Ciekawe

W czwartek uderzy w Polskę lodowy huragan. „To nietypowa anomalia, sytuacja rozwija się niezwykle dynamicznie”

Niebezpieczna pogoda w Polsce – huragan i śnieżyca!

Dynamika wydarzeń w polskiej pogodzie w ostatnich dniach jest ogromna. Jeszcze kilka dni temu nic tego nie zapowiadało, ale najnowsze doniesienia są bezlitosne. Już za kilkadziesiąt godzin czeka nas najgorsza możliwa pogoda. W takich przypadkach nie mówimy już tylko o braku przyjemności ze spacerów na świeżym powietrzu, należy raczej mieć nadzieję, że straty materialne nie będą bardzo dotkliwe.

Poniedziałek i wtorek przyniosły w Polsce suchą, a momentami nawet słoneczną, choć chłodną aurę. Niestety, tego rodzaju nie najgorszy jak na grudzień stan rzeczy zmierza już ku końcowi. Teraz będziemy mieli do czynienia z orkanem, który przyniesie nam ekstremalnie silny wiatr i ogromne zamiecie śnieżne.

Załamanie pogody przyjdzie z północnego zachodu, od środy przesuwać będzie się na południe strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem, które wystąpią się w Polsce także kolejnego dnia. I to właśnie w nocy z czwartku na piątek i w piątek nastąpi kulminacja niespokojnej pogody. Odpowiedzialny za wszystko będzie cyklon, który nie otrzymał jeszcze swojego imienia.

Nie tylko w Polsce będzie ekstremalnie wietrznie i deszczowo. Strefa niebezpiecznej pogody obejmie Wielką Brytanię, zachodnią Skandynawię, kraje Beneluksu, Niemcy i Danię. Wiatr w porywach może osiągać nawet prędkość 160 km/h. Lepiej w tych warunkach nie spędzać czasu na otwartym powietrzu, ponieważ mogłoby się to skokiem na odległość, której nie powstydziliby się Kamil Stoch i Piotr Żyła, tyle że bez nart. Taki wiatr nie wystąpi jednak w Polsce, a u wybrzeży Morza Północnego.

U nas nie będzie jednak dużo lepiej. Na Pomorzu wiać ma bowiem z prędkością nawet 120 km/h. Na otwartym morzu wiatr może być jeszcze silniejszy. Wietrznie będzie w całej Polsce, im bardziej na północ, tym powiewy będą silniejsze. Orkan będzie nam towarzyszył do niedzieli, jednak wiatr będzie nieco słabł – w sobotę będzie to 90 kilometrów na godzinę, w niedzielę ok. 80.

Oczywiście tak silne powiewy będą potęgować poczucie chłodu, który i tak byłby obecny za sprawą niskiej, balansującej na granicy „plusów” i „minusów” temperatury. Będzie także intensywnie śnieżyć – na większości terytorium Polski spadnie ok. 10 centymetrów białego puchu. Szczególnie niebezpiecznie będzie na drogach (obniżenie widzialności za sprawą zamieci śnieżnych).

W kolejnym tygodniu pogoda nie będzie już niebezpieczna, jednakże zapewne będziemy musieli zmagać się z naprawianiem skutków orkanu z końcówki bieżącego tygodnia. Skoro wiatr osiągnie prędkość przekraczającą 33 m/s (118,8 km/h), to będzie już można nazwać go pełnoprawnym i definicyjnym huraganem. Te w Polsce zdarzają się bardzo rzadko, ale jednak są raz na jakiś czas obecne. Tym razem wiatr na Pomorzu ma być tak silny, że może dojść do tzw. „cofki”, czyli woda z morza będzie wpadać do rzeki, a nie odwrotnie – oczywiście zmieni się także zwrot jej prądu.

orkan huragan Polska europa

Źródło: http://pogoda.wp.pl/

Reklamy

7 odpowiedzi »

 1. Kefir ,jeśli byś przestał tworzyc dramatyczną atmosfere to miałbys więcej czytelników.Takich co chcą wiedzieć więcej a nie zachłystują sie emocjami. Mam na myśli ogół Twoich artykułów.
  To nie pierwsza wichura w Polsce i nie ostatnia.Skoro informacja podawana jest z wyprzedzeniem to każdy ma czas na przygotowanie się wg swoich potrzeb.

 2. To tylko przeklejka z wp.pl, arkadiuszu. Fakt, dobór tesktów ostatnio coraz bardziej tabloidowy – idzie w ilość, a nie jakość :/

  • A i zdarza się ,że jeden artykuł przeczy drugiemu. Ci bardziej wnikliwi będą wiedzieli o czym mówię.

    • No i co się ciskasz ?! Przecież to Ty wklejasz te newsy z tych szmatławców typu wp.pl.
     No z pudelka chyba jeszcze nic nie było, ale skoro jako facet wiesz o nim to jeszcze wszystko przed Tobą 😉

   • Nie lansuję żadnej ideologii ani żadnej spójnej wizji. Bo tak naprawdę to nic nie wiemy o wszechświecie – znamy mniej niż 0,000000000000000001% wszechświata lub mniej 🙂
    Stąd artykuły czasami sobie zaprzeczają. Oddzielajcie ziarno od plew 😉 xD

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.