Odżywianie i żywność

Syntetyczne mięso GMO i obrzydliwe robactwo: to jest jedzenie przyszłości!

-Rosnąca liczba ludzi na Ziemi ma, wg tzw „ekspertów” zmienić nasze nawyki żywieniowe. Przysmakiem przyszłości mają być między innymi pieczone świerszcze, modyfikowane genetycznie pomidory i mięso hodowane (drukowane) w laboratoriach..

Jak twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia, w ciągu następnych kilkudziesięciu lat zwiększy się zapotrzebowanie na żywność na świecie. Szacunki mówią, że podwoi się w ciągu kolejnych czterdziestu lat. Przyczyną tego stanu rzeczy jest gwałtownie rosnąca liczba ludności. Najtrudniejsze, oczywiście, będzie wyprodukowanie mięsa dla tych wszystkich ludzi. Obecnie aż 70% gruntów ornych na świecie jest zajęte przez inwentarz żywy, a rosnący popyt doprowadzi do znacznego wzrostu cen.

Według futurystycznych analiz, wołowina ma być „kawiorem przyszłości”. Produkcja mięsa na steki i hamburgery jest niezwykle szkodliwa dla przyrody. Zwierzęta hodowlane produkują prawie że 40% metanu emitowanego przez cywilizację ludzką. Wielu ekspertów jest zdania, że taki stan rzeczy jest nie do utrzymania dlatego trzeba szukać tańszych alternatyw. Jedną z nich jest tworzenie mięsa w laboratoriach, w sposób sztuczny.

Inne rozwiązanie zakłada zmianę naszych gustów kulinarnych i konsumpcję owadów. Dzięki temu mamy otrzymywać nowe źródło białka. Już teraz Chińczycy i ogólnie Azjaci, konsumują owady na potęgę. Wiadomo, że robactwo bardzo szybko się rozmnaża, tak więc jest tanie i efektywne w hodowli.

 

owady

Na drodze do powszechnej konsumpcji robactwa stoi niechęć Europejczyków i Amerykanów do konsumpcji owadów. Na pewno już niedługo pojawią się opłacani przez rząd „specjaliści kulinarni”, którzy w mediach głównego nurtu będą przekonywali, że robactwo jest smaczne, zdrowe i w ogóle należy je spożywać.

Sztuczne mięso zaś można tworzyć za pomocą zdobyczy współczesnej biotechnologii. Jednak na razie technologia ta jest zbyt droga. Hamburgery są „hodowane” z komórek macierzystych bydła otrzymanych przez biopsję. Potem tworzy się komórki mięśniowe poprzez stymulację elektryczną. Jest to proces do złudzenia podobny do treningu siłowego, z tym, że zachodzi sztucznie, w laboratorium. Wzrastający mięsień jest martwy i nie jest napędzany przez serce żadnego zwierzęcia.

Wegetarianie mają swój argument, że nie trzeba produkować syntetycznego mięsa, wystarczy przestać je spożywać. Naukowcy jednak nie pozostawiają żadnych złudzeń, że przyszłość tkwi w masowych modyfikacjach genetycznych, również zwierząt, jak i produkcji syntetycznego mięsa. Dzięki GMO można wyprodukować więcej żywności za mniejszą cenę. Jednak czy będzie to zdrowe pożywienie? Ostatnie badania wskazują na to, że taka syntetyczna żywność po prostu szkodzi..

robaki

Kolejne rozwiązanie niedoboru żywności, to wykorzystanie potencjału mórz i oceanów. Nie chodzi jednak o ryby, których jest coraz mniej. Szansę na zdobycie nowych źródeł pożywienia, stanowią skorupiaki, ale przecież one też są przetrzebione – np kraby i krewetki.
Naukowcy zwracają się ku algom morskim. Każdy, kto jadł sushi, spróbował ich. Algi są łatwe w produkcji, bogate w białka i witaminy. Ich plony mogą być zbierane cały rok, codziennie.

Te powyższe rozważania mogą się wydawać futurystyczne, ale zmiany na naszej planecie zachodzą dużo szybciej niż możemy to dostrzec. Nawet się nie obejrzymy, gdy na naszych talerzach wyląduje syntetyczne mięso, a jako przekąskę – smażone bądź gotowane robactwo..

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/zywnosc-przyszlosci-czyli-co-bedziemy-jesc-za-50-lat

Z drugiej strony, były wysoki pracownik ONZ ujawnił światu szokującą opinię, że nawet bez zmiany nawyków żywieniowych, zasoby żywności na naszej planecie wystarczą do wykarmienia 12 miliardów ludzi. Tekst ten możecie przeczytać tutaj:

https://kefir2010.wordpress.com/2013/06/22/pracownik-onz-zasoby-zywnosci-na-swiecie-wystarcza-do-wykarmienia-12-miliardow-ludzi-swiatowy-glod-z-jednej-strony-i-gmo-z-drugiej-to-efekt-przestepczosci-zorganizowanej/

Reklamy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.