Wystarczy na szklankę dodać 1/2 łyżeczki oliwy magnezowej, szczyptę soli też,
  i jest gites.

  Lubię

  • mogultm pisze:

   Z tego wykresu co zapodałeś to Staropolanka 2000 jest podejrzana, bo czytałem że producent ukrywa że ma za dużo Radu.

   Co do dodawania, mówisz o zwykłej kranówce? Bo ja biorę 250Mg jonów magnezu z mleczanu magnezu przed snem, ale na dzień mógłbym zrobić wodę z wpaniem zamiast kupować Muszyniankę i ją popijać. Jakoś nie wierzę Autorowi artykułu że można co najwyżej 60Mg magnezu jednorazowo, bo przecież cały czas my ten magnez tracimy! Pozatym mamy problem z przyswajalnością a w dodatku produkty z kwasem fitynowym robią swoje.

   Lubię

 14. grzegorzadam pisze:

  Jasne, ze brak zaufania jest ważny.
  Przeczytaj sobie podręcznik dr Sircusa, podałem wyżej.
  Ma wiele lat praktyki klinicznej i sportowej jako lekarz pierwszego
  kontaktu.

  Doustna suplementacja to tylko mały element.
  ==Każde dostarczanie doustne przez zołądek jest niewystarczające bez względu na
  rodzaj soli magnezowej.==

  Wystarczy zrobić oliwę magnezową, nacierać, albo kapać się z dodatkiem
  płatków Mg albo choćby moczyć nogi w misce z dodatkiem chlorku.

  Lubię

  • mogultm pisze:

   A moze siarczan do kąpieli? Ile razy w tygodniu nacierać oliwą magnezową, bo kąpiele to nie tak często jak prysznic.
   No tak, czyli dosutnie proszek z przyswajalnością 90% będzie równie źle się przyswajał jak magnez w formie kapsułki dojelitowej? Wody jednak mają przyswajalność inną, bo znalazłem informację że jest ona podobnie do nabiału, ale nawet do ponad 70%. No i należy ja pić wielokrotonie w ciągu dnia.

   Lubię

   • grzegorzadam pisze:

    Może być siarczan, tylko żeby nie zbankrutować najlepiej kupować w workach.
    Codziennie można nacierać, moczyć stopy w misce, można dodać sody, soli.
    Można psikać oliwką pod pachy jako dezodorant.
    Kąpiele codzienne są mało wykonalne.

    Suple doustne mają tylko funkcję uzupełniającą.

    Lubię

    • mogultm pisze:

     No ja stosowałem chlorek magnezu do moczenia stop, ale sądzę że pomysł z nacieraniem jest bardzo interesujący, a kąpiel od czasu do czasu w siarczanie, natomiast suplementowanie mleczanem z wit. B6 i jest OK.

     Lubię

 15. grzegorzadam pisze:

  Stosuję też oliwkę doustnie.
  3 łyżeczki dziennie.
  W jednej jest około 250-300 mg jonów.
  Co to za mleczan?

  Lubię

 16. grzegorzadam pisze:

  Można w domu zrobić cytrynian, ale trochę zabawy z tym jest.

  Lubię

  • mogultm pisze:

   wapń, magnez musi miec proporcje wszakże? I co tu jeszcze jest w tych proporcjach względem wapnia? PS. Sam cytrynian chyba droższy w sklepie.

   Lubię

 17. grzegorzadam pisze:

  Nie pisałem o wapniu.
  Cytrynian jest 6-7x droższy.

  Lubię

 18. grzegorzadam pisze:

  Zgoda, tylko, ze z dostarczaniem wapna nie ma w zasadzie kłopotu.
  Magnezu brakuje na pewno.

  6 razy równo prawie.
  Poza tym drogo.

  Lubię

 19. aneta pisze:

  WITAM, JAKIE KONKRETNIE PŁATKI MAGNEZOWE MAM KUPIĆ? CZY KTOŚ MÓGŁBY WSKAZAĆ MI JAKIEŚ KONKRETNE, KTÓRE BĘDĄ DOBRE? CZY KTOŚ MÓGŁBY KROK PO KROKU NAPISAĆ MI, CO I JAK ZROBIĆ + JAK PODAWAĆ? CZY MOŻNA TĄ SAMĄ DROGA PODAWAĆ RÓWNIEŻ CYNK I MIEDŹ?

  Lubię

 20. grzegorzadam pisze:

  Pani aneto, tak.
  Nie przemysłowy a techniczny.
  Te same próbki badane są pod kątem czystości: techniczny, czysty, czda i inne..
  Jeżeli substancja spełnia te warunki, sprzedawana jest w innych cenach w zależności
  od atestu i klasy czystości (ceny atestu)
  Nikt specjalnie tego nie oczyszcza ani nie zanieczyszcza!
  Proszę sobie sprawdzić karty charakterystyk, są identyczne pod względem zawartości
  metali ciężkich (zadałem sobie kiedyś trochę trudu)

  Właśnie ten do kapieli jest w sam raz, jest w cenie ok. 1.5 za kg.
  Porządny niemiecki produkt.
  Czda to koszt koło 15-25 zł.
  Decyzja należy do klienta.

  Lubię

  • mogultm pisze:

   Proszę o dowody naukowe na to, że kąpiele w Epsom albo mycie nóg w chlorku magnezu, jest znacznie lepsze od spożywania cytrynianu magnezu + b6 drogą doustną. Nie ma badań porównawczych….

   Lubię

   • grzegorzadam pisze:

    Są badania kliniczne Schallenbergera, Dean i wielu innych.
    Nie mycie nóg a moczenie, nogi myje się troszkę inaczej.
    Więcej w tej książce, albo na stronach wymienionych lekarzy:

    ” Transdermal Magnesium Therapy: A New Modality for the Maintenance of Health” Autor: Mark Sircus

    (Leczenie Magnezem. Metoda Przezskórna Nowa Koncepcja Leczenia PL)

    ”The Magnesium Miracle
    Autor: Carolyn Dean

    Magnez dopaszczowo słabo się wchłania, może być metodą uzupełniającą, najlepiej w postaci chlorku z sodą (wodorowęglan magnezu)

    Miłej lektury.

    Lubię

   • grzegorzadam pisze:

    Zanim twoja nauka do tego dojdzie minie z 50 lat,
    tak jak z ”leczeniem” boreliozy antybiotykami, całkowita
    żenująca porażka.

    Lubię

    • mogultm pisze:

     grzegorzadam, z całym szacunkiem do ciebie, al wypowiadasz się w tonie jak dr Zięba albo sekta Aspreya odnośnie kawy kuoloodpornej. Przecież Sircus nie jest bogiem, sam ma biznes, że promuje chyba olejek magnezowy. Chlorek magnezu na pewno dobry, ale nie wiele gorszy oralnie jest cytrynian. Chlorek ludzie starają się dodawac do jedzenia, bo strasznie gorzki, a drogi jako Delbet to strata pieniędzy.
     Ja od ponad roku doustnie przyjmuję mleczan, cytrynian w proszku z 50 mg b6 na sen, zmiany są i to duże. Zauważ że bajka o wchłanialności magnezu doustnie tyczy się blokowaniu go przez wapń. Lekarze zalecają, a ja czytałęm wypowiedź pacjentki która miała spore problemy, że dopiero branie magnezu oralnie na pusty żołądek po odczekaniu 3 godzin od posiłku wapniowego daje pożądane rezulataty. Olejek w spray na letni pot – tak, olejek do wcierania przed ekzpozycją na słońce – tak. W ogóle ciekawa sprawa z tym olejkiem. Moczenie chlorkiem sześciowodnym nóg miałem. Kąpiel według Sircusa w epsom nie daje rezultatu tak jak dużymi ilościami chlorku do wanny. No ale to nieekonomiczne jest, chyba że chlorek kupimy z zastosowania na drogi, ale jaki on jest czysty. Tak czy siak, oralnie i olejek na lato dobra opcja. Moczenie pół biedy. Kąpiele regularne nie każdy ma czas, a zauważ przy dzisiejszym trybie życia gdy ludzie WCALE nie suplementują magnezu NAWET oralnie daje to do myślenia. Idealna sytuacja to codziennie się smarowac, moczyć nogi, a 2 razy w tygodniu kąpać, a na noc brac doustnie lub podczas treningów (+cynk). Pozdro.

