Lifestyle

Ludzkość śpi snem pijanego szaleńca. Kiedy wytrzeźwiejemy i przebudzimy się?

Ludzkość śpi snem pijanego szaleńca. Kiedy wytrzeźwiejemy i przebudzimy się?

duchowoscJuż kiedyś proponowałem Wam pewne doświadczenie, eksperyment. Przyjdź zupełnie trzeźwy na imprezę, na której będzie dużo alkoholu. Wykręć się np tym, że chorujesz i bierzesz antybiotyki. Bacznie obserwuj pijących ludzi na takiej imprezie, ich zachowanie, reakcje. Takie doświadczenie może być bardzo rozwijające i uczące, jeśli tylko wyciągniesz z niego odpowiednie wnioski.

Co będziesz mógł zaobserwować? Histeryczny śmiech, zataczanie się, bełkot niczym na oddziale psychiatrycznym, pląsawicze odruchy. Do tego: teksty i dowcipy nawet nie na poziomie gimnazjum, a podstawówki. Szereg zachowań, które można określić tylko jako żałosne, żenujące, a czasami wręcz niebezpieczne. Jak wytrwasz w trzeźwości do tej godziny 3 w nocy, zapewne zauważysz kogoś wymiotującego. Być może będziesz świadkiem incydentalnego kontaktu seksualnego (bez zabezpieczenia). Być może ktoś wpadnie w czarną melancholię i zacznie wypłakiwać swoje żale sprzed lat. Możliwe też, że dojdzie do bójki, agresji, wypadku, przestępstwa.

Na drugi dzień – wszyscy pijący będą wykazywali objawy zatrucia i porażenia układu nerwowego i pokarmowego. Gdyż alkohol to twardy narkotyk, będący nie tylko neurotoksyną, ale też toksyną wobec każdego układu, narządu, komórki ciała. I teraz: gdy będąc trzeźwym poobserwujesz z boku takich ludzi, możesz dojść do ciekawych wniosków. Na co dzień szanowani i poważani obywatele, po zatruciu się alkoholem etylowym na imprezie, zachowują się jak banda debili. Na co dzień „normalni” ludzie, w pewnych akceptowalnych społecznie momentach, zachowują się jak osoby niedorozwinięte, upośledzone. Możliwe że będzie towarzyszyć Ci uczucie zażenowania, zdziwienia, pogardy.

To dlatego niepijący są wręcz niemile widziani. Abstynencja jest dziś określana jako „przegryw„, co rusz pojawiają się teksty: „no ze mną się nie napijesz? To tylko jedno piwko, jeden kieliszeczek na trawienie„. Jest wręcz przysłowie: „kto nie pije, ten kapuje„. Czy już łapiesz tę analogię? Trzeźwość, przytomność umysłu, świadomość, przebudzenie, otworzenie oczu – jest złamaniem największego społecznego tabu.

Masa śpi snem pijanego paranoika, i dziwi się i nie rozumie tych, którzy wytrzeźwieli z tego skądinąd, koszmarnego snu. Dlaczego ludzie piją alkohol? Bo odczuwają ból i piekło istnienia, i nie znają innego sposobu na jego zredukowanie, na życie. A dlaczego ludzie wierzą w równie odurzające religie, ideologie, doktryny, schematy myślenia? Właśnie z tego samego powodu – odczuwają ból istnienia, ciągły, choćby podświadomy i podskórny, głęboki lęk. A religia, ideologia i każda inna „wierność” ma odurzyć umysł i ten lęk zredukować.

Proponuję dziś lekturę kilku cytatów na te i pokrewne tematy.

Wstęp: Jarek Kefir

Proszę o rozpowszechnienie tego materiału!

