Banki i tajna władza

NBP planuje wymienić wszystkie banknoty, nowe pojawią się w 2014 roku

Komentarz Jarek Kefir: dlaczego NBP wymienia wszystkie banknoty będące w obiegu? Przecież argument, że banknoty mają kilkanaście lat się kupy nie trzyma, bo co roku są dodrukowywane nowe banknoty.

Czy chodzi o ukrytą dewaluacje polskiej waluty, bądź wprowadzenie nowych nominałów? Taką czynność przeprowadził już Bierut w latach 40-tych XX wieku.

500_zl_banknot_nbp

NBP wprowadza nowe banknoty! 2013-09-21 (11:13)

Cyt. ”
W nadchodzącym tygodniu Narodowy Bank Polski ujawni nowe wzory banknotów – dowiedziała się Wirtualna Polska. Będziemy nimi płacić od kwietnia 2014 roku. Czy zarząd NBP przygotował niespodziankę, jak wprowadzenie nowych nominałów, przekonamy się za kilka dni.

Wiadomo, że wymiana obejmie wszystkie papierowe pieniądze, które obecnie są w obiegu, ale nie wykluczone, że te o nominale 200 zł trafią do naszych portfeli nieco później niż pozostałe.

Jak mówili już kilka miesięcy temu przedstawiciele banku centralnego, używane przez nas obecnie banknoty mają kilkanaście lat i czas, by pojawiły się nowe, choćby ze względów bezpieczeństwa.

– Wprowadzone 18 lat temu zabezpieczenia funkcjonują bez zarzutu – wyjaśnia Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbowego NBP. – Postęp technologiczny wymaga jednak ich modernizacji dla zwiększenia bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w kolejnych latach – tłumaczy.

Nowe banknoty prawdopodobnie są już wydrukowane. Ich produkcja rozpoczęła się w tajemnicy kilka miesięcy temu. Z wcześniejszych lakonicznych informacji, które przekazywali przedstawiciele emitenta, można wysnuć wniosek, że główne motywy graficzne prawdopodobnie się nie zmienią. Jednak nowe polskie banknoty na pewno będą miały zmienione oznaczenia i zabezpieczenia, a to nie pozostanie bez wpływu na ich wygląd. Jak dokładnie będą wyglądały, Narodowy Bank Polski ujawni we wtorek.

Pieniądze, którymi dzisiaj się posługujemy, pozostaną w obiegu. Nowe będą stopniowo dodrukowywane w miejsce wycofywanych.

Czy pojawią się nowe nominały, przekonamy się niebawem. Gdy w 1994 roku przygotowywano się do denominacji i emisji nowych pieniędzy, zaprojektowano banknot 500-złotowy z królową Jadwigą na jego przedniej stronie (według wielu najładniejszy z całej serii). Z przeprowadzonych podówczas analiz ekonomicznych wyszło, że nie ma konieczności jego wprowadzenia. Od tamtych badań minęło jednak już prawie 20 lat. Poza tym, gdy w 2002 roku w sklepach na Starym Kontynencie debiutowała waluta europejska, w Brukseli nikt nie miał wątpliwości, by do obiegu wypuścić banknot o nominale 500 euro”

Źródło: Wirtualna Polska

Reklamy

10 odpowiedzi »

 1. Jestem tego samego zdania, co AQQ. Obserwacja działań naszych kolejnych (nie)rządów prowadzi do pesymistycznego wniosku, że cokolwiek zaczyna się nowego dziać, to nie ma to na celu wzrostu dobrostanu obywateli, ale jest nowym „mykiem” na wyprowadzenie państwowej kasy.

 2. nie do końca lody , oglądałem film w national geographic o hong kongu i panująca tam waluta dolar hongkoński przyjęła specjalne zaawansowane zabezpieczenia , bo je trzeba zmieniać co jakiś czas np obraz po działaniu promieni UV na banknocie , losowo rozrzucone włókna na banknocie , uwypuklenia i wklęsłości , hologramy , znak wodny , metaliczna powłoka , numer seryjny , a może by tak zastosować jakieś magnetyczne właściwości dla banknotów ?

  • I ktoś-podatnik komuś-lodziarzowi za to płaci!

   „- Wprowadzone 18 lat temu zabezpieczenia funkcjonują bez zarzutu
   – wyjaśnia Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbowego NBP.
   – Postęp technologiczny wymaga jednak ich modernizacji dla zwiększenia bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w kolejnych latach – tłumaczy.

 3. Kefir to specjalnie dla ciebie kawałek do motywacji – Nesky Memory Lane.Wpisz na u tube i sobie słuchaj.Nawet niezła nuta. Mi się przy tym dobrze czyta ale to zależy od osoby.Nie jestem jakimś fanem tego typu muzyki ale troche mnie ozywia.

 4. myślę że wymiana ma na celu zainstalowanie w nowych banknotach chipu RFID jako kolejnego elementu kontroli obywateli , euro i dolary już posiadaja taki chip

 5. jestem za 500 złotówką , szkoda ,że od 9 lat nie miałem nigdy w ręku banknot 200zł 🙁 . Nie zgadzam się ,że zabezpieczenia starczą na 18 lat , kiedyś można było sobie w drukarce wydrukować kasę i zapłacić tym w kiosku i czasem to wychodziło.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.