     Lubię

    • grzegorzadam pisze:

     Przecież Sircus nie jest bogiem, sam ma biznes, że promuje chyba olejek magnezowy. ”

     Nie musisz go kupować od Sircusa, za grosze robisz sam w domu.
     Robię w takim ”do dróg”, sprawdź karty charakterystyki, domieszki w ppm,
     podobnie jak w czystszych, nawet czda.
     DElbet to droga alternatywa, zbyteczna.
     Metoda doustna jako uzupełnienie owszem, forma obojętna,
     używam do picia oliwy magnezowej z chlorku.
     I nie wyjeżdżaj tu z sektami, bo to zwykła aplikacja.
     Poczytaj, będziesz wiedział o czym mówię.
     Co ma Zięba z tym wspólnego?

     Dr Walter Last dodatkowo:
     Artykuł umieszczony za zgodą redakcji Nexusa.
     Przełożył Jerzy Florczykowski

     http://www.igya.pl/srodki-lecznicze/suplementacja/536-zdrowotne-wlasnosci-chlorku-magnezu-delbet

     Przypisy:
     I. W. Last, „Magnesium Chloride for Health & Rejuvenation” („Chlorek magnezu dla zdrowia i odmłodzenia”), http://www.health-scicn-ce-spirit.com/magnesiumchloride.html
     2. Otto Cargue, Vilal Facls aboul Foods {Istotne fakty na lemat żywności), 1933; cytowana w: J.I. Rodale. Magnesium, tlte Nutrient tlial could Change yottr Life (Magnez – odżywka zdolna zmienić twoje życie), Pyramid Books, Nowy Jork. 1968; patrz także „Excessive Cal-cium causes Osteoporosis” („Nadmiar wapnia prowadzi do osteoporozy”) zamieszczony pod adresem http://www.enerex.ca/articles/exccssi-ve_calcium_causes_osteoporosis.htm; Mark Sircus, Magnesium and Calcittm (Magnez i wapń), http://www.lifc-enthusiast.com/index/Articles/ Sircus/Magnesium_and_Calcium.
     3. Annę Karpf, „Dairy Monsters” („Nabiałowe monstrum”), The Guardian, Wielka Brytania. 13 grudnia 2003, http://www.guardian.co. uk/lifcandstyle/2003/dec/13/foodanddrink.weckcnd
     4. JUL Rodale, Magnesium, the Nutrient tltat could Change yottr Life (Magnez – odżywka zdolna zmienić twoje życie), Pyramid Books, Nowy Jork, 1968. rozdział 15 zamieszczony pod adresem www. mgwatcr.com/rod 1 S.shtml.
     5. Tamże.
     6. Osobista korespondencja z Walterem Lastem, kwiecień 2008 roku.
     7. Stan, w którym równowaga eubiotyczna mikroflory jest zaburzona. Eubioza sprawia, że tkanki mogą się prawidłowo odnawiać a narządy wewnętrzne właściwie funkcjonować. Z medycznego punktu widzenia szczególne znaczenie ma mikroflora jelit, kontroluje ona bowiem procesy trawienia i przemiany materii. Jeżeli pozostaje w stanie eubiozy, to nasz metabolizm i procesy odnowy tkanek przebiegają prawidłowo, co spowalnia procesy starzenia się organizmu, a w konsekwencji prowadzi do długowieczności. – Przyp. tłum.
     8. Biuro Dodatków Dietetycznych, „Magnesium” („Magnez”), http://ods.od.nih.gov/factsheets/magnesium.asp.
     9. D. King i inni, „Dietary Magnesium and C-reactive Protein Levels” („Magnez w diecie i poziom c-reaktywnych protein”),/ Am. Coli. Nutr., czerwiec 2005. 24(3):166-171.
     10. Mark Sircus, Transdermal Magnesium Therapy (Przezskórna terapia magnezem), Phaelos Books, Chandler, Arizona, USA, 2006, str. 199; patrzwww.magnesiumforlifc.com lub http://www.magnesiumlor-life.com/thebook.shtml.
     11. Raport w sprawie Minerałów DMR-2378 z września 2004 roku opracowany przez CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation – Naukowa i Przemyslowo-Badawcza Organizacja Brytyjskiej Wspólnoty Narodów) zamieszczony pod adresem http://enrims.dwlbc.sa.gov.au/cnrm/files/cnrm_mdbcapp2.pdf.
     12. Mark Sircus, Transdermal Magnesium…, str. 186.
     13. Dr R.Vergini, „Magnesium Chloridc in Acute and Chronić Diseases” („Chlorek magnezu w stanach ostrych i przewlekłych”). http://www.mgwater.com/vergini.shtml lub http://www.industryinet.com/~ruby/ magnesium_chloride.html.
     14. Skuteczna metoda obrony przed organizmami chorobotwórczymi stanowiąca ważny element odporności nieswoistej. – Przyp. tłum.
     15. Dr R.Vcrgini, „Magnesium Chloride…
     16. Tamże.
     17. J.I. Rodale, Magnesium, the Nutrient…, rozdział 6 zamieszczony pod adresem http://www.mgwatcr.com/rod6.shtml.
     18. W. Davis, F. Ziady, „The Role of Magnesium in Sleep” („Rola magnezu w śnie”), Montreal Symposium 1976, cytowany
     na stronie http://www.nutritionbreakthroughs.com/html/insomnia__na-
     tural_minerals_for.html, patrz także http://www.medicalnewstoday.com/ articles/70832.php.
     19. J.I. Rodale, Magnesium, tlte Nutrient…, rozdział 19 zamieszczony pod adresem http://www.mgwater.com/rodl9.shtml.
     20. J.I. Rodale, Magnesium, the Nutrient…, rozdział 7 zamieszczony pod adresem http://www.mgwater.com/rod7.shtml.
     21. Sam Biser (pod. red.), „Spccial Report on Aging” („Raport specjalny w sprawie starzenia się”), Health Discoveries Newsletter, The Lafayette Institute for Basic Research, 1988.
     22. Mark Sircus, Transdermal Magnesium…, str. 1.
     23. Mark Sircus, Transdermal Magnesium…, str. 4.
     24. Tamże.
     25. J.W. Piesse, „Nutritional Factors in Calcium Containing Kid-ney Stones with Particular Emphasis on Vitamin C” („Czynniki odżywcze w wapniu zawartym w kamieniach nerkowych ze szczególnym uwzględnieniem witaminy C”), artykuł przeglądowy w Int. Clin. Nutr. Rewew, 1985,5(3):110-129.

