Afery

W wyniku wydobycia gazu łupkowego powstają miliardy litrów toksycznych, czasami radioaktywnych substancji

Szokujące fakty o wydobyciu gazu łupkowego

Według nowego raportu, odwierty do szczelinowania   w USA wytworzyły w 2012 roku 280 miliardów galonów toksycznych ścieków (1 galon = 3,75 litra –  przyp.tłum.). Jak zauważa Guardian, wystarczy to, aby zalać Waszyngton toksyczną wodą do wysokości 6,7 metra.

Opublikowany w czwartek raport  organizacji Environment America,  zwraca uwagę na to, że ścieki powstające przy wydobyciu gazu i ropy łupkowej zawierają często substancje rakotwórcze, a nawet radioaktywne. Raport zwraca również uwagę na słabość obecnych sposobów usuwania ścieków po szczelinowaniu –  są one często magazynowane w głębokich studniach,  które po pewnym czasie mogą zacząć przeciekać, co prowadzi do potencjalnego zagrożenia skażeniem wód gruntowych i powierzchniowych.  Według raportu, w samym stanie Nowy Meksyk szyby naftowe  i gazowe zanieczyściły źródła  wody  przynajmniej  421 razy.

Te toksyczne chemikalia są wyłączone  z federalnego prawa do jawności informacji, tak więc każdy stan ma prawo sam decydować czy, i w jaki sposobów przedsiębiorstwa wydobywcze powinny ujawniać skład płynu do szczelinowania. Z tego powodu w wielu stanach  obywatele nie wiedzą, jakie substancje chemiczne używane  są  przy wydobyciu   ropy i gazu łupkowego.  Na szczęście niektóre stany zajęły się tym problemem –  Kalifornia  uchwaliła ostatnio przepisy zobowiązujące przedsiębiorstwa wydobywcze do publicznego ujawnienia substancji przez nie używanych, nakaz podobny do praw funkcjonujących już w siedmiu innych stanach.

Raport zwraca również uwagę na olbrzymie ilości wody potrzebnej do szczelinowania –  średnio od 2 do 8 milionów galonów na jeden otwór wiertniczy. Według raportu, od 2005 roku do szczelinowania zużyto 250 miliardów czystej wody.  Stanowi to ogromne obciążenie dla miejsc takich jak hrabstwo South Texas,  gdzie szczelinowane hydrauliczne odpowiedzialne było za prawie 1/4   całego zużycia wody w 2011 roku –  a susza może zwiększyć tę ilość do niemal 1/3.

Studium Environment America potwierdza wyniki poprzedniego badania zagrożeń związanych ze szczelinowaniem. Opublikowane  w zeszłym tygodniu wyniki badań Duke University  łączą  z zużytym  płynem do szczelinowania  podwyższone poziomy radioaktywności wody w jednej rzek w Pensylwanii.  Inne badanie z września tego roku   wykazuje, ze kontakt z płynem szczelinującym był przyczyną niemal natychmiastowej śmierci, urodzeń martwych cieląt i wad okołoporodowych u bydła.  A raport z Pensylwanii dokumentuje cała gamę problemów zdrowotnych dotykających osoby mieszkające w pobliżu miejsc, w których odbywa się szczelinowanie, w tym: wysypkę na skórze, infekcje, bóle głowy i chroniczny ból. Niestety, pomimo coraz większej ilości dowodów naukowych, mieszkańcom trudno jest udowodnić, że ich dolegliwości powstały na skutek skażenia  w wyniku szczelinowania-  w Pensylwanii wprowadzono prawo zabraniające lekarzom informowania pacjentów, jakie substancje używane podczas tego procesu mogły spowodować ich problemy zdrowotne.

Udokumentowane zagrożenia ze strony ścieków powstałych po procesie szczelinowania, ogromne zużycie wody i szkodliwe emisje, takie jak uwalnianie metanu skłoniły autorów raportu Environment America do zalecenia zakazu stosowania tej technologii. “Ze względu na skalę i  powagę niezliczonych zagrożeń związanych ze szczelinowaniem, stworzenie systemu regulacyjnego, który byłby w stanie zapewnić ochronę środowiska i zdrowia publicznego, a tym bardziej wyegzekwowanie takich zabezpieczeń na ponad 80 000 odwiertów –  wydaje się niemożliwe”, stwierdza raport.

