Jak zażywać magnez? Będziesz zdziwiony, że tego nie wiedziałeś!

Jak zażywać magnez? Będziesz zdziwiony, że tego nie wiedziałeś!

jaki magnezMagnez jest bardzo ważnym mikroelementem, który musimy dostarczać z codzienną dietą. Jednak z magnezem wielu z nas ma problemy. Otóż konkurentem magnezu w organizmie jest inny pierwiastek, wapń. Wapń jest antagonistą magnezu, co oznacza, że działa odwrotnie niż magnez. Współczesna dieta białego człowieka została tak skonstruowana, że stanowczo za dużo w niej wapnia, przy małej ilości magnezu.

A to rodzi całą kaskadę problemów. Magnez uczestniczy w ponad 300 reakcji biochemicznych w organizmie. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Uspokaja, polepsza nastrój, znosi zmęczenie. To, co przedstawiłem, to ledwie wierzchołek góry lodowej. Ale zacznijmy od tego, jaki magnez wybrać.

Na rynku mamy wiele preparatów magnezowych, pod różnymi postaciami i w różnych dawkach. Zacznijmy od form magnezu. Otóż trzeba zwracać uwagę na zawartość magnezu podawaną w przeliczeniu na jony. Np dany preparat może zawierać 1600 mg glicynianu magnezu, co daje 250 mg jonów magnezu. Nas interesuje ta druga wielkość. Należy przyjmować 200 mg do 400 mg jonów magnezu na dobę. Dla dzieci, kobiet w ciąży, chorych (szczególnie na nerki) itp itd – te wielkości mogą być mniejsze.

Mamy na rynku formy magnezu takie jak: tlenek magnezu, węglan, cytrynian, chlorek sześciowodny, (dis)glicynian, mleczan, asparginian i inne. Od razu odradzam spożywanie magnezu w formie węglanu i tlenku. Z prostej przyczyny – są bardzo słabo wchłanialne, na poziomie 10% do 20%. Węglan magnezu i tlenek magnezu nie tylko w 80% do 90% zostanie wydalony, ale dodatkowo obciąży organizm. Co ciekawe, preparaty reklamowane na chama w telewizji, najczęściej zawierają te kiepsko przyswajalne formy.

Sześciowodny chlorek magnezu ma nieco lepszą przyswajalność. Dodatkowo dostarcza on chlorków, których rola w żołądku polega na tworzeniu kwasu solnego. Jest to bardzo ważna rola przy trawieniu. Większość z nas, Polaków, ma niedobory kwasu solnego w żołądku, co skutkuje zgagą i zaburzeniem trawienia. A gdy trawienie jest zaburzone, wtedy zaczyna się cała kaskada problemów. Wtedy do jelit zaczynają przedostawać się niedostatecznie strawione białka. Szczególnie mam tu na myśli zboża zawierające gluten i produkty mleczne (laktoza, kazomorfiny).

A to już prosta droga do celiakii, nietolerancji glutenu, nietolerancji laktozy, zespołu jelita drażliwego, a potem – chorób serca, psychiki, Hashimoto itp itd. Ale do rzeczy. Najlepiej przyswajalne formy to formy magnezu takie jak: mleczan, (dis)glicynian, cytrynian, i w mniejszym stopniu – asparginian. Te formy mogą być przyswajalne nawet w 90%, choć nie jest to taka prosta sprawa. A dlaczego?

Aby zwiększyć przyswajanie magnezu, należy go zawsze łączyć z witaminą B6. Wiele preparatów magnezu ma już dołączoną niewielką dawkę witaminy B6. Ta witamina zwiększa wchłanianie magnezu o 20% do 40%. Można samemu kupić witaminę B6 w dawce 10 mg i brać ją do każdej dawki magnezu. Nie zalecam przekraczać dawki 100 mg / 200 mg witaminy B6.

Kolejną bardzo często pomijaną rzeczą jest fakt, że stopień wchłaniania magnezu zależy od dawki. Im większa dawka magnezu, nawet dobrze wchłanialnego, tym mniej się go wchłania. Nie powinniśmy brać więcej niż 60 mg magnezu jednorazowo! Dawki powyżej 60 mg mają już kiepską wchłanialność. Na rynku są tabletki po 250 mg a nawet 375 mg jonów magnezu. Niestety, z tych 250 mg wchłonie Ci się co najwyżej kilka procent. Co ciekawe, jedna z korporacji farmaceutycznych wypuściła preparat zawierający prawie 400 mg magnezu w tabletce, w formie bardzo słabo przyswajalnego tlenku.

