Psychologia i pop-psychologia

Czy tylko krowa nie zmienia poglądów?

Czy tylko krowa nie zmienia poglądów?

rozwoj duchowyZapraszam do przeczytania kilku ciekawych cytatów dotyczących naszego życia i rozwoju. Będzie cytat o tym, że warto zmieniać swoje poglądy. Funkcjonuje w mądrości ludowej przysłowie: „tylko krowa nie zmienia poglądów„.

Nie widzę w nim cynizmu i przebiegłości, widzę w nim mądrość. Kim byśmy byli, gdybyśmy przynajmniej w części nie weryfikowali bzdurnych poglądów i przekonań, wyniesionych z domu, szkoły, kościoła, telewizora? Po prostu nie rozwijalibyśmy się.

Pomimo że każdy z nas chociaż w małej części weryfikuje swoje poglądy, tzw. „stałość światopoglądowa” jest uważana za cnotę. I przeciwnie – zmienianie poglądów, weryfikowanie ich, zadawanie trudnych i niewygodnych pytań – traktowane jest wręcz z agresją.

Wymaga tego interes stada ludzkiego – czy to korporacji, partii, ideologii, religii. Ale przynależąc do takiego stada, tracimy dużo więcej niż zyskujemy. Tracimy przede wszystkim własną tożsamość i zdolność do rozwijania się.

To wydaje się proste: jeśli jakiś pogląd, system przekonań i wierzeń, daje tu i teraz samo zło, to powinniśmy zastanowić się nad nim, zweryfikować go. Tak się jednak rzadko dzieje, gdyż im bardziej dostajemy od życia po dupie, tym bardziej i radykalniej wsiąkamy w dany system.

Przykłady były opisywane wiele razy na mojej stronie. Dajmy na to, radykalny chrześcijanin uważający się za „chrześcijanina biblijnego„. We wszystkim widzi on zło, demony, zwiedzenie. Nie dostrzega nigdzie dobra, stara się ewangelizować, ostrzegać innych. Obcuje on z treściami brzydkimi, w których nie ma niczego budującego.

Skoro taki człowiek widzi wszędzie demony, zło, zwiedzenie, a w zwykłej gwiazdce z kreskówki widzi satanistyczny pentagram – to w końcu te „demony” do niego przyjdą. I to w bardzo realnej postaci. Na tym właśnie polega psychologia głębi Junga – jeśli czegoś się boimy, to to coś przyciągamy. Jeśli coś wypieramy do podświadomości, to to coś zaczyna atakować jeszcze silniej.

Czy taki człowiek gdy zaczyna mieć objawy np. paraliżu sennego, różne „dziwne” wypadki i przypadłości – zweryfikuje swój światopogląd? Nie, on jeszcze silniej będzie wchodził w tę obłędną doktrynę chrześcijaństwa, bo uzna, że to „czas próby” dla niego.

Życzę nam wszystkim, byśmy potrafili cały czas zadawać pytania i mówić: „weryfikuję!„.

Wstęp: Jarek Kefir

Proszę o rozpowszechnienie tego materiału!

__________________________________________________________

Cytuję: „Nadeszła pora, aby przyjrzeć się nieco dokładniej naszej przeszłości: rozpoznać przekonania, które nami powodowały. Tę część procesu oczyszczenia niektórzy uważają za bardzo bolesną, nie musi jednak tak być. Zanim posprzątamy, musimy przyjrzeć się naszemu stanowi posiadania.

Jeśli chcecie dokładnie wysprzątać pokój, rozglądacie się najpierw dokoła i dokonujecie przeglądu. Ulubionym przedmiotom poświęcicie więcej uwagi; trzeba je odkurzyć, wypolerować, przywrócić im dawną świetność. Dostrzeżecie, że niektóre sprawy będą wymagały dokończenia, a pewne rzeczy naprawy. Trzeba to sobie zanotować w pamięci. Przedmioty, które uznacie za bezużyteczne, przeznaczycie do wyrzucenia. Stare gazety, czasopisma, brudne papierowe talerze można spokojnie wyrzucić do śmieci. Nie trzeba się złościć robiąc porządki w mieszkaniu.

To samo dzieje się, gdy sprzątamy dom naszego umysłu. Nie ma powodu denerwować się tylko dlatego, że niektóre nasze przekonania są już niepotrzebne. Należy się ich pozbyć z taką samą łatwością, z jaką wyrzuca się resztki z talerza. Czy naprawdę zaryzykowalibyście grzebanie we wczorajszych odpadkach, by przyrządzić dzisiejszy posiłek? Czy warto grzebać w starym śmietniku psychicznym tylko po to, by tworzyć jutrzejsze doświadczenia?

Jeśli jakaś myśl lub przekonanie nie odpowiada wam, wyrzućcie ją! Nie ma takiego prawa, które nakazywałoby przez całe życie trzymać się niewolniczo tego lub innego przekonania!”
~
Louise L. Hay, Możesz uzdrowić swoje życie

__________________________________________________________

Cytuję: „Świat nie potrzebuje żadnych nieefektywnych guru lub pasywnych, apatycznych owiec. Potrzebuje aktywistów, twórców zmian, mówców i działaczy. Nie pozwól się wciągnąć w nieporozumienia, błędne wyobrażenia i zwodnicze dogmaty, które pochodzą z religii takich jak New Age. Prawdziwa duchowość zawiera w sobie odpowiedzialność, moralność i używanie swojej woli do podejmowania akcji dla pozytywnej zmiany, dla dobra tej planety i dla wszystkich istot, z którymi się nią dzielimy.”
~Ciaran Schwer

__________________________________________________________

Cytuję: „Prawie każde ego zawiera przynajmniej trochę czegoś, co można nazwać „tożsamością ofiary”. Tożsamość ofiary bywa tak silna, że staje się punktem centralnym ego. Wtedy treścią poczucia siebie są urazy i żale.

Nawet jeżeli twoje poczucie krzywdy jest „usprawiedliwione”, to tożsamość, którą stworzyłeś przypomina więzienie, którego kraty wykonane są z form myślowych. Zobacz co ty sobie robisz, albo raczej co umysł robi tobie. Poczuj emocjonalne przywiązanie do swojej historii ofiary i bądź świadomy, że musisz nieustannie o niej myśleć lub mówić. Stań się naocznym świadkiem swojego wewnętrznego stanu. Nie musisz nic robić. Razem z uwagą wkraczają transformacja i wolność.

Narzekanie i reagowanie są ulubionymi wzorcami umysłowymi ego, dzięki którym może się wzmocnić. U wielu osób czynności umysłowo-emocjonalne zdominowane są narzekaniem lub reagowaniem na to, czy tamto. W ten sposób stawiasz innych lub sytuację na pozycji „nie masz racji” a siebie na pozycji „mam rację”. Mając rację czujesz się lepszy, a czując się lepszym wzmacniasz poczucie siebie. W rzeczywistości wzmacniasz jedynie iluzję ego.

Czy jesteś w stanie zaobserwować w sobie te wzorce umysłowe i zobaczyć czym naprawdę jest ten narzekający głos w głowie?”
~Eckhart Tolle, Cisza przemawia

__________________________________________________________

Cytuję: „Wszechświat czeka w gotowości, by wspierać twój rozwój, bo kiedy ty się rozwijasz, wzrasta cała Siła. Poszerzając swą świadomość, pomagasz poszerzać ją wszystkim innym ludziom, gdyż po pierwsze, wszyscy mamy w sobie Siłę, a po drugie, kiedy ludzie dostrzegają, że się rozwijasz, zaczną spoglądać sami na siebie i jeden człowiek będzie podnosić poziom energii drugiego.”
~Stuart Wilde, Potęga energii wewnętrznej

__________________________________________________________

Cytuję: „Jeśli naprawdę chcesz zmieniać swoje przekonania, to musisz zmienić je tam, gdzie one rezydują – w podświadomości. To jest tej części umysłu, która jest zespolona z Kosmicznym Potencjałem Kreacji – Świadomością Kosmosu. Umysł operacyjny, do którego ma dostęp twoje Ego, jest dobry do oceny sytuacji i formułowania zadań, planów, gdzie „projektujesz” swoje przekonania. Stawianie celu jest czynnością świadomą.
Ale osiąganie celu jest czynnością związaną z podświadomością.”
~Tomek Kukułowicz

__________________________________________________________

Cytuję: „Niektórych z nas budzą bardzo twarde doświadczenia życiowe. Cierpimy tak bardzo, że się budzimy. Ale ludzie wciąż na nowo zderzają się z życiem. I kontynuują swój lunatyczny marsz. Nie budzą się nigdy. Nawet nie podejrzewają, że może być jakaś droga. Do głowy im nie przyjdzie, że może istnieć coś lepszego. A jednak, jeśli nawet nie zderzyłeś się wystarczająco z życiem i nie nacierpiałeś się dostatecznie, masz jeszcze jedną drogę prowadzącą do przebudzenia. Po prostu naucz się słuchać.”
~
Anthony de Mello

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.