Ponieważ zalecenia te nie zostaną prawdopodobnie wzięte pod uwagę przez rządy stanowe,  autorzy raportu apelują do rządu federalnego o wprowadzenie zakazu szczelinowania w parkach narodowych i lasach, a także o usunięcie luk prawnych wyłączających stosowanie tej  technologii  spod prawa ochrony środowiska.

Źródło: thinkprogress.org

Źródło polskie: http://gazlupkowy.info.pl/

Tłumaczenie: Jan Skoczylas

Zobacz także: USA: Wydobycie gazu łupkowego niszczy zdrowie i życie lokalnych społeczności

Reklamy

1 odpowiedź »

 1. Ciąg dalszy wystąpienia: Dlaczego władze unijne sprzyjają uzururpatorskim władzom w Polsce?http://www.petycjeonline.com/protes_przeciw_ustawie_nowe_prawo_geologiczne_i_gornicze

  ciąg dalszy wystąpienia z 06.11.2013r.: Dlaczego władze unijne sprzyjają uzurpa…torskim władzom w Polsce?
  27.czy Przewodniczący Barosso wycofał się z realizacji prośby D.Tuska aby strzegł projektu gazu łupkowego przed jego przeciwnikami? O tym pisaliśmy w naszym wystąpieniu; “SOS dla Polski i Polaków do Komisji Europejskiej” z 28.11.2012r.(w załączeniu do emaila) cytat:
  “Skandalem i jednocześnie złamaniem Konwencji z Aarhus jest stwierdzenie Premiera Rządu D. Tuska:
  (cyt. za “Gazeta.pl”):“ Będziemy konsekwentnie przekonywać Europę do sensu wydobywania i eksploatowania złóż gazu łupkowego. Rozmawiałem o tym ostatnio (…) z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, zwracając uwagę, by Komisja strzegła projektu gazu łupkowego przed lobbingiem tych, którzy z różnych powodów nie chcieliby, aby gaz łupkowy stał się alternatywnym źródłem energii” – powiedział Tusk podczas briefingu prasowego w Elektrowni Kozienice.”wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/2029020,114877,12900119.html

  Niestety, link ten jest teraz zablokowany, ale przecież Pan Przewodniczący Barosso wie najlepiej że tak było.
  W załączeniu: pełny tekst artykułu z Gazeta.pl, pt.: “PE odrzucił apel o zakaz wydobywania gazu z łupków” zapisany w komentarzu nr. 1944, pod naszą petycją przeciw nowemu prawu geologicznemu i górniczemu.www.petycjeonline.com/forum/19081/start/1925

  Czy Panowie Przewodniczący bierzecie na siebie całkowitą odpowiedzialność za stan odwiertów starych i powstających obecnie na terenie UE?

  Skoro tak trudno jest Szanownym Panom wprowadzić zakaz odwiertów, wycofać się z technologii CCS, z rozsiewania toksycznych chmur czy innych zagrożeń dla zdrowia i życia narodów Europy, to czy jesteście gotowi przejąć na siebie cały ciężar odpowiedzialności i zadośćuczynienia za katastrofę humanitarną i ekologiczną, która grozi jeśli nie wycofacie się z Waszych zamiarów?

  Link: “Prezydent, który powiedział prawdę”; http://www.youtube.com/watch?v=2yC62lLbR3U&feature=em-subs_digest-vrecs

