Medycyna naturalna i alternatywna

Zakwaszenie organizmu. „To rujnuje nasze zdrowie..”

Homeostaza organizmu i równowaga kwasowo zasadowa

Każdy żywy organizm dąży do zachowania homeostazy, czyli stanu równowagi. Nie myślimy na co dzień o tym, dzieje się to bez udziału naszej woli. Bez homeostazy nasz organizm czekałaby śmierć. Nasz organizm jednak za wszelką cenę aby uniknąć naszej śmierci non stop kontroluje takie parametry jak przykładowo temperatura ciała – gdy jest za gorąco ciało wytwarza pot aby nas schłodził, gdy jest zimno dostajemy „gęsiej skórki” i drżenia mięśni, które ma wyrównać utratę ciepła. Inne parametry to pH krwi i płynów ustrojowych, ciśnienie osmotyczne, stężenie związków chemicznych w płynach ustrojowych, ich objętość itd. Czy wiesz jakie parametry ma prawidłowe pH ludzkiej krwi?

O ile ludzie nauczyli się zwracać uwagę na taki parametr homeostazy jak ciepłota ciała i posiadają w domach termometry do jej mierzenia, to na temat pH organizmu panuje powszechna ignorancja. Prawidłowe pH naszej krwi to 7,365 ( w skali 0-14). Przy pH krwi =6,95 następuje śpiączka cukrzycowa i śmierć, a pH=7,7 jest przyczyną drgawek tężyczkowych i może prowadzić do śmierci. Dzisiejsza dieta obfitująca w produkty zakwaszające powoduje same nieszczęścia, miliony ludzkich istnień mogłoby uniknąć cierpień w postaci cukrzycy czy nowotworu gdyby ich organizmy latami zamiast być zakwaszane pozostawały w stanie homeostazy. Homeostaza jest kluczem do długowieczności.Pamiętajmy na każdym kroku, że naruszenie równowagi kwasowo-zasadowej na dłuższą metę prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych i wybitnie skraca życie. Nasz organizm chce abyśmy żyli, nie chce naszej śmierci, zatem pomóżmy mu i nie zakwaszajmy go tym, co mu dajemy jako paliwo.

Wszystko to, co zjadamy oddziaływuje na nasz organizm: może go zakwaszać albo alkalizować. Zakwasza także stan umysłu (stres), leki, wszelkie używki (kofeina, tytoń, czekolada). Generalnie należy przyjąć zasadę, że lepiej przesadzić ze spożywaniem produktów alkalizujących niż kwasotwórczych. Wkrótce podam bardziej szczegółową listę pokarmów zakwaszających i alkalizujących. Dzisiaj wypunktuję to, co najważniejsze.

Zakwaszają organizm:
– wszystkie martwe tkanki zwierzęce (mięsa, ryby, wędliny)
– krowie mleko i jego przetwory (z wyjątkiem naturalnie sfermentowanych np. jogurt naturalny)
– jaja
– mąki i ziarna przenicy, żyta, kukurydzy, ryżu i ich przetwory (wypieki słodkie i słone, płatki itd.)
– cukier (biały, brązowy) i zawierające go produkty spożywcze
– syntetyczne słodziki (aspartam, acesulfam itd.), konserwanty, barwniki, aromaty
– melasy i przetworzone mieszanki miodów pszczelich
– czekolada i kakao
– potrawy smażone
– kawa, czarna herbata
– sól rafinowana biała
– rafinowane oleje słonecznikowy, uniwersalny, sojowy, palmowy itd.
– niektóre strączkowe (soja, groch) oraz ziemniaki bez skórki
– niektóre owoce (żurawiny, borówki, jagody, śliwki)
– napoje alkoholowe wszelkiego typu
– tytoń (zarówno papierosy jak i fajka)
– leki
– stres!

