Nauka wszechświat i wojsko

Chiny przygotowują się do konfrontacji z Japonią

Chiny przygotowują się do konfrontacji z Japonią

Cyt. „Chińskie ministerstwo obrony narodowej poinformowało, że ustanowiono nowa strefę obronną na terenie Morza Wschodniochińskiego. W jej skład weszły terytoria sporne takie jak wyspy Senkaku. Japonia uznała to za „całkowicie niedopuszczalne”.

chiny japonia wojna

Sytuacja polityczna w obrębie basenu Morza Wschodniochińskiego zmierza w kierunku eskalacji. Konflikt terytorialny o wyspy, do których prawa roszczą sobie zarówno Chiny jak i Japonia, wchodzi w nową fazę. W przeszłości widzieliśmy już tak dziwaczne przejawy walki o te skaliste wysepki jak bitwy morskie z wykorzystaniem armatek wodnych. Tym razem sytuacja robi się dużo bardziej poważna.

Chińskie władze stworzyły powietrzną strefę obrony wybrzeża, co w praktyce oznacza, że każdy samolot, który znajdzie się tam bez zgody Chin może zostać zestrzelony. Japończycy stwierdzili, że te groźby to skandal i ostro skrytykowały jednostronną decyzję Pekinu w tej sprawie.

Kłopot z wyspami Senkaku zwanymi przez Chińczyków Diaoyu, zaczął się wtedy, gdy Japonia odkupiła sporne terytorium od prywatnego właściciela. Pekin nie uznaje tej transakcji, a krok, który wykonano w sobotę z ustanowieniem strefy obrony to ewidentne wyzwanie militarne rzucone nie tylko Japonii, ale też USA.

Reklamy

1 odpowiedź »

  1. Kłopot z wyspami Senkaku zwanymi przez Chińczyków Diaoyu, zaczął się wtedy, gdy Japonia odkupiła sporne terytorium od prywatnego właściciela. ”
    Kompletny nonsens.To się nazywa bezprawna aneksja terytorium Chin.Widać Japońcom nie wybito ze łbów imperializmu.Ale tym razem może być inaczej.No i wyspa raczej zostanie zalana a Japonia w znacznym stopniu zniszczona w przyszłości przez efekty ocieplenia klimatu.Większość dużych miast tam zostanie zalanych na czele z Tokio.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.