Afery

Zobacz jak perfidnie jesteśmy oszukiwani!

Zobacz jak perfidnie jesteśmy oszukiwani!

neoliberalizm (2)To co poniżej wklejam to klasyka gatunku, lektura obowiązkowa dla każdego. Noam Chomski, amerykański socjotechnik, przygotował 10 tricków socjotechnicznych, jakimi jesteśmy cały czas poddawani. Jest to tajemna wiedza psychologiczna, którą stosują elity polityczne na całej Ziemi. Poznaj ją, zanim wypiorą Ci mózg!

Wśród tricków socjotechnicznych można wymienić np:

 1. skupianie się na emocjach. W ten sposób napompowano kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej w pamiętnym 2007 roku. Mnóstwo ludzi dało się na to nabrać. Wykorzystano typowe polskie kompleksy wobec Zachodu. „A co powie Niemiec na to?” – to jeden z typowych kompleksów. Poklepanie po plecach przez jakiegoś szwaba jest dla wielu Polaków ważniejsze niż to, co dzieje się w kraju. Wykreowano skrajne neoliberalne i lewackie poglądy jako „nowoczesne„, „postępowe„, „właściwe„, „jedynie słuszne„.
 2. Odwracanie uwagi. System skupia się na rzeczach nieistotnych, które są nazywane tematami zastępczymi. Podczas gdy miliony ludzi w Polsce nie dojada i nie ma pieniędzy na rachunki, polityczne oszołomy rozpętują tysięczną już wojnę o aborcję, in vitro, gejów itp itd.
 3. Zamiana buntu na poczucie winy – to robi właśnie neoliberalny kapitalizm. Najpierw przeprowadzono destrukcję systemu socjalnego i wprowadzono niskie wynagrodzenia. A następnie wmawia się ludziom za pomocą opłaconych kapitalistycznych autorytetów (Korwin, Petru, Tusk itp) że to przez to, że są niezdolni, że nie mają kwalifikacji.

Zapraszam do lektury materiału, jak i materiałów z poniższych linków:
Neoliberalny kapitalizm to zbrodniczy system rządzący światem
Polski koszmar dobiega końca. Ale proces oczyszczenia będzie cholernie bolesny!
PO chroni banki, korporacje i kartele, za to opodatkowuje biednych obywateli!
Problem kredytów we frankach jest poważniejszy niż nam się wydaje! „Batalia o byt państwa”
Największe tabu: przeludnienie doprowadzi do cywilizacyjnej zagłady?
Kapitalizm i polityka: systemy stworzone przez psychopatów
Logika kapitalizmu: „Ratowanie życia, przywrócenie planetarnej równowagi, sprawiedliwość i pokój nie są dochodowe”
Jak zrobiono z nas nieszczęśliwych niewolników? Kluczem nie polityka i spiski, a psychologia
Kapitalizm i wolny rynek stały się toksyczną religią
Mitologia kapitalizmu, oszustwo ideologii „wolnego rynku”

Wstęp: Jarek Kefir

Proszę o rozpowszechnienie tego materiału!

__________________________________________________________

Noam Chomsky, amerykański lingwista, filozof, działacz polityczny, jeden z najwybitniejszych na świecie specjalistów od komunikacji społecznej i socjotechnik, opracował listę 10. sposobów oszukiwania społeczeństwa przez media.

Oto to zestawienie:

1. ODWRÓĆ UWAGĘ

Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami.

2. STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE

Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy, lub zaaranżuj krwawe ataki tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Lub: wykreuj kryzys ekonomiczny aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.

3. STOPNIUJ ZMIANY

Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 1980 i 1990: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.

4. ODWLEKAJ ZMIANY

Kolejny sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu z miejsca. Do tego społeczeństwo, masy, mają zawsze naiwną tendencję do zakładania, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.

5. MÓW DO SPOŁECZEŃSTWA JAK DO MAŁEGO DZIECKA

Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat”.

6. SKUP SIĘ NA EMOCJACH, NIE NA REFLEKSJI

Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.

7. UTRZYMAJ SPOŁECZEŃSTWO W IGNORANCJI I PRZECIĘTNOŚCI

Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała.

8. UTWIERDŹ SPOŁECZEŃSTWO W PRZEKONANIU, ŻE DOBRZE JEST BYĆ PRZECIĘTNYM

Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to „cool” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.