Alkalizują organizm:

– niemal wszystkie jarzyny i owoce (przodują cytryny, poza tym arbuz i ogórki!)
– skiełkowane nasiona warzyw i traw
– nierafinowane oleje: oliwa z oliwek, rzepaku, olej kokosowy, olej lniany
– sól morska i sól himalajska
– świeże mleko kozie i jego przetwory (niepasteryzowane)
– mleko kobiece
– mąki i wypieki z quinoa (komosy ryżowej), dzikiego ryżu, gryki, amarantusa i orkiszu, kasza jaglana
– jonizowana woda alkaliczna
– stewia, ksylitol (cukier brzozowy), organiczny miód pszczeli (taki prosto od pszczelarza)
– prawidłowo zaparzona zielona herbata, herbaty ziołowe (nie z żurawiną), yerba mate, woda z cytryną
– umiarkowana aktywność fizyczna najlepiej na świeżym powietrzu (marsze, gimnastyka itp., natomiast aktywność wyczynowa (sportowcy) zakwasza

Nie oceniajcie na podstawie smaku: cytryna jest bardzo kwaśna ale cudownie alkalizuje. Pijcie dużo wody czy herbaty zielonej ze świeżo wyciśniętą  cytryną. Byle bez cukru. Cukier jest słodki ale zakwasza :)

Przez chwilę zastanówcie się ile zakwaszających rzeczy jecie podczas dnia? Oczywiście jeśli już zrobiliście armageddon opróżniając ze śmieci swoją lodówkę i szafki kuchenne według zalecanej przeze mnie czarnej listy to jecie głównie produkty alkalizujące i macie swoją witalność i zdrowie pod kontrolą. Jeśli nie – zacznijcie mieć je pod kontrolą od dzisiaj, ponieważ nikt inny tego za Was nie zrobi, a już na pewno nie służba zdrowia czy inne państwowe instytucje.

Autor: Marlena

Źródło: akademiawitalnosci.pl

cytryny zakwaszenie

Zakwaszenie organizmu, równowaga kwasowo zasadowa

Do prawidłowego funkcjonowania naszych komórek niezbędna jest stabilność takich parametrów jak temperatura, odczyn pH czy ciśnienie. Nawet małe ich odchylenia wywołują zaburzenia czynności całego organizmu. Jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania  procesów komórkowych jest równowaga kwasowo – zasadowa. Jest to stan, w którym płyny między-komórkowe i wewnątrz komórkowe zapewniają ściśle określony balans dynamiczny między kwasami a zasadami we krwi i tkankach, warunkując odpowiednie pH.

Aby organizm utrzymywał stałe pH krwi wymagane jest sprawne funkcjonowanie mechanizmów regulacyjnych, do których zalicza się: krążenie, trawienie, wytwarzanie hormonów, wydalanie nadmiaru dwutlenku węgla przez płuca oraz wydalanie kwasów lub zasad przez nerki. Sprawność tych mechanizmów zależy od wydolność narządów, oraz dostępności w pożywieniu składników mineralnych o oddziaływaniu zasadowym: magnez, wapń, i potas. Ich źródłem powinny być przede wszystkim warzywa i owoce. Stanowią one rezerwę alkaliczną.

“To co błędnie nazywamy chorobą, jest tak naprawdę manifestacją odłożonych kwasów i toksyn w ciele”.

~ dr Robert O. Young ~

Zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej to skutek pojawienia się kwaśnych pozostałości przemiany materii, z których neutralizowaniem i wydalaniem organizm sobie nie radzi. Ze względu na to, że wiele produktów przemiany materii to kwasy, to nawet w warunkach fizjologicznych istnieje raczej tendencja do zakwaszania organizmu. Waga zakwaszenia dla ustroju jest duża gdyż już nawet niewielkie odchylenia od normy powodują poważne zaburzenia w procesach przemiany materii. Mianowicie otwierają drogę różnego rodzaju zarazkom, bakteriom i wirusom, sprzyjają fermentacji pokarmu, powstawaniu drożdży, grzybów i pleśni, które żywią się naszym pożywieniem. Kwasy powodują starzenie się tkanek, zmarszczki, bóle i opuchnięcia, gdy organizm zatrzymuje wodę, aby je rozcieńczyć i zapobiec zniszczeniom. Komórki rakowe szybko rozwijają się w kwaśnym środowisku, podczas gdy zdrowe komórki giną.  Zakwaszenie sprzyjają rozwojowi poważnych chorób takich jak: nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, osteoporoza, nowotwory, zmiany zwyrodnieniowe stawów, nadwaga, a także może być przyczyną wielu dolegliwości: ogólnego zmęczenia, braku koncentracji, zaburzeń snu, napięć nerwowych, depresji, częstych infekcji, zaparć, łamliwości paznokci i wypadania włosów.. Szacuje się, że w Europie nawet ponad 85% ludności cierpi z powodu zakwaszenia organizmu.

Organizm człowieka ma do dyspozycji kilka mechanizmów buforowania, które umożliwiają zobojętnienie nadmiaru kwasów.

Tkanka łączna
Każda substancja odżywcza i każda cząsteczka tlenu musi najpierw przejść przez tkankę łączną. To samo dotyczy substancji dla organizmu szkodliwych. Tkanka łączna składa się z włókien kolagenowych, które niczym filtr wyłapują rozpuszczone w płynie ustrojowym substancje szkodliwe – bakterie, toksyny i kwasy nieorganiczne. Wszystkie te substancje szkodliwe oraz toksyny, które przedostają się do naszego organizmu, zostają zmagazynowane w tkance łącznej, która czeka, aż narządy odtruwania i wydalania będą gotowe się ich pozbyć. W przypadku nadmiaru kwasów w tkance łącznej, zostaje on rozprowadzony  w organizmie. Jako pierwsze otrzymują swoją porcję kwasów stawy i mięśnie. O takim przemieszczeniu kwasów świadczą choćby dolegliwości stawów i bolesne napięcia w mięśniach.

Krew
Optymalnym zakres pH krwi naszego organizmu, dla większości procesów przemiany materii, wynosi 7,3-7,7 i jest stała. Zarówno wyższe jak i niższe wartości byłyby dla orgazmu zabójcze. Krew transportująca substancje odżywcze i odpady przejmuje z tkanki łącznej oraz komórek szkodliwe kwasy i przenosi je do narządów wydzielniczych. Jeśli w organizmie nie występuje dostateczna ilość zasad, krew się przesyca i nie może należycie pełnić swojej funkcji. Krwinki czerwone deformują się i nie są już w stanie zaopatrywać organizm w tlen. Typowym objawem tego stanu jest nienaturalnie szybki oddech.

Żołądek
Żaden narząd nie ma kwaśniejszego środowiska niż żołądek. Wytwarzany tam kwas solny zapewnia mu wartość pH równą 3,0-1,2. Mimo dużej zawartości kwasu, żołądek dba jednak również o produkcję jego alkalicznej przeciwwagi, czyli zasad. Mianowicie, podczas wytwarzania kwasu solnego powstaje równocześnie wodorowęglan sodu, zwany powszechnie sodą oczyszczoną. W przypadku zakwaszenia organizmu ten system zostaje zachwiany. Gdy organizm wykazuje niedobór zasad, żołądek usiłuje temu zaradzić, produkując w nadmiarze wodorowęglan sodu. A że wytwarzanie tej substancji zasadowej nie jest możliwe, jeśli równocześnie nie zostanie zużyty powstający kwas solny, następuje podrażnienie i zakwaszenie żołądka.