     Lubię

    • mogultm pisze:

     3g cytrynianu ~ 450mg jonów m. + 50mg B6 – to ja doprawdy nie wiem jak może to być uzupełniająco, a niby jak nie uzupełniająco do jedzenia ma być moczenie albo kąpiel. Popytam jeszcze dobrego lekarza, bo aż mi się nie chce wierzyć że ludzie mają polecane duże dawki magnezu i to działa.

     Lubię

   • grzegorzadam pisze:

    tak czytam i nie wiem o ci biega człowieku…

    Masz podanych 30 linków do badań, książki, czytaj po prostu.
    Spytasz się ”dobrego” lekarza w Polsce..
    Niby którego, jak nas nie ma ani jednego badania magnezu na poziomie komórkowym! W Usa jest takich badań kilka, Sircus, Dean podaje jakie są dobre i wiarygodne.

    Masz prawo kupować i jeść cytrynian, mleczan, maślanian
    czy kefirian magnezu, twój cyrk.
    Możesz przyjąć około 500 mg jonów, bo więcej nie przyjmie żołądek,
    jest próg jelitowy, wiesz o tym?

    Chłopaki robili badania wchłanialności magnezu, i nie ma
    skuteczniejszej metody przy potężnych niedoborach jak transdermalna.
    Do kąpieli nawet 1-2 kg chlorku lub siarczanu, moczenie
    stóp też jest poparte badaniami.

    ”a ja czytałęm wypowiedź pacjentki która miała spore problemy, że dopiero branie magnezu oralnie na pusty żołądek po odczekaniu 3 godzin od posiłku wapniowego daje pożądane rezulataty. ”

    faktycznie dowód zajebisty.

    ”Moczenie chlorkiem sześciowodnym nóg miałem. Kąpiel według Sircusa w epsom nie daje rezultatu tak jak dużymi ilościami chlorku do wanny. ”

    Miałeś moczenie, hmm.
    Jak stwierdziłeś , że Epsom nie daje rezultatu??
    Ktoś to zbadał, czy takei masz swoje: wydaje mi się.
    Jest równie skuteczny jak chlorek.

    Szkoda czasu na przekomarzanki, odżałuj parę złotych i poczytaj, warto, jak nie , chociaż na stronach poczytaj:
    http://drsircus.com/magnesium/
    http://drsircus.com/magnesium/combining-oral-with-transdermal/

    Jest też tam o jodzie, sodzie, polecam.