Musicie więc uważnie patrzeć na to, co kupujecie. Ile się wchłonie z tych 400 mg magnezu w formie tlenku? Niezmiernie mało. I to właśnie ten preparat jest mocno reklamowany w TV i wszelkich mediach. Wybieramy więc preparaty do 60 mg w tabletce, w formach wysoko przyswajalnych wymienionych powyżej. Bierzemy po kilka tabletek dziennie, w odstępach co minimum 30 minut.

Ale czy to wszystko, o czym należy pamiętać? Otóż nie! Każdą dawkę magnezu należy popijać dużą szklanką (250 ml) wody. Należy tak robić dla bezpieczeństwa żołądka, by nadmierna ilość jonów magnezu nie działała silnie zasadowo. Środowisko żołądkowe powinno być środowiskiem silnie kwaśnym (wspominany powyżej kwas solny), a magnez powoduje jego odkwaszanie.

Dalej: wspominałem, że wapń jest antagonistą magnezu i że spożywamy go stanowczo za dużo. Jeśli bierzemy magnez ze źródłami wapnia (mleko, nabiał, ryby itp) lub suplementami wapnia, to będzie się on źle wchłaniał. W żołądku wraz z wapniem, magnez stworzy nieprzyswajalne związki kompleksowe, po czym z dużą stratą energetyczną dla organizmu, zostanie wydalony. To samo dotyczy magnezu i źródeł fosforu. Nie łączymy ich ze sobą. Szczególnym przykładem są napoje typu cola i inne gazowane, zawierające toksyczne fosforany. Blokują one wchłanianie magnezu, wapnia i wielu innych związków na ponad dobę.

Przeczytaj też o zdrowiu na mojej stronie – obszerne artykuły, polecam:
Leki na żołądek pogarszają objawy zamiast pomagać. Konsekwencje mogą być bardzo poważne
Plaga otyłości została zaplanowana?! „Koncerny bogacą się na nieszczęściu ludzi”
Czy glin (składnik szczepionek) naprawdę szkodzi? Poznaj fakty
Pomimo zaszczepienia 97% Polaków nadal masowo zapadamy na choroby zakaźne
Dr Andrew Wakefield udowodnił związek szczepień z autyzmem i farmacja zniszczyła mu karierę
Zwolennicy szczepień okłamują nas na każdym kroku. Poznaj kulisy manipulacji
Ogłupiają nas za pomocą fluoru i innych trucizn. Zależy im na bezwolnych obywatelach
Tajemnicze zgony lekarzy kwestionujących szczepienia. Mafia farmaceutyczna działa
Fałszowanie badań naukowych na zlecenie korporacji i rządów to codzienność
Leki na cholesterol powodują ślepotę, depresję i szkodzą na serce

Autor: Jarek Kefir
Część informacji posiadam od Gai, komentatorki strony

Czy uważasz moje artykuły za wartościowe? Za odkrywające coś więcej niż te w nastawionych zarobek i dezinformację mediach? Uważasz że wnoszą do Twojego życia coś pozytywnego? Możesz wesprzeć ideę mojej strony, jest to dobrowolne i nieobowiązkowe. Nie ma u mnie abonamentów, przymusowych prenumerat, cen za artykuły.
–Poniżej opisałem, jak to zrobić, link:
https://kefir2010.wordpress.com/wsparcie/

 

59 myśli nt. „Jak zażywać magnez? Będziesz zdziwiony, że tego nie wiedziałeś!

 1. Tylko zdrowie! Żadne tabletki nie dadzą zdrowia. Jedynie zamaskują to co się dzieje w organizmie, ogłupią go. A gadanie, że takie czasy, że w pokarmie co raz mniej witamin, minerałów, że trzeba się suplementować, jest niczym więcej jak pieprzeniem w imię interesów farmacji i świadczy o niezrozumieniu tematu zdrowia.
  Zdrowy organizm nie pobiera wszystkiego z pokarmu, pobiera tylko tyle ile potrzebuje. A zdrowy organizm to taki co nie jest przeciążony toksynami i ma szczelne jelita, jakby ktoś nie wiedział. Więc lepiej zainteresować się doprowadzeniem swego organizmu do osiągnięcia homeostazy (wydaleniem nadmiarowych toksyn, które są magazynowane w postaci złogów, oraz niepełnowartościowych komórek) i uszczelnienia jelit, niż wydawać kasę na suple i uważać, że „dba” się tak o zdrowie.