  My Polacy, płatnicy składki do budżetu unijnego, mamy bezwzględne prawo, w zaistniałej sytuacji wymagać od władz unijnych pomocy w odsunięciu uzurpatorskich władz w celu powstrzymania działań polityków w Polsce na szkodę Narodu Polskiego. Na rządzących Polską po 1989 r. jak też na władze unijne spada odpowiedzialność za doprowadzenie na skraj ubóstwa znacznej części społeczeństwa polskiego.
  Pomoc żywnościowa finansowana ze środków unijnych, wobec faktu grabieży majątku narodowego Polaków jest jak na ironię. Ze względu na toksyczne dodatki zmierza do podtruwania w celu fizycznego wyniszczenia biednych obywateli Polski. Wnioskujemy o zbadanie jakości żywności rozdawanej biednym obywatelom, ponieważ jej jakość jest tak zła że psy omijają takie jedzenie z daleka, o czym m.in. przekonał się Krzysztof Szczurko z Podkarpacia , co opisał w wierszu pt.:
  ” POMOC UE ”
  Pomoc z UE nam tu dają,
  – niech Biedacy wyzdychają.
  Mój pies bardzo głodny był,
  – nawet i opadał z sił.
  A, że karmy ja nie miałem,
  – to z POMOCY UE dałem.
  To mielonka jest wieprzowa,
  – z dodatkami ,,E” ,..czy zdrowa?
  Dzień i noc przy budzie stała,
  – i choć ,,ślinka” mu leciała.
  I choć pies opadał z sił,
  – to wykręcił do niej tył.
  Wreszcie grosze ja zdobyłem,
  – karmę dla psa i kupiłem.
  Głodny pies się i ucieszył,
  – i do karmy się pośpieszył.
  Tu na koniec jest pytanie,
  – jakie z UE pomaganie?
  26 październik 2013 Autor: KYSY
  Zamiast takiej toksycznej żywności Polakom należą się godziwe zasiłki pieniężne, tak jak to ma miejsce w innych krajach UE np. w Niemczech, gdzie zasiłek na przeżycie wynosi od 306 do 382 Euro na 1 osobę bezrobotną a 184 Euro na 1 dziecko, przy cenach żywności prawie takich samych jak w Polsce.
  Linki:1) “Mehr Geld für Arbeitsuchende und Sozialhilfeempfänger “ ( “Więcej pieniędzy dla osób poszukujących pracy i osób występujących o pomoc socjalną “) ; http://www.bundesregierung.de/Content/DE/Artikel/2012/09/2012-09-19-regelbedarf-erhoeht-mehr-geld-fuer-arbeitsuchende.html 2)”Kindergeld, Entwicklung des Kindergeldes”(“Zasiłek dla dzieci, rozwój tego zasiłku”, tabela 1996-2013); http://www.guckmal.de/kindergeld-hoehe.htm.
  W imieniu obywateli Europy stanowczo protestujemy przeciwko dopuszczaniu do jakiegokolwiek lobbingu siejącego śmierć i spustoszenie. Żądamy wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do osób winnych wprowadzania lobbingu koncernów wydobywczych. Domagamy się również wydalenia z terenu EU koncernów wydobywczych jak też spółek powiązanych z tymi koncernami, na których ciążą wyroki sądowe za łamanie praw człowieka i niszczenie środowiska w innych częściach świata.
  Niedopuszczalnym błędem jest mówienie o hydraulicznym szczelinowaniu w odniesieniu tylko do gazu łupkowego, gdyż ta technologia stosowana jest we wszystkich odwiertach geologicznych, każdego rodzaju, nawet gazu konwencjonalnego.
  Jeżeli Unia Europejska i życie na terenie Unii ma przetrwać to konieczne są odważne, niezwłoczne i radykalne działania.
  DLA WODY NIE MA ALTERNATYWY ! DLA WĘGLOWODORÓW SĄ ALTERNATYWY !
  ZIEMIA JEST WŁASNOŚCIĄ PRZYSZŁYCH POKOLEŃ, WIĘC OBECNE POKOLENIA POWINNY Z POKORĄ I SZACUNKIEM ZARZĄDZAĆ JEJ ZASOBAMI, Z MYŚLĄ O PRZYSZŁYCH POKOLENIACH .
  Prosimy Szanownych Panów o odpowiedź drogą emailową w ustawowym terminie.
  Z poważaniem
  Maria Bejda, Teresa Wojda
  Inicjatywa Obywatelska Dorzecza Bzury i Słudwi
  Stowarzyszenie Regionalne Wsi Urzecze ”Łowiczanie”
  OBYWATELSKI RUCH OPORU

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.