Jelita
Jeśli w organizmie brak równowagi kwasowo-zasadowej, silnie kwaśna treść żołądkowa nie może zostać zneutralizowana przez niedostatecznie zasadowe soki trzustkowe i żółć. W rezultacie trawienie węglowodanów, tłuszczów i białek nie przebiega prawidłowo i zakwaszona miazga pokarmowa przedostaje się niezobojętniona prosto z żołądka do jelita cienkiego. A ponieważ znajdujące się tam hormony nie mogą należycie działać bez odpowiedniej ilości substancji zasadowych, również w jelicie pokarm zostaje strawiony połowicznie. W ten sposób dochodzi do fermentacji miazgi pokarmowej i przez powstające gazy do tworzenia kwasów, które z kolei, przedostając się do krwi, powodują dalsze zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej. Na dodatek jednostronne mnożenie albo zmiana flory bakteryjnej w jelicie prowadzi do dysbakteriozy (zaburzenia mikroflory w organizmie). Szkodliwe drobnoustroje w rodzaju bakterii E. coli, a także grzyby, jakCandida albicans, mają więc ułatwione działanie: flora jelitowa zmienia się patologicznie. Jeśli ten proces raz się zaczął, rozpoczyna się swoiste samo zatruwanie organizmu.
Na skutek zakwaszenia jelita cienkiego i w jego następstwie krwi zmniejsza się nie tylko stężenie zasad w organizmie, ale również zdolność całego organizmu do neutralizowania nadmiaru kwasów. To z kolei powoduje leszcze szybsze zakwaszenie całego organizmu. Po silnie kwasotwórczych czy bogatych w kwasy nieorganiczne posiłkach zaczyna działać swego rodzaju hamulec bezpieczeństwa. Błona śluzowa jelita, której zaaplikujemy taką bombę kwasową, odmawia wykonywania pracy, w następstwie czego organizm wydala silnie zakwaszony kał, co objawia się biegunką. Tego „wentyla bezpieczeństwa” nie należy zamykać środkami zapierającymi, gdyż wtedy nadmiar kwasów powstałych po posiłkach bogatych w cukier czy białko pozostałby w jelicie i mógłby wyrządzić dalsze szkody.

Nerki
Część nagromadzonych w organizmie kwasów dostaje się w czasie ich transportu przez krew również do wątroby, która jest w stanie je unieszkodliwić. Głównym narządem wydalniczym kwasów są jednak nerki. Jeśli są przeciążone, wzrasta stężenie kwasu moczowego we krwi, sygnalizując już na lata przed ujawnieniem się symptomów chorobowych słabe działanie wydalnicze nerek. Obecność kamieni w pęcherzu moczowym i w nerkach, jak również dna moczanowa wskazują, że organizm ucieka się do środków nadzwyczajnych, próbując unieszkodliwić nadwyżki kwasów nieorganicznych. Jeśli nerki są tak osłabione, że nie wydalają należycie nadmiaru kwasów, krew zostaje zakwaszona. Następuje wówczas znaczne upośledzenie przemiany wapniowej, czego następstwem mogą być poważne choroby, jak krzywica i zwapnienie nerek. W najgorszym wypadku zwapnienie nerek może prowadzić nawet do pełnej niewydolności tego narządu. Nerki, żeby mogły pełnić swoją funkcję stacji odtruwającej, potrzebują spokoju. Ich wzmożona aktywność przypada zatem na czas snu. Odpowiednio długi odpoczynek nocny, wynoszący około 8 godzin, jest zatem nieodzownym warunkiem zapobiegania zakwaszeniu organizmu.

Układ nerwowy
Układ nerwowy utrzymuje nas w równowadze psychicznej i fizycznej. jeśli jednak zostaje zachwiana równowaga kwasowo-zasadowa, traci ją również układ nerwowy. Wymiana między czynnościami ciała a układem nerwowym nie jest bowiem jednokierunkowa. Zaburzenia somatyczne wpływają na układ nerwowy, i odwrotnie. Jeśli w, organizmie występuje przewaga kwasów, układ współczulny zaczyna działać na pełnych obrotach. Wydzielają się zwiększone ilości hormonów stresu, adrenaliny i noradrenaliny, natomiast czynności wydzielnicze, odgrywające ważną rolę w usuwaniu szkodliwych kwasów, redukują się do minimum. Jednocześnie zostają upośledzone czynności odprężające i uspokajające.

Objawy zakwaszenia:

Zakwaszenie ma swój udział w niemal wszystkich chorobach przewlekłych – albo wyzwalając objawy, albo będąc efektem uszkodzenia komórek.
Poniżej wymieniam jedynie główne choroby spowodowane nadmiarem kwasów w organizmie.

1. Przewód pokarmowy
Ostre lub przewlekłe stany zapalne błony śluzowej żołądka, grzybica jelit, zaparcia, problemy trawienne, uczucie pełności, wzdęcia, schorzenia pęcherzyka żółciowego.

2. Mięśnie – stawy
Dna moczanowa (kwas moczowy), bóle mięśni (kwas mlekowy), uszkodzenia dysków międzykręgowych, ostre i przewlekłe bóle kręgosłupa, osteoporoza, zapalenie stawów, reumatyzm.

