Nauka wszechświat i wojsko

Coś wielkiego wydarzy się na słońcu, następuje zmiana jego biegunów. „Zostało nam 3, może 4 miesiące”

Wyniki badań prowadzonych w obserwatoriach astronomicznych sugerują, że niedługo coś wielkiego wydarzy się na Słońcu: odwróci się jego pole magnetyczne – informuje amerykańska agencja kosmiczna w swoim serwisie Science@NASA. Naukowcy uspokajają jednak, że nie ma powodów do obaw, gdyż to normalny proces na Słońcu.

– Wydaje się, że zostało nam od trzech do czterech miesięcy do ukończenia odwracania się pola magnetycznego – uważa heliofizyk Todd Hoeksema ze Uniwersytetu Stanford (USA).

– Północny biegun słoneczny już zmienił znak, natomiast południowy jest w trakcie tego procesu – dodaje Phil Scherrer, inny heliofizyk z Uniwersytetu Stanford.

Źródło: komunikat prasowy PAP

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

Jesteśmy w trakcie zamiany biegunów magnetycznych na Słońcu. Proces taki występuje w każdym cyklu słonecznym co 11 lat i kończy się zamianą magnetycznego bieguna północnego z południowym.

Pole magnetyczne naszej gwiazdy wkrótce całkowicie się odwróci, proces ten może potrwać jeszcze 3-4 miesiące, a występuje zawsze w szczycie aktywności danego cyklu.

Odwrócenie słonecznego pola magnetycznego jest wielkim wydarzeniem. Strefa wpływu heliosfery rozciąga się daleko za orbitę Plutona i sięga aktualnej pozycji sond kosmicznych Voyager.

Przebiegunowanie-Słońca

Magnetohydrodynamiczne dynamo

Plazma może być rozważana jako płyn i opisywana równaniami hydrodynamiki. Będąc zjonizowanym gazem jest źródłem pola magnetycznego i elektrycznego. Ruch plazmy w polu magnetycznym opisywany jest natomiast równaniami magnetohydrodynamiki, w skrócie MHD. Zmiany tego pola powodują powstanie dodatkowej siły elektromotorycznej, jak w prądnicy, a przepływy plazmy mogą być opisywane jako obwody elektryczne.

W połowie czerwca napisałem, że od jakiegoś czasu są dziwne pomiary pola magnetycznego i grawitacji.

Zjawisko występuje do dziś dnia i prawdopodobnie jest ściśle związane z procesem przebiegunowania Słońca: Świeże pomiary na Forum

Na pomiarach widać długie powtarzalne cykle ściśle związane z ruchem obrotowym Ziemi i pozycją plam słonecznych w okolicach równika i odchyleniu około +/-30 stopni.

Pisałem Wam, jak duża siła musi działać, żeby zmienić pole magnetyczne Ziemi o 1 uT, a to jest 1/48 pola magnetycznego naszej planety, które wynosi 48uT.

W czerwcu zmiany dobowe w osi północ-południe wynosiły nawet 1.5uT

Wątek o Słońcu na Forum.

Źródło: http://losyziemi.pl/

Reklamy

4 odpowiedzi »

  1. Japońscy naukowcy zauważyli, że tym razem ten proces na Słońcu przebiega inaczej i być może powstaną 4 bieguny. W związku z tym ktoś wysnuł hipotezę, że jądro Słońca może ulec podzieleniu i … powstaną dwa słońca, tak jak podobno kiedyś księżyc oddzielił się od Ziemi.
    Nie znam się na tym, to tylko ciekawość.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.