Nauka wszechświat i wojsko

Niedługo wszystkie japońskie reaktory atomowe będą pracować na niebezpiecznym paliwie MOX

energetyka atomowa

Pacific Heron i Pacific Egret, dwa specjalizowane transportowce materiałów nuklearnych należące do brytyjskiej kompanii PNTL opuściły Cherbourg 17-go kwietnia i są spodziewane w Japonii 27-go czerwca.

To ostatni dzwonek by załadować paliwo MOX do reaktorów przed wejściem w życie nowych ostrzejszych przepisów bezpieczeństwa. Do wytwarzania elementów paliwowych MOX, płynących właśnie do Japonii, MELOX AREVA użyła plutonu wydzielonego w La Hague z „wypalonego” paliwa japońskiego. AREVA podpisała umowy z  ośmiu japońskimi firmami energetycznymi i dokonała już czterech transportów paliwa MOX do Japonii (w 1999, 2001, 2009 i 2010). Piąta przesyłka paliwa MOX  jest w drodze do Japonii a firma nie zamierza zmieniać planów na najbliższą przyszłość.

elektrownia atomowa

Zdjęcie wykonane 06 czerwca 2013, pokazuje budynki zawierające reaktor nr 3 (z przodu) i nr 4  w elektrowni jądrowej Kansai Electric Power Co w miejscowości Takahama,  prefektura Fukui. Dotychczas elektrownia stosowała klasyczne paliwo.

Kwerenda przeprowadzona na portalach firm przemysłu nuklearnego prowadzi do ponurych konstatacji. Firmy te lepiej wiedzą  kiedy, na jakim paliwie będą uruchomione WSZYSTKIE (!) japońskie elektrownie nuklearne.

O tym jak transportuje się takie ładunki – w następnej notce.

Źródło: http://archiwum-y.nowyekran.net/post/94647,wyscig-trwa

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.