    Lubię

    • mogultm pisze:

     bzdury piszesz człowieku, zresztą twój język knajacki i sposób pisania świadczy o czymś. a o magnezie wypowiadasz się tak jakby chodziło o bronienie ofiar przemocy domowej.

     jak może populację całą (!!!) suplementowac magnezem poprzez kąpiele. Tu mowa o efekcie TERAPEUTYCZNYM a ja mówię o ogólnej suplementacji, która w ogóle jest pomijana. W aspekcie TERAPEUTYCZNYM każdy człowiek może mieć inaczej, więc co ma to do rzeczy?

     „Niby którego, jak nas nie ma ani jednego badania magnezu na poziomie komórkowym! W Usa jest takich badań kilka, Sircus, Dean podaje jakie są dobre i wiarygodne.”

     Bo nie są potrzebne, jak polecają kapiel w oceanie. Od kiedy to podważa się rolę magnezu i kto to robi w Polsce??????

     „Możesz przyjąć około 500 mg jonów, bo więcej nie przyjmie żołądek,
     jest próg jelitowy, wiesz o tym?”

     Tak, przed snem to za dużo. Słyszałęś o preparatach ZMA, jeśli takie placebo to czemu ludziom pomaga. Pozatym w ciągu dnia można kilka razy sobie zapodać wodę z odpowiednią dawką.

     „Chłopaki robili badania wchłanialności magnezu, i nie ma
     skuteczniejszej metody przy potężnych niedoborach jak transdermalna.”

     fajnie że masz takich kumpli, może zaprosisz ich do Polski? Sporo pogadanek ma Carolyn Dean http://drcarolyndean.com/2011/01/magnesium-recommendations/

     „faktycznie dowód zajebisty.”

     To nie jest dowód, to standardowy protokół dla ludzi z wysokim kortyzolem bodajże.
     Pozatym wapń rywalizuje z magnezem i nie można go wpuszczac jednocześnie.
     To chyba są podstawy wiedzy…..

     „Jak stwierdziłeś , że Epsom nie daje rezultatu??”

     Podajesz linki od Sircusa, a przeciez tam jest to napisane, ja nie będę szukał.On pisze że w pierwszym wydaniu książki za małe dawki pisał.

     Ebooki Sircus są gdzieś tam w sieci dostępne w oryginale. Nie ma co się sprzeczać, ale zabawne to twoje pisanie. Nie napisałem że kąpiele/moczenie jest złe, ale upierasz się przy tezach których ja nie podważałem, ale twoje tezy są święte. Jak mówiłem, zaproś tych swoich kolegów do Polski, bo tezy że woda jest potrzebna do życia nie mam zamiaru atakowac ani bronić. Pozatym obrażasz. I tyle.

     Lubię

   • grzegorzadam pisze:

    bzdury piszesz człowieku, zresztą twój język knajacki ”

    Sam jesteś knajacki młokosie , i to ty skoczyłeś do mnie
    jak bulterrier 😉
    U góry widać.
    Co prawda z niepełnym uzębieniem, ale co fakt to fakt, nawarczałeś.
    Niczego nie bronię i nie mam zamiaru.
    Mówiąc chłopaki miałem na myśli tych doktorów, dało się to raczej wydedukować, nie każdy łapie jak widać.

    ”Od kiedy to podważa się rolę magnezu i kto to robi w Polsce??????”

    Jeden ‚pytajnik’ starczy 😉
    A poczytajże kto doktorów stosuje magnez przy zawałach?
    Kto przy zatruciach?
    Kto ostrzega kobiety w ciąży przed magnezem i wit.C?
    Krasnoludki?
    Są reklamy supli w tv, to ma być wszystko?
    Wiedza kitlarzy na temat magnezu jest znikoma, tak, każdy powie że ważny, ale na oddziałach ratunkowych ciemna żopa.

    ”jak może populację całą (!!!) suplementowac magnezem poprzez kąpiele. ”

    Nie, kupić worek magnezu i giry moczyć, takie trudne? 😉
    Nie trzeba oceanu, a micha z polipropylenu, masz zacnego dr Pokrywkę u góry?
    Oglądałeś, czy też się nie chciało?