  Lubię

 2. A co z chlorkiem magnezu, ale nie w postaci tabletki, a takim do dodania do kąpieli? Podobno magnez najlepiej wchłania się przez skórę? Znawcą nie jestem, ale jakiś czas temu zakupiliśmy z mężem chlorek magnezu i moczymy w nim stopy (ok1,5-2 łyżki chlorku na miskę wody). Powiem szczerze, że czuję poprawę. Skończyły się przykre drgania powiek, skurcze łydek. Niestety zdarza mi się zapomnieć o „zażyciu” tego magnezu, ale ciało szybko mi przypomina 😉

  Mój żołądek, wątroba, trzustka i inne wnętrzności nie tolerują bardzo wiele pokarmów, jak również tabletek. Podejrzewam od czego to się zaczęło, ale mniejsza z tym. Jedyną tabletką jaką jestem w stanie przyjąć jest ta z witaminą D (wciąż szukam odpowiedniej dla mnie wit. K). Staram się ograniczać wszelakie specyfiki około apteczne, więc przyznam szczerze, że ten chlorek jest dla mnie prawdziwym wybawieniem. Może ktoś jeszcze „zażywa” i też mógłby potwierdzić moją „rewelację?

  Lubię

  • To jest najlepsza forma przyjmowania magnezu, ponieważ omija przewód pokarmowy i tym samym nie obciąża go niepotrzebnie, bo wszystkie te tabletki są g… warte. Ja kupuję siarczan magnezu, który jest odrobinę słabszy od chlorku, i robię z niego oliwkę magnezową do wcierania w ciało. Bardzo szybko uzupełnia się niedobory tą drogą, co jest niemożliwe przy pigułach, których trzeba zjeść tonę, aby odczuć poprawę.

   Lubię

  • od kilku lat cala moja rodzina ,,juz automatycznie” nalewa sobie 2~4 razy dziennie
   40ml 3% -owy roztwor chlorku magnezu (z malymi przerwami) do szklanki ,zalewa woda kranowa lub sokiem i polyka- dobrze funkcjonuje.
   Co do wchlaniania transdermalnego to bardzo dobrze to funkcjonuje, obojetnie jak partia miesni bedzie posmarowana olejkiem magnezowym- efekt koncowy miesnie sie luzuja, odprezaja.
   Funkcjonuje juz z roztworem 3%-owym, ale jeszcz lepiej jesli sie wymiesza niecala filizanke chlorku magnezu z pelna filizanka wody, konsystencja palcami wyczuwalna jest jak olej, ale nie jest olejem. U zony wystarczy jedno posmarowanie (nie wcieranie jak masc), u mnie moze dla tego, ze jestem ,,gruboskorny” 3 razy w ciagu pol godziny nanosze ten olej i w tedy wiem, ze moga moje nogi spac spokojnie. Dobrze funkcjonuje na miesniach plecow, karku…. Jak szybko dziala?- na moim przypadku moge powiedziec na 100%, ze bardzo szybko, mam na przedramieniu wszyty shant (do dializy)gdzie aorta jest odwrocona i pompuje krew do zyly i z wiekszym cisnienie pompuje ja do komory serca. Raz przez przypadek posmarowalem to miejsce olejkiem i to byly moze dwie sekundy jak poczulem skurcz serca inny niz zazwyczaj, po nastepnych kilku sekundach wszystko sie unormowalo. Po kilku tygodniach jeszcze raz posmarowalem to miejsce i symptomy byly te same , ale bez strachu takie symptomy moga wystapic u ludzi, ktorzy tez maja zaflancowany shant, u zdrowych nie ( sprobowale z lewym ramieniem bez shantu gdzie w zyle plynie krew wolniej i tego efektu nie bylo), a wiec bez strachu mozna cale cialo smarowac, ale nie w miejscach gdzie sa ranki na skorze lub zaraz po goleniu- cholernie piecze, tak jakby ktos sobie do ranki wsypal sol, ale po chwili przechodzi. Przy zdrowej skorze nie czuc zadnego pieczenia

