Ciekawe

Sól kuchenna jedną z przyczyn raka

Sól kuchenna jedną z przyczyn powstawania nowotworów

Cyt. „Pałeczkami Helicobacter pylori zainfekowana jest połowa populacji, ale tylko niektórzy ludzie chorują. Powodem jest pożywienie

Helicobacter pylori wywołuje zapalenie żołądka prowadzące niekiedy do powstania nowotworu. Ta bakteria odpowiada za ok. 80 proc. choroby wrzodowej żołądka i 90 proc. owrzodzeń dwunastnicy.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia występuje ona u 70 proc. ludzi w krajach rozwijających się i u 30 proc. ludzi w krajach rozwiniętych. A jednak u większości nosicieli bakterie tej choroby się nie rozwijają.

Żadna z wielu hipotez nie wyjaśniła dotychczas przyczyn tego zjawiska. Być może przyczynią się do tego badania naukowców amerykańskich z Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville. Wiadomość o uzyskanych przez nich wynikach zamieszcza pismo „Infection and Immunity”.

Naukowcy przeprowadzili doświadczenie na gryzoniach (myszoskoczkach mongolskich). Zwierzęta zostały zainfekowane Helicobacter pylori, a następnie podzielone na dwie grupy: jedną karmiono normalnym pożywieniem, drugą – zawierającym dużo soli.

Po upływie czterech miesięcy naukowcy zbadali tkanki z przewodu pokarmowego myszoskoczków. U wszystkich zwierząt z grupy karmionej pożywieniem z solą rozwinął się nowotwór, natomiast w grupie karmionej normalnie – tylko u połowy zwierząt.

Dieta z dużą zawartością soli wzmaga aktywność białka CagA sprzyjającego nowotworom. Badacze z Nashville zmodyfikowali genetycznie pałeczki Helicobacter pylori, usunęli z nich gen kodujący to białko. Następnie powtórzyli doświadczenie, infekując zwierzęta zmodyfikowanymi bakteriami. Uzyskany rezultat – żadne ze zwierząt nie zachorowało na nowotwór.

Źródło: http://www.rp.pl/

Reklamy

3 odpowiedzi »

 1. ostatnio ogladanie TV szkodzi.
  kazde wiadomości – podnoszą mi cisnienie…..
  Polska to dziwny kraj….

 2. sol to pojecie ogolne.
  ten teks wiele nie „mowi” , a juz calkiem mija sie z prawda.
  sol kosherna a sol himmalajska to dwie rozne sole
  jedna jest bardzo polecana w telAwizji przez zydo-kucharzy mimo ze jest trucizna
  a druga zakazana przez codex alimentarius za swoje zdrowotne wlasciwosci i duza zawartosc mineralow.

 3. Od kiedy myszoskoczki jedzą sól? Takie doświadczenie świadczy tylko o głupocie tych „badaczy”.
  Każda żywność podawana myszoskoczkom, która nie jest dla nich naturalna spowoduje raka przewodu pokarmowego (może być to sól, cukier, mączka z kości, odchody kurze itp. rzeczy, których te zwierzęta na wolności nigdy by nie zjadły). Ponieważ doznają one wówczas konfliktu „kęs nie do strawienia” powodującego namnażanie się dodatkowych komórek w żołądku (nowotworowych), komórki te mają za zadanie wyprodukować więcej soków trawiennych, aby strawić niechcianego „kęsa”. To wszystko. Jeżeli nie zna się praw natury, to robi się takie głupie badania i jeszcze głupiej się je interpretuje.
  Wprowadzenie do 5 Praw Natury:
  http://youtu.be/nCSJZ1x5Xrk

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.