    ”To nie jest dowód, to standardowy protokół dla ludzi z wysokim kortyzolem bodajże.”

    Wysoki kortyzol trzeba unormować i po problemie.

    Gdzieś siedzisz okrakiem pomiędzy apteką a naturą i nie wiesz w którą stronę się gibnąć.

    ”Słyszałęś o preparatach ZMA”
    Nie stosuję żadnych koksiarskich preparatów.

    Podałem tyle źródeł i linków że chcący odszuka:

    ”Podajesz linki od Sircusa, a przeciez tam jest to napisane, ja nie będę szukał.”

    To nie zawracaj gitary. Żegnam
    Bez odbioru.

    Lubię

    • mogultm pisze:

     Tak, a tobie nie udało się domyśleć że to był sarkazm, skoro mianem chłopaków nazywasz doktorów, więc należało wydedukować że są twoimi kumplami – stąd propozycja zaproś ich do Polski.
     Co do poglądów na temat WSZYSTKICH polskich lekarzy którzy mają słabe podejście i nie czują pasji w zawodzie pominę. Ale to co piszesz to nic nowego, podobne zdanie głosi dr Zięba.
     Na kortyzol właśnie też magnez. Z medycyną i naturą fakt mam trochę, bo w mojej rodzinie zajmują się jednym albo drugim. Ale rozkrakiem raczej nie.

     Co do NIEDOBORÓW – to tak jak z marynarzami, jak im podawano wit C, zdrowieli. Jeśli magnez doustnie należy dłużej pobrać jak to przy UZUPELNIANIU wielu pierwiastków 6 – 8 tyg. To jeśli kąpiel (stawiam ją wyżej od moczenia nóg) dwa razy w tygodniu przez miesiąc ZNACZNIE zmniejsza pewne bóle mięśniowe, to już to wystarczyłoby za efekt terapeutyczny. Pozatym synergia, jeden magnez to element naszej układanki. Mowa o uzupełnianiu, a nie TERAPII albo NIEDOBORACH, bo to są jeszcze inne kwestie. 3.000 mg jonów dziennie to dużo, ja czasami 1.000 mg dziennie brałem.

     Innych kwestii nie zamierzam się odnosić, masz jedyne słuszne poglądy.
     tylko chlorek i tylko moczenie powiedział Wódz,
     Wodzu prowadź!

     Może warto podyskutowac na ten temat z ludźmi, którzy korzystają z wiedzy chemicznej, prawda może leżeć pośrodku.
     http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=1043&postdays=0&postorder=asc&start=75

     Nie wiem co to znaczy ale powtórzę za tobą
     Bez odbioru. Psss….kultura mi nakazuje jednak powiedzieć
     Pozdrawiam!

     Lubię

 21. Mabosa pisze:

  Panie Grzegorzu a ten
  http://allegro.pl/chlorek-magnezu-6-hydr-techniczny-5-kg-stanlab-i6422453394.html

  To to samo co Pan podał? różnica tyle że droższy?

  Lubię

  • grzegorzadam pisze:

   Dobry, dużo droższy.

   Lubię

   • Aneta pisze:

    Panie Grzegorzu, mam niedobór magnezu, przyjmuję doustnie cytrynian magnezu, jednak zauważyłam że po magnezie pojawia się lekkie drżenie mięśni, czy spotkał się Pan z czymś takim? czytałam też że lepiej jest przyjmować magnez na noc, i po posiłkach, czy to prawidłowe?
    pozdrawiam
    Aneta

    Lubię

    • grzegorzadam pisze:

     magnez to naturalny składnik pożywienia, można go przyjmować
     bez względu na porę dnia.
     Najkorzystniej aplikuje się transdermalnie.
     Suplementacja doustna to tylko uzupełnienie.

     Lubię

 22. JA pisze:

  mg magnezu, a mg jonów magnezu to zupełnie inne jednostki – proszę o uściślenie która wartość jest właściwa !!!

  Lubię

 23. Incognito pisze:

  –>ga
  A dzienna dawka ( ile sześciowodnego chlorku rozpuszczać w butelce wody żeby wypić w ciągu dna) ?

  Lubię

  • grzegorzadam pisze:

   Szczerze, tak żeby nie ”sraczkowało”, a potrafi, jednorazowo 150 mg jonów, czyli
   około 1.5 grama chlorku.

