Zmiany i kataklizmy globalne

Potężna erupcja Wezuwiusza może nastąpić w każdej chwili

Wulkan Wezuwiusz gotowy do erupcji?

Cyt. ”
Według najnowszych badań najpopularniejsze europejski wulkan jest gotowy do erupcji. Ma to nastąpić wkrótce, donosi Live News. Wezuwiusz badany jest od wielu lat i nie jest to pierwsze ostrzeżenie tego typu.

Naukowcy złożyli oświadczenie na międzynarodowej konferencji wulkanologów. Wzywają w nim władze włoskie do opracowania nowego planu ewakuacji z zagrożonych stref wokół wulkanu. Obecne plany są przestarzałe i nijak mają się do rzeczywistości.

Opierają się one na założeniach, że erupcja nie będzie silniejsza niż ta, która miała miejsce około czterysta lat temu. Przywoływane są też wydarzenia z 1979 roku, które przeszły do historii. Szczególnie niebezpieczny ma być wybuch gazów, który spodziewany jest w najbliższych dniach.

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Nietypowa aktywność wulkaniczna w okolicach Rzymu

Włoscy eksperci zostali zaskoczeni tym, że w ciągu jednej nocy w pobliżu Rzymu pojawił się gejzer wulkaniczny, który emituje parę wodną do wysokości 5 metrów w górę. To nowa fumarole pojawiło się w niezwykłym miejscu, w okolicy rzymskiego lotniska Fiumicino. 

Po raz pierwszy zlokalizowano go w sobotę 24 sierpnia. Od tego czasu obserwowano wydobywające się z gejzeru fontanny pary, wody i błota. Zjawisko występuje w okolicy jednego ze skrzyżowań. Geolodzy usiłują zbadać ten fenomen ponieważ nadal nie ma pewności czy zjawisko to nie jest spowodowane działalnością człowieka.

Podobne efekty do aktywności hydrotermalnej byłyby przecież również w wyniku zwykłego przedziurawienia biegnącej tam rury. Jednak pierwsze oględziny miejsca występowania tej anomalii wskazują na to, że jest to raczej went wulkaniczny.

Niektórzy pytają o to czy należy spodziewać się w tej okolicy aktywności wulkanicznej, ale odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ najbliższy kompleks wulkaniczny oddalony od stolicy Włoch, Monti Albani jest uważany za wygasły. Ostatnia aktywność wulkaniczna w tej okolicy miała miejsce 20 tysięcy lat temu. Jak twierdzą wulkanolodzy scenariusz, wedle którego na przedmieściach Rzymu rozpoczyna się właśnie nowa faza aktywności jest możliwy, ale nieprawdopodobny.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

Nowa podwodna erupcja wulkaniczna na wybrzeżu Włoch

Na wybrzeżu Włoch zaobserwowano zjawisko, które wygląda jak efekt działania wulkanizmu. Na powierzchni morza pojawiły się ślady erupcji odbywającej się, 100 metrów od wybrzeża Fiumicino, miejscowości znajdującej się na zachód od Rzymu.

Fenomen rozpoczął swoją aktywność 26 września i w ciągu 24 godzin powierzchnia morza już solidnie bulgotała. Władze lokalne powiadomiły włoskich wulkanologów, którzy udali się w miejsce występowania tej anomalii.

Warto przypomnieć, że to nie jedyny przejaw aktywności wulkanicznej w tej okolicy. Pod koniec sierpnia informowaliśmy o podobnej formacji zlokalizowanej w okolicy lotniska w Fiumicino. Biorąc pod uwagę fakt, że ta podmorska jest praktycznie w tej samej okolicy, można uznać, że są to efekty tych samych procesów zachodzących pod powierzchnią części Włoch.

Specjaliści włoscy twierdzą, że otwierające się szczeliny wulkaniczne nie są czymś zaskakującym, ponieważ na dnie Morza Tyrreńskiego znajduje się wiele aktywnych i uśpionych wulkanów podmorskich.

Źródła: http://www.centrometeoitaliano.it/
http://zmianynaziemi.pl/

Reklamy

3 odpowiedzi »

  1. Widok piękny ze szczytu, ale faktycznie – gdyby doszło do wybuchu materiału piroklastycznego, to biada mieszkańcom podnóża.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.