9. ZAMIEŃ BUNT NA POCZUCIE WINY

Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!

10. POZNAJ LUDZI LEPIEJ NIŻ ONI SAMYCH SIEBIE

Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.

Autor: Noam Chomsky

Reklamy

33 odpowiedzi »

 1. I to właśnie dokładnie się dzieje. Wystarczy popatrzeć tylko na tę propagandę reżimowych mediów, odnośnie tego całego śmiesznego KOD-u. Lewackie i neoliberalne partie, które przez lata doiły Polaków, wyzyskiwały ich jak tylko się dało, doprowadzając zwykłych obywateli do ruiny, teraz przedstawiają się jako uciemiężona opozycja i obrońcy demokracji. Zwołują na te śmieszne manifestacje swoich ludzi – środowiska akademickie (które w większości wywodzą się nomenklatury komunistycznej), aktorów, celebrytów, dziennikarzy. I tworzą taki przekaz, że oto są elity. Te postępowe, wykształcone. A ty człecze, jeśli nie głosujesz na PO lub Nowoczesną to jesteś plebs. Niewykształcony oszołom. A cała ta wojna nie toczy się wcale a wcale o TK. Trybunał jest tutaj tylko pretekstem, trampoliną, na której łże-elity chcą się odbić i wywołać histerię, podobną do tej z 2007 roku, kiedy odbywały się wybory. Ma to wszystko na celu znów wpędzić Polaków w kompleksy, że niby wybrali oszołomów i dyktatorów i że niby nasz kraj jest zagrożony wszechwładzą PiS-u. Rzeczywiście kurwa, boje się jak cholera. Jutro o 6 rano z pewnością osobiście wpadnie do mnie prezes i sprawdzi, czy mam na sobie majtki. W końcu mamy teraz kaczystowską dyktaturę i kontrolowane będzie wszystko 😀 A tak na poważnie, to po prostu ci, którzy dorobili się wielkich fortun w sposób nieuczciwy, czyli na krzywdzie Polaków, teraz boją się o swoje dupy. I o to, że skończy się babce sranie. Taka prawda.

  Polubione przez 1 osoba

  • po co od razu wzywac nadaremno prezesa ? wielu tu się by znalazło żeby sprawdzić czy masz majtki czy nie pozwol zyc prezesowi proszę cie -_-

   Polubienie

    • Ale zgadzam się kto by nie chciał sprawdzać a co do tych skurwysynów banksterskich to jest metoda walki z nimi , wiesz jaka – podsłuchy, podsłuchy i jeszcze raz podsłuchy. Podsłuchać jak Petru robi geszeft ze służbami ABW i niemieckimi a potem opublikować może to dotrze do lemingów.

     Polubienie

    • Haha 😉 Z tymi podsłuchami to niegłupi pomysł. Chociaż martwi mnie fakt, że afera taśmowa rozeszła się nieco po kościach.

     Polubienie

    • To fakt coś czuję że bez wojny domowej się nie obejdzie sytuacja przypomina mi czasy Targowicy tam też krzyczeli wolność i demokracja w władza starała się powrócić do monarchii i zlikwidować tę masońską konstytucję 3 maja ale niestety zabrakło czasu. Pamiętaj że też była bratnia pomoc jak teraz bankstery i lemingi się domagają za takie coś jest czapa

     Polubienie

    • Dokładnie to samo dzisiaj powiedział mój tata. Mianowicie, że banksterzy i lemingi chcą doprowadzić do wojny domowej. Zobaczymy, co z tego wyniknie. Sama jestem ciekawa. Niestety moja intuicja podpowiada mi, że zakończenie nie będzie optymistyczne…

     Polubione przez 1 osoba

    • A ja myślę, że pomimo naszej paniki i obaw przed najgorszym pisowcy mają swoją metodę. Opluwana kampania prezydencka – pis cicho, szmaceni wszyscy oprócz PO w czasie kampanii wyborów pażdziernikowych – pis cicho.
     Teraz też zajmują się bardziej porządkowaniem burdelu, zamiast wdawać się w kłótnie z lemingami.
     Poprzednia ,,władza” miała układy. Z Niemcami, stanami. Ciekawe, że Schulzek już nie dymi, NATO ma w dupie jakieś pisowskie nocne najścia. Dlaczego? Bo układy naszych sprzedawczyków nie zamykały się między Bugiem a Odrą.
     A może ktoś zechciał by o kimś powiedzieć dwa słowa niewygodne więcej?
     Do rządu nie przystawi się rusztowania i nie załatwi jak Leppera.