__________________________________________________________

Cytuję: „W sensie psychologicznym lęk pozbawiony jest jakiegokolwiek związku z konkretnym, bezpośrednim zagrożeniem. Przejawia się on w wielu formach, jako: niepokój, zmartwienie, obawa, nerwowość, napięcie, strach, fobia itp. Taki psychologiczny lęk dotyczy zawsze czegoś, co może się wydarzyć, a nie tego, co aktualnie się dzieje. Ty jesteś tu i teraz, podczas gdy twój umysł przebywa w przyszłości. To tworzy lukę lękową. I jeśli identyfikujesz się z umysłem, tracąc kontakt z potęgą i prostotą TERAZ, będzie ci ona stale towarzyszyć. Zawsze jakoś dajesz sobie radę z chwilą obecną, ale nie możesz sobie poradzić sobie z czymś, co jest tylko projekcją umysłu, z przyszłością.

Co więcej, dopóki utożsamiasz się z umysłem, to ego rządzi twoim życiem. Jego iluzoryczna natura i wypracowane mechanizmy obronne sprawiają, że jest ono bardzo niepewne i podatne na wszelkiego rodzaju zranienia. Postrzega siebie w ciągłym zagrożeniu. Nawet jeśli na zewnątrz jawi się jako bardzo pewne siebie. Pamiętaj, że emocje są reakcją ciała na umysł. A jaką to wiadomość nieustannie otrzymuje ciało od tej fałszywej, wytworzonej przez umysł jaźni? Niebezpieczeństwo – jestem zagrożony. Czy już domyślasz się, jakie uczucie generuje taki przekaz? Oczywiście lęk.”
~
Eckhart Tolle, Praktykowanie Potęgi Teraźniejszości

__________________________________________________________

Cytuję: „Kiedy się przebudzimy i zobaczymy, że jesteśmy jedyną trzeźwą osobą na przyjęciu, gdzie wszyscy są pijani, poczujemy współczucie, ponieważ też byliśmy kiedyś odurzeni. Nie możemy nikogo oceniać ani potępiać, nawet ludzi w piekle, ponieważ sami też tam byliśmy. To naturalny etap rozwoju.”
~Ruiz Don Miguel

__________________________________________________________

Cytuję: „Lekcja, której nie towarzyszy ból nie ma znaczenia. Ponieważ nie można otrzymać czegoś, nie poświęcając niczego w zamian. Jednak jeśli przetrwasz bolesne lekcje i wyciągniesz z nich wnioski, będziesz miał serce mocniejsze niż cokolwiek innego.”
~Edward Elric

__________________________________________________________

Cytuję: „Strach jest cieniem „ja”. Natomiast „ja” jest głęboko przekonane, że będzie musiało zniknąć wraz ze śmiercią. Rdzeniem całego strachu jest śmierć; wszystkie lęki są jego pochodną. A całe piękno polega na tym, że śmierć jest tak samo nierzeczywista jak ego. Strach jest jak most między ego i śmiercią.
Strach jest bezsilny, sam w sobie nie ma żadnej mocy. Pytasz: „Jeśli nie jest rzeczywisty, jak udaje mu się zdobyć nade mną taką kontrolę?” Chciałbyś wierzyć, że to za sprawą siły, którą ma strach. Nie jesteś gotowy na to, żeby zagłębić się w siebie i zmierzyć z własną pustką. A to z niej bierze się moc strachu. Gdyby nie ona, twoje lęki byłyby słabe, bezsilne. Nic nie rodzi się w wyniku poczucia strachu.
Miłość daje życie, miłość jest twórcza; strach jest jałowy.”
~Osho, Odwaga – Radość niebezpiecznego życia

__________________________________________________________

Cytuję: „Rozczarowanie to pierwszy krok na drodze do uwolnienia. Niestety większość osób na nim poprzestaje i już na zawsze pozostaje rozczarowana tym, że sprawy nie potoczyły się tak, jakby sobie życzyli z punktu widzenia swoich potrzeb. Jeśli zgodzimy się poczuć rozczarowanie i doświadczyć związanej z nim potrzeby, a następnie pozwolić mu odejść, przechodzimy od stresu do sukcesu; przestajemy na siłę przyspieszać bieg rzeki. Wsłuchujemy się w rytm życia, zamiast starać się wcisnąć życie w ramy naszych pojęć. Rozczarowanie pokazuje nam, że nasza wizja życia nie jest prawdziwa i że kiedy z niej rezygnujemy, uczymy się, o co naprawdę chodzi w życiu. Stajemy się jak puste naczynie, które można napełnić, a nie jak pełna szklanka, do której nie można nic już nalać.”
~Chuck Spezzano