3. Skóra – włosy – zęby
Wypadanie włosów, kruche paznokcie, próchnica, parodontoza, sucha skóra, zakażenia grzybicze, trądzik u nastolatków i dorosłych, problemy z cerą, cellulitis.

4. Układ metaboliczny
Nadwaga, napady wilczego głodu, nagły głód słodyczy, cukrzyca, kamienie nerkowe, podwyższony poziom cholesterolu.

5. Układ sercowo-naczyniowy
Nadciśnienie, przedwczesne zwapnienie, choroby naczyń krwionośnych, nieprawidłowe ukrwienie rąk i nóg, zawroty głowy, migreny, zawał serca.

6. Cały organizm
Chroniczne bóle, depresja, zmniejszona wydolność organizmu, ogólne złe samopoczucie, niezdolność do radzenia sobie ze stresem, obniżenie popędu płciowego, przetrenowanie u sportowców, szybkie męczenie się.

Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej są także przyczyną osłabienia bariery immunologicznej organizmu.

Podstawowe przyczyny powstania zakwaszenia
Do zakwaszenia przyczynia się:1. Dieta: spożywanie dużej ilości pożywienia zakwaszającego w stosunku do jedzenia zasadowego, a także łączenie pokarmów różnego typu, jak białek i węglowodanów, trawiących się w różnych miejscach w układzie pokarmowym, w innym środowisku pH. Także dieta uboga w mikroelementy i witaminy.

Przejściowy stan zakwaszenia występuje również u osób oczyszczających ciało dietą lub głodówką i  u osób odchudzających się. Organizm uwalnia wówczas masę toksyn, których  często nie nadąża wydalać i neutralizować. Dlatego bardzo istotna jest jakość wszystkiego co wówczas jemy i wspomaganie ciała w oczyszczaniu różnymi zabiegami oraz ziołami.

2. Długotrwały stres i życie w pośpiechu, a także utrzymywanie w sobie negatywnych uczuć jak gniew, smutek i innych, które niekorzystnie wpływają na nasz układ nerwowy zarządzający całym organizmem

