Afery

Chcą zakazać gotówki, zmusić nas do posiadania konta i kontrolować nasze pieniądze


Chcą zakazać gotówki, zmusić nas do posiadania konta i kontrolować nasze pieniądze

kapitalizm i korporacjonizmArtykuł który wklejam poniżej to krótkie studium tego, do czego prowadzi kapitalizm w dzisiejszej, neoliberalnej formie. Kapitalizm w wersji „korwinowskiej”, czy też „wolnorynkowej” nie tylko nie został nigdy i nigdzie wprowadzony. Ponieważ to utopia która nie jest w stanie funkcjonować choćby minuty w twardym, realnym świecie. Ale tego typu neoliberalizm i ideologia wolnego rynku, posłużyły jako pretekst wprowadzenia najpodlejszych i najbardziej nieludzkich praw i norm w dzisiejszym świecie.

Dodać też należy, że wiele społeczeństw już dało się nabrać na hasła wolnorynkowe, neoliberalne i związane z przedsiębiorczością. Polacy dali się na to nabrać już trzy razy. Pierwszy raz taką „terapię szokową” zastosował Leszek Balcerowicz w latach 90-tych XX wieku. Te rozwiązania sprawiły, że nasz kraj jest teraz upadłym bantustanem, gdzie produkuje się co najwyżej nakrętki, śrubki itp, a każdy patent i wynalazek – sprzedaje za grosze. Ciekawe jest też to, że o ile w dawnych bantustanach (Botswana, Namibia, Tanzania, Ghana, Uganda) jest coraz lepiej, o tyle w Polsce tendencja jest dokładnie odwrotna.

Drugi raz nabrać daliśmy się (no, ja nie xD) w latach 2002 – 2007. Wtedy dzisiejsza Platforma Obywatelska w niektórych neoliberalnych i wolnorynkowych postulatach była bardziej radykalna, niż sam Janusz Korwin Mikke. Obecnie partia „KORWiN” to trzecia edycja neoliberalnych postulatów podrasowanych socjotechniką. O ile Balcerowicz i PO sprawili, że nasz kraj istnieje już tylko w teorii, o tyle Korwin pójdzie krok dalej, i będzie tym, który ostatni zgasi światło.

I argument ostatni: wolnorynkowy kapitalizm nie jest ostatecznym celem elit, ale etapem mającym skonsolidować rynek i zasoby. Ma on doprowadzić do „kapitalizmu korporacyjnego”, który Benito Mussolini nazwał wprost – „faszyzmem”. Widzimy więc, że faszyzm trwa w najlepsze, i to bez tej całej tragicznej „otoczki” związanej z obozami koncentracyjnymi. Dziś to się już nie opłaca. Metody opresji i kontroli społeczeństw są bardziej dokładne i doprecyzowane, a przez to – „miększe” i słabo zauważalne dla przeciętnego zjadacza chleba.

Wstęp: Jarek Kefir

Proszę o rozpowszechnienie tego materiału!

__________________________________________________________

Zakazać gotówki i zmusić do konta bankowego

Cytuję: „Były ekonomista Banku Anglii wezwał do całkowitego zakazania i zastąpienia gotówki rachunkami kredytowymi kontrolowanymi bezpośrednio przez rządy. Na łamach londyńskiego dziennika „The Telegraph”, zarządzający funduszem Jim Leaviss opowiada się za faszyzmem ekonomicznym, gdzie środkiem umożliwiającym walkę z kryzysem finansowym jest wdrożenie „społeczeństwa bezgotówkowego”.

„Zmuszanie wszystkich do wydawania pieniędzy wyłącznie drogą elektroniczną z rachunku prowadzonego przez rządowy bank dałoby władzom znacznie lepsze narzędzia do radzenia sobie z recesjami czy boomami gospodarczymi” – czytamy we wstępie do artykułu Leavissa.

Jeśli uważasz, że brzmi to wystarczająco autorytarnie, to dalej jest jeszcze gorzej. Leaviss sugeruje, że twoje ciężko zarobione pieniądze powinny być „monitorowane, a nawet bezpośrednio kontrolowane przez rząd” oraz by władze „zachęcały nas do wydawania więcej, gdy gospodarka zwalnia, albo żebyśmy wydawali mniej, gdy się przegrzewa”.

Można się zastanawiać nad tym, jaką formę miałaby przyjąć taka „zachęta”. Podatek od lokat bankowych? Ujemne odsetki od oszczędności? Limity comiesięcznych wydatków? I to jest dokładnie to, co Leaviss ma na myśli opowiadając się za „podatkiem od transakcji”, który będzie karał ludzi za wydawanie własnych pieniędzy.

W ramach tego systemu, banki komercyjne przestałyby przyjmować pieniądze od deponentów, opierając się na banku centralnym dostarczającym wszystkie środki. W takim scenariuszu czarny rynek również przestałby istnieć. „Jeśli banknoty i monety zostałyby zniesione, a jedynym sposobem na przetrzymywanie pieniędzy byłby bank pod kontrolą rządu, to nie byłoby ucieczki” – pisze Leaviss.

Tekst Leavissa jest niezwykle podobny do artykułu Willema Buitera z City Banku, który niedawno opowiadał się za pełnym zniesieniem gotówki w celu „rozwiązania problemu negatywnych stóp procentowych światowych banków centralnych”.

Po tym, jak Leaviss zaczął otrzymywać masowe protesty odnoszące się do jego artykułu, zamknął swoje konto na „Twitterze”. Obecnie widzimy intensyfikację wojny przeciwko gotówce wraz z tym, jak establishment szuka kolejnych sposobów na osłabienie ostatniego, prawdziwego bastionu finansowej anonimowości i niezależności.”

Autor: Paul Joseph Watson
Źródło oryginalne: PrisonPlanet.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl

Reklamy

1 odpowiedź »

  1. troche mi sie to nie podoba, jakby kolejna paranoja:(zachowac anonimowosc i niezaleznosc…i tak „najwazniejsze”urzedy w kraju wiedza na co czlowiek wydaje kase, przejscia graniczne tez wiedza kiedy sie je przekracza a i media sa niezlomne w odkryciach kto gdzie i kiedy. Wydaja ludzie stale na to samo no chyba ze potrzeba narkotykowa bedzie silniejsza i tu wlasnie moze byc chec ukrywania swoich wydatkow, albo na dupy w lokalach:)))czzego tu sie wstydzic?:)))i tak kazdy wie wszystko najlepiej na ten innego czlowieka , lepiej niz na swoj wlasny. Poza tym nie byloby kradziezy gotowek, trzymania kasy w skarpetach i ryzyka np. pozaru domu:)

    Polubienie

Skomentuj artykuł:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s