   Lubię

  • Chlorek magnezu świetnie się wchłania przez skórę, robię oliwkę magnezową 1:1 z woda destylowaną i pryskam brzuch, pod pachami, stopy. Witamina K2Mk7 100 mg wraz z wit. D3 2.000 – gdyż słoneczka jest nie za wiele. 🙂

   Lubię

 3. Proszę o informację z Czego wynika ta przyswajalnosc magnezu na poziomie 60mg z jednej tabletki? Ile na dobę możemy wówczas przyjąć tabletek?Nigdy się nie spotkalam z taką informacją. Z czego moze wynikać to że w tabletkach jest nawet do 400mg? Dziękuję za możliwie szybką odpowiedź

  Lubię

 4. Ja jem wątróbkę jagnięcą 1-2 razy w tygodniu.To najlepsze żródło magnezu i innych witamin,Tylko jagnięca wątróbka jest najlepsza bo jeszcze nikt nie wpadł na to jak masowo produkować baraninę.Póki co owce pasą sie same na trawie bo jeszcze nie wynaleziono metody sztucznego ich chowu

  Lubię

 5. Kup sobie worek płatków magnezowych i dodawaj do kąpieli
  1-2 szklanki.
  Zrób sobie oliwę w słoiku 2/3 chlorku, dolej ciepłej wody i juz gotowe.
  Więcej szczegółów znajdziesz w świetnym podręczniku dr M. Sircusa,
  twierdzi że magnez jest pierwszy po tlenie, wyżej od kwasu askorbinowego.
  Każde dostarczanie doustne przez zołądek jest niewystarczające bez względu na
  rodzaj soli magnezowej.

  Lubię

 6. Dobry artykuł ale krótko tylko o wapniu……Bo jeśli ja przyjmuję magnez w proszku jako mleczan to czy najpierw mam przyjmować go a potem wapń po jakimś czasei czy odwrotnie? Wapń to jest gónie w pokramach ale wzykłej kranówce.
  A co zatem Autorze z wodami mineralntmi, one mają czasem wodorowęglanów dużo i jednocześnie dawki magnezu i wapnia, czyli moge szklanke pić co jakiś czas a nie na raz całą butelkę, co z kwasowością żółądka?

  Lubię

 7. Sircus pisze, że woda magnezowa musiałaby mieć 70-90 mg na litr.
  Jest tylko kilka takich naturalnych, nie w Polsce.

  Wody najlepiej z solą kamienna możesz się napić najpóźniej 30 min. przed
  jedzeniem i 2 godz. po posiłku.

  Lubię

 8. Faktycznie, Muszynianka ma sporo magnezu.
  Ale plastiki ją dyskwalifikują.
  Wystarczy na szklankę dodać 1/2 łyżeczki oliwy magnezowej, szczyptę soli też,
  i jest gites.

  Lubię

  • Z tego wykresu co zapodałeś to Staropolanka 2000 jest podejrzana, bo czytałem że producent ukrywa że ma za dużo Radu.

   Co do dodawania, mówisz o zwykłej kranówce? Bo ja biorę 250Mg jonów magnezu z mleczanu magnezu przed snem, ale na dzień mógłbym zrobić wodę z wpaniem zamiast kupować Muszyniankę i ją popijać. Jakoś nie wierzę Autorowi artykułu że można co najwyżej 60Mg magnezu jednorazowo, bo przecież cały czas my ten magnez tracimy! Pozatym mamy problem z przyswajalnością a w dodatku produkty z kwasem fitynowym robią swoje.

   Lubię

 9. Jasne, ze brak zaufania jest ważny.
  Przeczytaj sobie podręcznik dr Sircusa, podałem wyżej.
  Ma wiele lat praktyki klinicznej i sportowej jako lekarz pierwszego
  kontaktu.

  Doustna suplementacja to tylko mały element.
  ==Każde dostarczanie doustne przez zołądek jest niewystarczające bez względu na
  rodzaj soli magnezowej.==

  Wystarczy zrobić oliwę magnezową, nacierać, albo kapać się z dodatkiem
  płatków Mg albo choćby moczyć nogi w misce z dodatkiem chlorku.

  Lubię

  • A moze siarczan do kąpieli? Ile razy w tygodniu nacierać oliwą magnezową, bo kąpiele to nie tak często jak prysznic.
   No tak, czyli dosutnie proszek z przyswajalnością 90% będzie równie źle się przyswajał jak magnez w formie kapsułki dojelitowej? Wody jednak mają przyswajalność inną, bo znalazłem informację że jest ona podobnie do nabiału, ale nawet do ponad 70%. No i należy ja pić wielokrotonie w ciągu dnia.

   Lubię

   • Może być siarczan, tylko żeby nie zbankrutować najlepiej kupować w workach.
    Codziennie można nacierać, moczyć stopy w misce, można dodać sody, soli.
    Można psikać oliwką pod pachy jako dezodorant.
    Kąpiele codzienne są mało wykonalne.

    Suple doustne mają tylko funkcję uzupełniającą.

    Lubię

    • No ja stosowałem chlorek magnezu do moczenia stop, ale sądzę że pomysł z nacieraniem jest bardzo interesujący, a kąpiel od czasu do czasu w siarczanie, natomiast suplementowanie mleczanem z wit. B6 i jest OK.

     Lubię

  • wapń, magnez musi miec proporcje wszakże? I co tu jeszcze jest w tych proporcjach względem wapnia? PS. Sam cytrynian chyba droższy w sklepie.

   Lubię

 10. Zgoda, tylko, ze z dostarczaniem wapna nie ma w zasadzie kłopotu.
  Magnezu brakuje na pewno.

  6 razy równo prawie.
  Poza tym drogo.

  Lubię

 11. WITAM, JAKIE KONKRETNIE PŁATKI MAGNEZOWE MAM KUPIĆ? CZY KTOŚ MÓGŁBY WSKAZAĆ MI JAKIEŚ KONKRETNE, KTÓRE BĘDĄ DOBRE? CZY KTOŚ MÓGŁBY KROK PO KROKU NAPISAĆ MI, CO I JAK ZROBIĆ + JAK PODAWAĆ? CZY MOŻNA TĄ SAMĄ DROGA PODAWAĆ RÓWNIEŻ CYNK I MIEDŹ?

  Lubię

 12. Pani aneto, tak.
  Nie przemysłowy a techniczny.
  Te same próbki badane są pod kątem czystości: techniczny, czysty, czda i inne..
  Jeżeli substancja spełnia te warunki, sprzedawana jest w innych cenach w zależności
  od atestu i klasy czystości (ceny atestu)
  Nikt specjalnie tego nie oczyszcza ani nie zanieczyszcza!
  Proszę sobie sprawdzić karty charakterystyk, są identyczne pod względem zawartości
  metali ciężkich (zadałem sobie kiedyś trochę trudu)

  Właśnie ten do kapieli jest w sam raz, jest w cenie ok. 1.5 za kg.
  Porządny niemiecki produkt.
  Czda to koszt koło 15-25 zł.
  Decyzja należy do klienta.

  Lubię

   • Panie Grzegorzu, mam niedobór magnezu, przyjmuję doustnie cytrynian magnezu, jednak zauważyłam że po magnezie pojawia się lekkie drżenie mięśni, czy spotkał się Pan z czymś takim? czytałam też że lepiej jest przyjmować magnez na noc, i po posiłkach, czy to prawidłowe?
    pozdrawiam
    Aneta

    Lubię

    • magnez to naturalny składnik pożywienia, można go przyjmować
     bez względu na porę dnia.
     Najkorzystniej aplikuje się transdermalnie.
     Suplementacja doustna to tylko uzupełnienie.

     Lubię

  • Szczerze, tak żeby nie ”sraczkowało”, a potrafi, jednorazowo 150 mg jonów, czyli
   około 1.5 grama chlorku.

   Na cały dzień 400-500 mg jonów to takie minimum, brałem więcej, nie przedawkujesz,
   przy brakach wskazane, ale jest ten nieszczęsny próg jelitowy,
   jak przy wit.C.
   Sircus zaleca kąpiele i moczenie stóp w misce podobnie jak dr Pokrywka, swietna metoda,
   dopaszczowo tylko uzupełniająco:

   Magnez – ważny pierwiastek – dr Jan Pokrywka

   Lubię

 13. Na cały dzień 400-500 mg jonów”

  czyli łyżeczka- 5 gramów? To nie jest toksyczne, zważ sobie
  jak masz wagę, w 1 gramie MgCl jest 120 mg jonów..

  Lubię

Skomentuj artykuł:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s