3. Nadużywanie leków, np. przeciw bólowych

4. Używki jak alkohol, nikotyna, kawa i czarna herbata

Diagnozowanie zakwaszenia organizmu:
Szczególnie ważny dla oceny stopnia zakwaszenia organizmu jest stan tkanek łącznych. Na przykład z badania palpacyjnego tkanki łącznej na wysokości kości krzyżowej (twardość tkanek) można określić stopień zakwaszenia organizmu. Innymi objawami są kolor i stan skóry oraz kolor języka.
Pomiar wartości pH płynów ustrojowych nie odzwierciedla faktycznego stanu kwasowo-zasadowego całego organizmu człowieka. Pokazuje nam jedynie stan, jaki jest w danej chwili w danym płynie.
Test Sandera
Na kilka dziesięcioleci test opracowany przez biochemika i badacza kwasów Friedricha Sandera uległ zapomnieniu. Dopiero stosunkowo niedawno specjaliści medycyny naturalnej przypomnieli sobie o tej metodzie, która ma wiele zalet. Prawidłowo przeprowadzony przez wyspecjalizowane laboratorium test Sandera jest równie niezawodny jak test z krwi, a przy tym o wiele tańszy. Już w 1953 roku Sander opisał metodę określania bilansu kwasowo-zasadowego, opierającą się na pomiarze pojemności buforowej moczu na podstawie jego profilu dziennego. Potrzebnych jest do tego pięć próbek moczu, zbieranych w określonych porach dnia.
Wyznaczanie pory poboru moczu wynika z naturalnych procesów przemiany materii. Osoby, u których kwasy i zasady pozostają w równowadze, mają następujący rytm, działający podobnie jak przypływ i odpływ morza:
 • W moczu z godziny 6 rano znajdują się kwasy  wydalone z organizmu w wyniku nocnej przemiany materii — można zatem zmierzyć „kwaśny przypływ”.
 •  Zależnie od pory śniadania, mniej więcej dwie do trzech godzin później — a więc  około  godziny 9 — zwiększa się w  moczu zawartość substancji zasadowych, tak zwany ” przypływ zasad.
 • Około godziny 12 nerki w wyniku procesu przemiany materii wydalają nadmiar kwasów.
 • Obiad dostarcza następnego „przypływu zasad” około godziny 15.
 • Około godziny 18 znowu zaczynają dominować kwasy, co jednak w sytuacji normalnej, zdrowej przemiany materii jest zupełnie naturalne i nie jest objawem zakwaszenia organizmu.
Jak działa test Sandera
Test z moczu według Sandera dlatego jest tak niezawodny, że u pacjentów o zaburzonej równowadze kwasowo-zasadowej brakuje właśnie tych wyraźnie mierzalnych cykli — zasadowych i kwasowych.
Test domowy
Można wykonać  test domowym sposobem zamiast iść do laboratorium.  Nowoczesne paski do wykonywania testów dostępne w aptekach działają podobnie jak badania laboratoryjne moczu. Są one wykonane z tak zwanego papierka lakmusowego, który zabarwia się przy kontakcie z moczem na kolor jasnożółty (lekko kwaśny), żółty (silna kwaśność) i jasnoniebieski (lekka zasadowość), po ciemnoniebieski (zasadowość).
Warunki udanego testu
Jeśli chcesz uzyskać niezawodny wynik testu, pamiętaj o nas stępujących wskazówkach:
 • W dniu testu zjedz tylko trzy posiłki — śniadanie, obiad i kolację. Zrezygnuj z przegryzania czegokolwiek między  głównymi posiłkami, żeby nie zafałszować  wyniku.
 • W dniu testu nie przyjmuj preparatów mineralnych i nie stosuj suplementacji zasad. Mogłoby to doprowadzić do zafałszowania wyników.
 • Zmocz pasek moczem ze środkowego strumienia. A więc, przy każdej próbce najpierw spuść trochę moczu, zanim zanurzysz pod nim pasek.
 • Nie trzeba bardzo ściśle przestrzegać godzin pobierania próbek. Kto wstaje później, może wszystkie terminy przesunąć o godzinę lub dwie, na przykład nie pobiera rannego moczu o godzinie 6.00, ale o 7.00 czy 8.00. W każdym przypadku jednak następny pomiar następuje dopiero po trzech godzinach od poprzedniego, i tak aż do pięciu pomiarów.
Test domowym sposobem:
Test 1: po przebudzeniu (ok. godziny 6.00-8.00)
            Pasek powinien się zabarwić na żółto
            Mocz zawiera kwas: ponieważ w nocy nerki wydalają najwięcej kwasów, mocz poranny jest szczególnie kwaśny
Test 2: 2-3 godziny po śniadaniu (ok. godziny 9.00-11.00)
            Pasek powinien się zabarwić na jasnoniebiesko
            Mocz zawiera zasady: pierwszy posiłek w ciągu dnia uruchamia przypływ zasad
Test 3: krótko przed obiadem (ok. godziny 12.00-14.00)
            Pasek powinien się zabarwić na kolor jasnożółty
            Mocz jest obojętny, ewentualnie lekko kwaśny
Test 4: po obiedzie (ok. godziny 15.00-17.00)
            Pasek powinien się zabarwić na niebiesko
            Mocz jest zasadowy: obiad uruchomił drugi przypływ zasad
Test 5: przed kolacją (ok. godziny 18.00-20.00)
            Pasek powinien się zabarwić na jasnożółto
            Mocz jest lekko kwaśny: po pięciu godzinach bez posiłku kolacja musi dostarczyć porcji zasad
Jeszcze kilka słów o zapobieganiu:
Jeśli przy pomocy specjalisty lub własnej diagnozy stwierdziliśmy nadmierne nagromadzenie kwasów w organizmie, należy zastosować się do kilku istotnych reguł, aby naprawić powstałe uszkodzenia i zapobiec dalszym:
1.Przyjmować wystarczające ilości płynów.
W zależności od wzrostu i masy ciała danej osoby niezbędne jest picie przeciętnie od 2 do 4 litrów czystej wody wysokiej jakości. Przynajmniej raz dziennie mocz powinien być prawie przezroczysty.
2.Zmienić dietę.
Należy spożywać jak najmniej mięsa wieprzowego, kurczaków, bardzo mało tłuszczu, niewiele cukru. Wymagane jest przestrzeganie regularnych pór posiłków. Jedzenie powinno być starannie rozgryzane w jamie ustnej. Wieczorem przed spaniem nie należy jeść owoców.
3.Należy unikać sodu (soli kuchennej). Nadmiar soli przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego, uszkadza błonę śluzową żołądka, zwiększa także ryzyko udaru mózgu. Spożywamy jej za dużo, nawet 13-krotnie więcej w stosunku do zapotrzebowania. Szczelnie dużo “ukrytej soli” zawiera gotowa, wysoko przetworzona żywność, konserwy, wędliny, sosy i zupy w proszku.
4.Unikać nadmiernego spożycia alkoholu, nikotyny i kofeiny.
5.Zażywać dużo ruchu o umiarkowanym obciążeniu
Unikać przeciążenia!! Lepiej iść na długi spacer niż na krótką przebieżkę. Ruch o umiarkowanym obciążeniu i świeże powietrze dostarczają płucom tlenu i zwiększają wydolność systemu buforowego krwi.
6.Zmniejszyć stres.
Doświadczenie pokazuje, że najważniejszym krokiem w leczeniu zakwaszenia jest usunięcie jej przyczyny. Wiele metod terapeutycznych zawodzi, ponieważ nie uwzględniają konieczności zobojętnienia nadmiaru kwasów. Przy już istniejących schorzeniach, u których podłoża leży zakwaszenie, sama zmiana odżywiania lub stylu życia jest niewystarczająca żeby zneutralizować zakwaszenie tkanki. Utrzymanie właściwej równowagi pH jest zdecydowanie łatwiejsze niż jej odzyskanie. Aby odzyskać właściwą równowagę kwasowo-zasadową należy przeprowadzić cykl terapii odkwaszających.
Dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu zaleca się aby, 80% jadłospisu stanowiły produkty zasadotwórcze, a 20% produkty kwasotwórcze.
„Fizjologia człowieka w zarysie” W. Traczyk,
„Nadmiar kwasu rujnuje zdrowie” dr med Michael Worlitschek,  wykłady dr Younga.
„Równowaga kwasowo-zasadowa” Katrin Koelle