   Na cały dzień 400-500 mg jonów to takie minimum, brałem więcej, nie przedawkujesz,
   przy brakach wskazane, ale jest ten nieszczęsny próg jelitowy,
   jak przy wit.C.
   Sircus zaleca kąpiele i moczenie stóp w misce podobnie jak dr Pokrywka, swietna metoda,
   dopaszczowo tylko uzupełniająco:

   Magnez – ważny pierwiastek – dr Jan Pokrywka

   Lubię

   • miks pisze:

    Ja stosuję żywą sól magnezową. Dodaję ją do kąpieli i wchłania się przez skórę – cierpię na niedobór magnezu.

    Lubię

    • grzegorzadam pisze:

     Każdy chlorek czy siarczan Mg zjonizowany= rozpuszczony w wodzie jest ”żywy”.
     Co to za ”żywy” magnez?
     Warto dodać szklankę sody i 1/2 szklanki kwasu cytrynowego, wchłanialność poprawia się wielokrotnie.
     (Zięba, Sircus, inni)
     Dobrze 1-2 kg soli kłodawskiej dodać.

     Lubię

    • grzegorzadam pisze:

     Moczenie stóp też skuteczne, film z dr Pokrywką wyżej.

     Lubię

   • meonex pisze:

    Jeśli chodzi o NaCl to dodawanie go do żywności w produkcji nie ma na zasadzie depopulacji, tylko łatwiej produkować i używać związku gdy zna się jego dokładny skład, a sól np. himalajska ma różne wartości związków, więc łatwiej używać czystej soli.

    Lubię

    • grzegorzadam pisze:

     Jeśli chodzi o NaCl to dodawanie go do żywności w produkcji nie ma na zasadzie depopulacji”

     Kto tu o tym pisał?

     Lubię

 24. grzegorzadam pisze:

  Na cały dzień 400-500 mg jonów”

  czyli łyżeczka- 5 gramów? To nie jest toksyczne, zważ sobie
  jak masz wagę, w 1 gramie MgCl jest 120 mg jonów..

  Lubię

 25. Incognito pisze:

  GA Dzięki za odpowiedź ( dopiero dziś przeczytałem). Jaki chlorek i skąd polecasz „dopaszczowo”?

  Lubię

 26. Incognito pisze:

  Czy 99% czystości jest wystarczające?

  Lubię

 27. grzegorzadam pisze:

  Nie Jarek, kawa dobra (nie GMO) świeżo zaparzona jest super.
  Z dodatkiem MgCl i boraksu.
  Poczytaj to, warto, zrób z tego artykuł:
  http://www.skapiec.pl/site/cat/1060/comp/4470766

  Magnez to lokomotywa zdrowia.
  Tylko kąpiele w oceanie (niedostępne dla nas) czynią nas nasyconymi.

  Lubię

 28. grzegorzadam pisze:

  Dobre:

  Z cyklu zdrowie: Biały papier o magnezie i depresji
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/bialy-papier-o-magnezie-i-depresji-2012-09

  ”Magnez: objawy niedoboru i diagnoza. Dr Mark Sircus
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/magnez-objawy-niedoboru-diagnoza-dr-mark-sircus-2014-11

  Szacowanie objawów niedoboru magnezu. Dr Carolyn Dean
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/szacowanie-objawow-niedoboru-magnezu-dr-carolyn-dean-2016-05

  Lubię

 29. Scan pisze:

  przeciez wit. B6 w organizmie to nic innego jak fosforan pirydoksalu, jak sie to wiec ma…. skoro nie wolna laczyc fosforanow z magnezem??
  Dziwi mnie własnie ze w sprzedazy sa te dwa elementy razem, moze po to aby nie wchlaniał się dobrze magnez i zeby go wiecej kupowac.

  Lubię

  • grzegorzadam pisze:

   ”W wyniku wielu eksperymentów klinicznych, okazało się że ok 90% pacjentów z chroniczną tendencją do powstawania piasku w nerkach można wyleczyć zupełnie podając duże dawki magnezu razem z witaminą B6”

   Dean C. The Magnesium Miracle. New York Ballantine Books
   Hartwig A. Role of magnesium in genomic stability

   Lubię

Skomentuj artykuł:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Zapraszam na moje strony na FaceBooku:

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 1 126 obserwujących.

Najnowsze artykuły – zapraszam:

Partnerzy strony:

%d bloggers like this: