Nauka wszechświat i wojsko

Duże ruchy wojsk blisko polskich granic. Kraje bałtyckie zaniepokojone

Cyt. „Estonia, Litwa i Łotwa wyraziły zaniepokojenie rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi u swych granic, które, jak pisze AFP, zdaniem tej trójki członków NATO „mają ukryte antyzachodnie cele”.

– Rosja oficjalnie zakwalifikowała te manewry jako antyterrorystyczne, lecz liczba ich uczestników i rodzaj sprzętu wojskowego pokazują, że nie jest to to, co przewidywał program – powiedział agencji AFP litewski minister obrony Juozas Olekas.

– Każdy kraj ma prawo organizowania manewrów wojskowych, lecz martwi nas brak przejrzystości przy tych – dodał minister.

W ćwiczeniach tych uczestniczy ok. 13 tysięcy żołnierzy, setki środków pola walki, w tym czołgi, samoloty i pojazdy opancerzone – poinformował przedstawiciel białoruskiego resortu obrony.

– Kreml twierdzi, że celem manewrów jest szkolenie do walki z terroryzmem, lecz według naszych informacji ćwiczenia noszące kryptonim „Zapad” (ros. Zachód) mają antyzachodnią treść – powiedział AFP wiceszef estońskiego Sztabu Generalnego podpułkownik Eero Rebo.

Trzy państwa bałtyckie, które odzyskały niezawisłość w roku 1991 po upadku Związku Radzieckiego, a w roku 2004 weszły do UE i do NATO, wielokrotnie krytykowały rosyjską działalność militarną u swych granic.

– Jeśli spojrzeć na rejon Morza Bałtyckiego, równowaga militarna zmieniła się w ciągu ostatniej dekady w sposób drastyczny i nie na naszą korzyść – powiedział AFP łotewski minister obrony Artis Pabriks. – Nic więc dziwnego, że jesteśmy zaniepokojeni ćwiczeniami na tak wielką skalę – wyjaśnił.

NATO zaplanowało przeprowadzenie w listopadzie manewrów w Polsce i krajach bałtyckich. Źródła PAP w NATO twierdzą, że Sojuszowi zależy na tym, żeby ćwiczenia były transparentne dla krajów takich jak Rosja. Zaznaczają, że manewry Sojuszu nie są odpowiedzią na ćwiczenia, które prowadzą w pobliżu Polski i krajów nadbałtyckich Rosja i Białoruś (Zapad-2013). Ćwiczenia NATO w Polsce były planowane już od 2009 roku”

(PAP)

Reklamy

3 odpowiedzi »

  1. O koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z Łotwą były informacje 2-3 lata temu , wtedy tłumaczono , że Rosja nie ma złych zamiarów co do UE . Wygląda na to , że konspekt napisano wcześniej , a słowa ” nie ma złych zamiarów ” można wyrzucić do kosz.

  2. zwykle manewry wojskowe nie sensu bic piany z niczego nikt nas nie napadnie lepiej nas dobijaja ekonomicznie nie potrzebne wojsko

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.