__________________________________________________________

Cytuję: „Ból nie po to jest, by przysparzać ci smutku, pamiętaj. Ludzie tu właśnie przegapiają wszystko… Ten ból ma uczynić cię bardziej czujnym. Człowiek staje się czujny tylko wtedy, gdy strzała wnika głęboko w serce i rani. W innych sytuacjach nie mają czujności. Gdy żyje się łatwo, przyjemnie i wygodnie, kogo to obchodzi?
Po co czujność? Gdy umiera przyjaciel, ta możliwość istnieje. Gdy zostawia cię kobieta.. ciemne noce, osamotnienie. Kochałeś ją tak bardzo, postawiłeś wszystko na jedną kartę, a ona nagle pewnego dnia odeszła. Płaczesz w osamotnieniu.. to szansa, jeśli ją wykorzystasz, możesz stać się uważny. Strzała rani, możesz ją wykorzystać. Ból nie jest po to, by dać ci nieszczęście, ból ma sprawić, że będziesz uważniejszy! Gdy jesteś uważny, nieszczęście znika.”
~Osho

__________________________________________________________

Cytuję: „Umysł jest jak osioł. Umysł musi być twoim służącym, a nie twoim szefem. (…) umysł składa się z uwarunkowań, wierzeń, myśli. One robią pożytek z twojego życia dla swojego przetrwania. Oto, dlaczego jednym ze słów używanych do tych rzeczy są „ja”. Musisz mówić ja, ja, ja, ja, ja… Więc to wszystko – one walczą. (…) czasami jest to wojna idei.Zasadniczo to idee walczą. Więc to, co się dzieje, to.. to wszystko jest zawarte w umyśle. I zaczyna tobą rządzić. Powinien być.. zasadniczo jest on osłem, nie ma w nim sensu. Więc to ty powinnaś/powinieneś jechać na tym ośle. Proste rzeczy jak ideały, wierzenia, koncepcje, wartości – one nie powinny robić użytku z ciebie dla swojego przetrwania. Umysł jest dobry, jeśli zrobisz z niego użytek. Ale jeśli on zrobi z ciebie użytek, jesteś zniszczona/zniszczony. To się dzieje osobie nieoświeconej. W przypadku, gdy jesteś osobą nieoświeconą, umysł jest panem.”~Sri Bhagavan
Reklamy

3 odpowiedzi »

  1. Obserwowałem takich 🙂 Jarku, już to kiedyś czytałem u Ciebie. Masz rację! Dzięki! No przepraszam… Czasem jednak trzeba, ale niestety i tak leming pozostaje tylko lemingiem! Nie słuchają, robią głupie, śmieszne miny. I będą wierzyć w swoje przekonania…

  2. poza tym tacy ludzie to straszliwe smutasy:(skoro dla dobrego humoru musza pic:(i wez tu czlowieku zwiaz sie z takim facetem:(lub z taka kobieta:(kolejna patologia:(

  3. Hmm.. Jak pisałeś o obserwacji napitych ludzi to jak byś pisał o mnie na co dzień, nie tego z zewnątrz a tego schowanego pod maską społeczną. Patrzę, słucham i analizuję ale nie mogę zrozumieć jak możliwe jest być aż tak tępym. Ciekawym paradoksem jest fakt iż ci najgłupsi często stwierdzają na głos że to ja jestem tępy a z biegiem czasu przychodzą do mnie po rade którą z reguły oleją a następnie wrócą po nową radę mówiąc jacy to oni nie byli głupi nie robiąc tego co im poleciłem.. Co do alkoholu nie piję ale palę marihuanę i nie dlatego że boję się otworzyć oczy a dlatego że nie potrafię już ich zamknąć..

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.