Nauka wszechświat i wojsko

IMGW ostrzega: huragan zbliża się do Polski, na Wybrzeżu wiatr do 135 km/h

IMGW ostrzega przed huraganem: na Wybrzeżu i zachodzie wiatr o sile do 135 km/h

Mieszkańcy Wybrzeża i zachodniej Polski powinni spodziewać się silnych i porywistych wiatrów, które w nocy z czwartku na piątek nadciągną znad Skandynawii – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Siła wiatru na Wybrzeżu i zachodzie może sięgać do 135 km/h na godzinę; przy takich parametrach synoptycy mówią już o huraganie.

sztorm burza huragan Polska

Silne wiatry mają wystąpić także w Pomorskiem, Kujawsko-Pomorskiem, Łódzkiem, Wielkopolskiem, Lubuskiem i Dolnośląskiem – informuje IMGW na stronie internetowej.

Niektóre media zapowiadają nawet nadejście orkanu „Ksawery”. – Wolimy nazwę huragan – powiedziała synoptyk z Centrum Nadzoru Operacyjnego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk. Dodała, że silne i porywiste wiatry pojawią się początkowo na Wybrzeżu i w zachodniej części kraju, później na pozostałym obszarze. Przyczyną tych zjawisk pogodowych jest rozległy niż znad Skandynawii.

Jak informuje IMGW w komunikacie, Polska znajdzie się pod wpływem rozległego, pogłębiającego się niżu, z ośrodkiem przemieszczającym się znad Morza Norweskiego przez południową Norwegię nad południową Szwecję; w czwartek wieczorem nad północne rejony kraju nasunie się front chłodny. Napływać będzie chłodne powietrze polarnomorskie.

Na swojej stornie internetowej Instytut ostrzega o silnym wietrze dla województwa zachodniopomorskiego oraz zagrożeniu sztormem dla całej linii brzegowej.

– Powiadomione zostało Narodowe Centrum Bezpieczeństwa. Sytuacja jest pod kontrolą, o ile w ogóle można tak mówić w przypadku pogody – powiedziała Tomczuk.

Huraganem nazywany jest wiatr o sile powyżej 117 km/h (33 m/s). Najczęściej mianem huraganów określa się odpowiednio silne cyklony tropikalne. Huragan to nazwa stosowana dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, natomiast tajfun – dla sztormów nad akwenami Oceanu Indyjskiego czy Spokojnego.

„Orkan” oznacza zasadniczo cyklon tropikalny formujący się w pewnych rejonach Oceanu Indyjskiego, jednak w mowie potocznej używany jest także jako synonim silnej i bardzo gwałtownej burzy.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od 1 do 3 stopni na Wybrzeżu, od -3 do 0 stopni na pozostałym obszarze. Wiatr dość silny i silny, porywisty, w porywach na południowym wschodzie do 80 km/h, na północnym zachodzie do 110 km/h, na wybrzeżu do 135 km/h, południowo-zachodni i zachodni, na Pomorzu skręcający na północno-zachodni.

W piątek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 stopni na wybrzeżu, od -2 do 1 stopni na pozostałym obszarze. Wiatr dość silny i silny, porywisty, w porywach na południu do 90 km/h, na północy do 105 km/h, z kierunków zachodnich.

W Warszawie w nocy z czwartku na piątek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna -2 st. Wiatr dość silny i silny, porywisty, w porywach do 85 km/h, powodujący zawieje śnieżne, południowo-zachodni, skręcający na zachodni. W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady śniegu. Temperatura nie przekroczy zera. Wiatr zachodni dość silny i silny, porywisty, w porywach do 90 km/h, powodujący zawieje śnieżne.

Źródło: PAP

Reklamy

6 odpowiedzi »

   • Ej Kefirek chyba straszysz na zapas 🙂
    Ten niby orkan, cyklon, huragan -bo przypisano Ksaweremu wszystkie już nazwy -to jakaś medialna ściema, przynajmniej w Szczecinie. Mamy grudzień, mieszkamy blisko morza i takie powiewy wiatru maja miejsce każdej zimy. Nic szczególnego nie miało miejsca. Przez kilka minut popadał drobny grad, ale przecież jest grudzień więc chyba nie oczekujemy, że będzie letnia pogoda 🙂

    • A Ty, idąc tropem Zenobiusza uzbrojonego w orgonowe gazrury, bagatelizujesz apokaliptykę tego cyklonoidu. A ja Ci muwię: ten układ ciśnień który się utworzył jesienią, i który jest zupełnie nietypowy, ma swój potencjał. To nie pierwsza, i zapewne nie ostatnia wichura tej zimy 😉

     • Ja jestem uzbrojona jedynie w NUNCZAKO -takie cudeńko produkcji Taratajcio, które rzekomo jest skuteczne na wszystko -a skoro jest groźne dla zdrowia, to może będzie skuteczne na zimową aurę 🙂

      W układzie nie ma nic nietypowego, a wręcz odwrotnie, jest on bardzo typowy dla panującej pory roku oraz obszaru który zamieszkujemy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.