     Polubienie

    • NIe przystawi sie rusztowania Krystyno ale mozna wywolac destabilizacje metoda na „majdan”taka jak zrobili zachodni korpo-technokraci w KIjowie a zrobione to za pieniadze zachodnich spoleczenstw w tym polskiego ,oczywiscie bez naszej wiedzy. Wszystko to w obronie demokracji,tam tez byl ich prezydent wybrany w lepszy lub gorszy sposob ale wybrany i porownujac tamta systuacje do polskich dzisiejszych reali to mamy w tej chwili KOD,bronicy nagle demokracji,komitet starych komuchow i ich dzieci dossanych do budzetu czyli cyca panstwa polskiego . Byla wladza i ich wazeliniarska piata kolumna lacznie z tvn ,rozkladajaca na czynnniki pierwsze nasz narod nagle sie zorietowala ,ze utracili power i to byc moze na zawsze,wiec probuja wyciagnac ludzi na ulice,prawdopodobnie wiekszosc biedakow jest oplaconych i nawet nie wiedza o co chodzi,bo demokracji przez ostatnie 25 lat i sprawiedliwosci to mielismy tyle co kot naplakal.Stary lis Kwasniewski i nawet inne lisy tak jak ten prowadzacy z tvn ,prali nam mozgi w imie praw czlowieka i teraz probuja Polakow wyciagnac na ulice ,probujac nam udowodnic ,ze to znow dla naszego dobra ,bo demokracja jest naruszona.Kazda wladza robi zmiany,wymienia ministrow,kombinuje przy konstytucji ,robi swoje nowe reformy .PRzed 89 robili to komunisci z PZPR bez wiedzy zastraszanego ludu i robili to uwlaszczeni po 89 ci sami komunisci i ich juz dzieci ,byle sobie polepszyc a nie obywatelom.Jesli moglbym zastosowac jako matafore ,Krystyny slowa-„rusztowanie Leppera” do obecnej sytuacji to byla by ona najwlasciwiej uzyta dzisiaj ,czyli zamach na prawowita wladze wybrana w drodze wyborow. Manifestacje ,okrzyki,hasla o upadku demokracji z ust bylcy celebrytow komunistyczno-korporacyjnych to jedna wielka hipokryzja .Nie tak dawno oni sami ,krzyczeli aby nie wychodzic na ulice podczas marszu niepodleglosci ,sciagali tysiace policji na zwyklych obywateli doprowadzajac do przelewow krwi ale takie dzialania byly dobre ,byly demokratyczne.Dzis oni sami probuja wyciagnac ludzi na ulice pod ich ulubionymi haslami -obrony demokracji ,probujac zrobic zamieszki byc moze swita im w glowie ustawa o bratniej pomocy w razie zamieszek ,ktora usmazyli napredce ,bez wiedzy spoleczenstwa .Jesli to nie wyjdzie zawsze moga poprosci swoich kolegow ,specjalistow od zamieszania i sprowadzic platnych strzelcow wyborowych z alkaidy tak jak to zrobili w KIiowie lub duzo wczesniej w Jugoslawi i wiele razy pozniej.Swoimi motodami eugenicznymi strzelajac w tlum raz do policjantow raz do ludu,moga latwo sprowokowac wojne domowa jak na Ukrainie,wywolana przeciez nie w obronie demokracji i ukraincow ale w imie interesow korporacji,bankow .Nie dajmy sie wyciagnac na ulice tym starym lisom z firmy PKWN,niech ida sobie sami,bronic swojej demokracji i interesow swoich korporacji.

     Polubienie

    • Krysiu, bardzo możliwe, że masz rację i w tym szaleństwie jest jakaś metoda. Faktycznie PiS nie wdaje się w pyskówki z nimi, tylko stara się działać. I myślę, że to niegłupia strategia. Jak to mówi moja mama, gówna lepiej nie tykać i myślę, że obecny rząd w taki właśnie sposób stara się postępować 🙂

     Polubienie

  • Te 10 sposobów manipulacji społeczeństwem są znane od lat.
   PiS to naprawdę nie moja bajka, a le w tej chwili robia ruchy w odpowiadającym mi kierunku. Ostatnio zwróciłam uwagę na Kaczora. Gdy Petru & co bija pianę – kaczor się tylko usmiecha. Wyglada to tak jakby stary cwaniak dokładnie zdawał sobie sprawę że co najwyżej pieseczki moga mu skoczyć. Wyglada to tak jakby dobrze znał te perfidne metody i teraz tylko się przyglada jak jedna po drugiej się rozpada
   Swoja drogą pytam – kiedy Petru przestanie wychodzić mi z lodówki!

   Polubienie

 2. Jarek i reszta musi miec solidna obstawe,zapewne sa swiadomi ,ze bedzie wielu amatorow na ich glowy.Niech rozliczaja PO-wcow,SLD-wcow ,PSL-owcow ,bedzie mniej gadow ,ktorzy sie uwlaszczyli w naszym kraju po 89 roku.Ktos rozliczy czarnych sukienkowych z KK?nie mysle .Tak nie mamy wplywu na ta cala polityke i jako szare plotki ,mozemy tylko sie przygladac z boku i nie dac wyciagnac na ulice pod zadnym pozorem i to nikomu.Kazda wladza ustawia swoje prawo,swoich ludzi ,tak samo robilo PO po smolensku.Wszyscy oni sa rowni ,lgna do wladzy jak muchy do gowna i maja wypelniac plan ,ktory z gory jest ulozony gdzies miedzy Watykanem a pantagonem.

  Polubienie

 3. Wszystko prawda ale do czasu. Po dłuższym oddziaływaniu, dużej ilości i intensywności tego rodzaju bodźców osiąga się skutek taki, że następuje alienacja osoby lub osób, jakby ogłuchła i oniemiała i wtedy zaczyna ona realizować coś trudnego do przewidzenia i odparcia – swój program .
  Desperacko – bo czuje się ta osoba, jakby uwolniona od obaw o siebie – zaatakuje każdy obiekt w swoim polu działania byle go unicestwić. Zniszczy reżysera tego spektaklu, rzecz, osobę i długo by jeszcze wymieniać i zrobi to beznamiętnie, jak automat. Zatrzyma się gdy pole wokół będzie czyste, po czym ruszy dalej i powtórzy to samo.
  Będzie działać długo i starannie, mimo, że przyczyna dawno już ustała. Ta osoba zwycięży i ustanowi swoje zasady.
  W oczach kosmosu, to co ludzie mają za doniosłe, chwalebne, sprawiedliwe, nasze prawa, zasady, wiedza są warte tyle, co gówno.

  Np.
  Potrzebuję ze swojej firmy „z o.o.” wyprowadzić dla siebie osobiście np. 50000zł – to zamawiam reklamę za np 100000 i głowa agencji reklamowej w tym, jak trzeba to zrobić w papierach, aby te 50000 ze 100000 wróciło pod stołem do mnie, bo potrzebuję jacht podszykować na wakacje a nie zwiększyć spożycie i sprzedaż swojej kawy (za to daję gifty sklepikarzom i hurtownikom). Jak ją skutecznie sprzedawać, to ja wiem.
  Trzeba być idiotą, aby wierzyć, że od kampanii w TV sprzedaż kawy i lodówek wzrośnie.
  Kawę kupują tę, którą znają i daje realne korzyści lub smakuje a w sprawie lodówki pół miasta oblecą i sprawdzą ceny i opinie w serwisie i dilerów.
  No, może jakieś 3% idiotów się znajdzie i dadzą się TV namówić.

  Polubienie

 4. Ruda’90, masz rację. Te tzw. elity, które wzbogaciły się na bezwzglednym wykorzystywaniu Polaków, teraz wskazują na każdy błąd władzy obecnej czyli PIS-u. Wskazują, że elektorat tej partii to prostaki. A co najgorsze, w opanowanych przez nich mediach (choćby w takim łonecie) nawołują do rebelii umieszczając w tytułach artykułów wręcz hasła do buntu. takie zwroty: „że Polacy wyjdą na ulice”, to jawne nawoływania do rewolty. Oni tak się boją o swoje dupy i majątki, że są w stanie posunąć się bardzo daleko.

  Polubienie

Skomentuj artykuł:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s