Społeczeństwo, duchowość, medycyna, zdrowie i ich TABU.. Kontrowersyjnie i bez ograniczających schematów

Strona główna » Afery » Dla Szczecinian: kontrowersyjna i oburzająca inwestycja „Szczeciński Szybki Tramwaj”

Dla Szczecinian: kontrowersyjna i oburzająca inwestycja „Szczeciński Szybki Tramwaj”

Witaj na stronie Jarka Kefira!

Tematy tabu i kwestie pomijane i przemilczane, nie tylko w oficjalnej debacie publicznej. Ale także przez wielu "niezależnych" autorów. Interesuje mnie społeczeństwo i jego tabu, duchowość i jej paradoksy, wyzwania jakie stają obecnie przed naszą cywilizacją. Ciekawią mnie ukrywane fakty na temat zdrowia, grzechy i grzeszki medycyny, także medycyny naturalnej. Trochę o polityce, zwłaszcza o tym jak wielkim oszustwem są ideologie i religie. Inne ciekawe, niewyjaśnione i tajemnicze tematy także goszczą na mojej stronie. Zapraszam serdecznie!
WAŻNE zastrzeżenie dotyczące treści o medycynie i zdrowiu [Kliknij tutaj]

Statystyki WordPress:

  • 23,675,500 Wyświetleń

Statyki MiniStat:

Hej! Jeśli zależy Ci na przekazywaniu dalej niezależnych informacji i na tym by było ich więcej, możesz dołożyć swoją cegiełkę. Dzięki darowiznom jestem niezależny od partii, ideologii, koncernów. Mogę dzięki temu dostarczać Ci kontrowersyjnych, zakazanych i niewygodnych dla systemu treści. Aparat władzy i opresji niechętnie patrzy na takie publikacje. Więc moja działalność zależy m.in. od Twojego wsparcia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij na poniższe obrazki:

Książki ezoteryczne, filozoficzne, o medycynie naturalnej i wiele innych:

Medycyna naturalna: Ogromny wybór ziół, suplementów, kosmetyków i innych preparatów:

Najlepsze soki, oleje i inne produkty medycyny naturalnej:

Dla Szczecinian: kontrowersyjna i oburzająca inwestycja „Szczeciński Szybki Tramwaj”

Wiem, że zajrzy tutaj wielu mieszkańców innych miast by dowiedzieć się, na czym ta dziwna inwestycja polega 😉 Więc streszczę Wam o co w tym chodzi. Szczecin w zasadzie jest podzielony jakby na dwa oddzielne „miasta” mające po kilkadziesiąt dzielnic. Pierwsza część to Lewobrzeże gdzie jest centrum miasta, śródmieście itp. Obie części miasta są oddzielone bardzo szerokimi rozlewiskami rzeki Odra. Są tam bagna, moczary, tereny przemysłowe, łąki i główna pętla przesiadkowa komunikacji miejskiej o nazwie Basen Górniczy.

Aby dojechać liniami zwykłymi z Prawobrzeża na Lewobrzeże, należy wsiąść w autobus na Prawobrzeżu, który zawiezie nas do przystanku końcowego na Basenie Górniczym. A stąmtąd – przesiadka na jedną z trzech linii tramwajowych do Prawobrzeża / centrum. Jednak są też autobusowe linie pospieszne oznaczone literami. Korzystając z nich, dojedziemy z Prawobrzeża do centrum / Lewobrzeża bezpośrednio, bez przesiadek.

I teraz: projekt Szczeciński Szybki Tramwaj to projekt z lat chyba 70-tych lub 80-tych XX wieku. I podług tej koncepcji jest realizowany. Wadą tego projektu jest to, że nad nowo budowanymi torami tramwajowymi, nie ma dzielnic mieszkalnych. Najbliższe dzielnice są 500 m do 2,5 kilometra dalej (Słoneczne, Bukowe, Klęskowo itp). Mieszkańcy tych dzielnic będą musieli dojeżdżać do tego tramwaju 1 do kilku przystanków nowymi, krótkimi liniami autobusowymi (numery od 90 do 100). I o to się tutaj rozchodzi. Na dodatek, władze miasta chcą zawiesić bezpośrednie kursy pospiesznych autobusów i zastąpić je w całości SST.

Szczecinianie i mieszkańcy aglomeracji. Co sądzicie o projekcie Szczeciński Szybki Tramwaj i planowanej likwidacji kursów linii pospiesznych? Ja uważam że można pogodzić oba wyjścia, to znaczy jednoczesne istnienie SST i kursów linii pospiesznych. Z tym, że SST nie ma dublować kursów pospiesznych, bo to nie ma wtedy żadnego sensu, ale dojeżdżać tam gdzie nie jadą pospieszne.

Np jako SST zrobić linie:
1: Głębokie – Plac Szarych Szeregów – Plac Rodła – Prawobrzeże
2: Niebuszewo – Prawobrzeże
4: Pomorzany – Plac Kościuszki – Prawobrzeże
7: Krzekowo – Prawobrzeże
8: Gumieńce – Prawobrzeże

Zaś kursy pospieszne skierować z Prawobrzeża tam gdzie nie docierają tramwaje, np:
A: Bukowe – Plac Rodła – Police (w godzinach szczytu) a kursy poza godzinami szczytu do Studziennej
B: Słoneczne – Plac Rodła – Kołłątaja – Oś Arkońskie – Osów
C: Kasztanowe – Dąbie – Plac Rodła – Urząd Miasta
D: Wielgowo – Struga – Plac Kościuszki – Oś Przyjaźni – Oś Kaliny – Taczaka – Łukasińskiego
E: Bukowe – Plac Kościuszki – Reda – Cukrowa

Zresztą podobne rozwiązanie jest już teraz i to od dawna. Kursy zwykłe (56, 65, 71, 73, a potem tramwaj 2, 7, 8, mający być od kwietnia SST) są dublowane przez kursy pospieszne (A, B, C, D, E, G). Mi chodzi o to, by nowe kursy pospieszne nie dublowały SST, bo wtedy SST nie ma szans z pospiesznymi, ale by jechały gdzie indziej. Pasażerowi, który jedzie z Osiedla Słonecznego do Bramy Portowej, bardziej będzie się opłacąło jechać pospiesznym bez przesiadki. Natomiast pasażer jadący z Bukowego / Słonecznego na Wernychory, będzie wolał podjechać 9x do przystanku tramwaju, i wsiąść w linię nr 7, która zawiezie go do Wernychory. Tak samo Pasażer jadący z Prawobrzeża np do Unii Lubelskiej, będzie wolał wsiąść w 9x, a potem wsiąść w SST – linię nr 1, która dowiezie go do przystanku „Unii Lubelskiej”.

Autor: Jarek Kefir

 


1 komentarz

  1. gmo zabija pisze:

    opony sa toksyczne wiec dobrze ze zmieniaja z gumy na tory, opony trzeba eliminowac jak tylko sie da, wszystko powinno byc na szynach i na prad a nie guma plus smrod

    Lubię

Skomentuj artykuł:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Zapraszam na moje strony na FaceBooku:

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 1 127 obserwujących.

Najnowsze artykuły – zapraszam:

Partnerzy strony:

%d bloggers like this: