Nauka wszechświat i wojsko

Satelita GOCE może spaść na Polskę. Zagrożone: Łomża i Olsztyn

Europejska Agencja Kosmiczna: satelita GOCE kończy misję. Spadnie na Łomżę, Olsztyn? Ryzyko jest spore!

Wraz z końcem miesiąca października 2013, kończy się misja sztucznego satelity GOCE. Obecnie trwa deorbitacja tego obiektu, spada on na Ziemię. Jest duże prawdopodobieństwo, iż pozostałości tej sztucznej satelity Ziemi mogą spaść na Polskę. Oficjalny alert o ryzyku uderzenia w Polskę szczątków satelity GOCE, został zamieszczony na witrynie internetowej Urzędu Miasta w Łomży.

GOCE satelita lomza

GOCE jest satelitą Ziemi wysłaną na orbitę przez Europejską Agencję Kosmiczną (European Space Agency). Start misji GOCE odbył się w 2009 roku. Obiekt ten dokonywał pomiarów między innymi pola grawitacyjnego Ziemi. Ale 21 października 2013 roku misja satelity GOCE się zakończyła, bo skończyło się paliwo niezbędne do poruszania się satelity w przestrzeni kosmicznej.

250 kg szczątków satelity GOCE spadnie na Ziemię

Pomiędzy 9 a 11 listopada 2013 roku, satelita GOCE uderzy w Ziemię. Nie wiadomo na razie gdzie i kiedy dokładnie spadnie, jednak specjaliści z ESA ciągle obserwują ścieżkę lotu tego satelity.

Najnowsze obliczenia pokazują, iż do powierzchni naszej planety dotrze około 40, 50 kawałków GOCE, a ich łączna waga będzie wynosiła około 250 kilogramów. Pozostałości po tej satelicie będą rozrzucone w pasie orientacji południkowej, na przestrzeni około 900 kilometrów. Stąd prawdopodobne miejsca uderzenia obejmują obszerne pasy dookoła całej planety. Jeden z takich pasów obejmuje właśnie wschodnie obszary Polski – m.in. Łomżę i Olsztyn.

goce satelita lomza olsztyn

Czy satelita GOCE uderzy w Łomżę / Olsztyn / Polskę? Poznaj fakty

Ze wstępnych obliczeń wychodzi, iż jest możliwość rzędu nawet 0,15 procent, iż pozostałości satelity GOCE uderzą we wschodnią część Polski, w tym w Łomżę – możemy przeczytać na witrynie internetowej urzędu miasta. Takie prawdopodobieństwo wcale nie jest prawdopodobieństwem małym!
Europejska Agencja Kosmiczna podaje, że na początku tego tygodnia GOCE znajdował się na wysokości 192 km nad Ziemią. Zaznacza, że to pierwszy niekontrolowany upadek satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej od 1987 roku. Naukowcy uspokajają: dwie trzecie planety pokrywają oceany i obszary słabo zaludnione, więc zagrożenie dla ludzkości jest niewielkie.

Źródło: Daily Mail, lomza.pl, tvnmeteo

satelita goce lomza spadnie

Informacja na temat upadku satelity GOCE ze strony lomza.pl

Informacja dotycząca niekontrolowanego upadku satelity GOCE

Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, europejski satelita GOCE zakończył swoją misję w październiku i ze względu na niską orbitę wkrótce wejdzie w gęstsze warstwy atmosfery i spłonie. Oczekiwane jest, że relatywnie duża liczba szczątków dotrze do ziemi. Tego rodzaju proces jest bardzo trudny do szczegółowego modelowania i z tego powodu przewidywania dotyczące miejsca upadku szczątków będą się zmieniać do ostatniej chwili. Również szacunki dotyczące liczby szczątków mogą być wysoce nieprecyzyjne ze względu na eksperymentalną budowę struktury satelity.
satelita goce lozma olsztyn

INFORMACJE WAŻNE (satelita GOCE):

– Na pokładzie satelity NIE ZNAJDUJĄ SIĘ materiały niebezpieczne. Waży on niewiele ponad 1000 kg.
– Szacuje się, że do ziemi mogą dotrzeć szczątki o łącznej masie ok. 250 kg, prawdopodobnie jako 40-50 fragmentów,rozrzuconych na długości do 900 km w pasie o ogólnym przebiegu północ-południe.
– Przy tak dużej niepewności co do chwili wejścia w atmosferę możliwe miejsca upadku obejmą pasy dookoła całego globu. Jeden z takich pasów przebiega nad wschodnią granicą Polski. PRAWDOPODOBIEŃSTWO, iż szczątku satelity upadną na tym odcinku można szacować jako MARGINALNE, na poziomie 0,15%.
– Na tę chwilę upadek przewidywany jest według różnych kalkulacji:
Listopad 11, 15:00 ± 25h
Listopad 10, 13:37 ± 25h

Informacja została przygotowana na podstawie danych otrzymanych z Centrum Badań Kosmicznych PAN

goce satelita spadnie

Źródła:

http://losyziemi.pl/

http://zmianynaziemi.pl/

Reklamy

1 odpowiedź »

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.