Źródło: naszecialo.blogspot.com

Przygotowała: nika_blue

zakwaszenie kwasy zasady

rownowaga kwasowo zasadowa

Reklamy

6 odpowiedzi »

 1. Artykuł bardzo pięknie i wyczerpująco wyjaśnia przyczyny chorób,uświadamia potrzebę suplementacji.Od lat stosujemy organiczne minerały i witaminy ,od zawsze promuję Zdrowie i Urodę,dlatego uważam ,że duży szacunek dla pana Jarka Kefira za wiedzę dostępną dla każdego.Dziękuję bardzo!

 2. kukurydza raz jest z jednej strony a raz z drugiej! to niesprawiedliwe że żurawina i borówki są złe do cholery . to są najlepsze owoce na raka ! badania na pewno nie są pełne,za mało o nich wiemy nie wierze w to

 3. Chyba błąd w artykule bo jagody na obrazku nr. 2 są podane w grupie zasadowej ph 9 a w artykule napisano ze zakwaszają organizm, podobnie jak żurawina i borówki, więc jak jest w końcu?

 4. Temat popularny bo bardzo ważny.Nie chcę zostać oskarżona o promocję jakichś produktów ale uważam że powinien Pan wspomnieć również o proszku zasadowym jako zastępstwie produktów alkalizujących.

 5. Jestem z zachodniopomorskiego, będę wdzięczna za podrzucenie adresu lekarza , który leczy grzyby Candida .Mam trudny szczep w leczeniu – Candida parapsilosis, a nabawiłam się tego świństwa podczas leczenia choroby nowotworowej. Jestem już bezsilna – z góry dziękuję za pomoc. W razie potrzeby podaję maila tina0307@onet.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.