GMO i biotechnologia

Unia Europejska chce zakazać nasion naturalnych. Głosowanie 6 maja!

Cyt. „Ilu z Was wie, że Unia Europejska przygotowuje ustawę (głosowanie 6 maja!), która sprawi, że obrót i wykorzystanie nasion nie będących na liście nasion zatwierdzonych stanie się nielegalne? Lista ta, która na chwilę obecną zdominowana jest przez wielkie korporacje jak Monsanto, czy Bayer zwiera głównie hybrydy, co oznacza tyle, że farmer czy ogrodnik nie będzie mógł zachować nasion z tego co wyhoduje.

Co więcej, nasiona nie będące na liście, nie będą mogły być nie tylko sprzedawane ale również uprawiane. Wymiana nasion między ogrodnikami i farmerami stanie się czynnością kryminalną. To oznacza, że ludzie będą mieć jeszcze mniejszy wpływ na to co jedzą – skoro nie będą mogli zdecydować nawet to co się uprawia.

O czym konkretnie mówi wspomniane prawo?
Ostatni zarys ustawy przedstawiony publicznie mówił, że żadne nasiona nie mogą być sprzedawane, ani nawet ofiarowane za darmo na terenie UE jeżeli są zatwierdzone i zarejestrowane na liście roślin UE.

Dlaczego jest to zła ustawa?
W celu rejestracji każda odmiana musi zostać poddana testom, by zweryfikować czy spełnia ustalone odgórnie kryteria.Te kryteria zostały stworzone w głównej mierze na potrzeby przemysłowego rolnictwa i nasion hybrydowych i mówiąc ogólnie, tylko takie nasiona taki test zdadzą.

Wiele cennych odmian, używanych obecnie wśród ogrodników i lokalnych farmerów nie spełni wymagań i zwyczajnie nie zostanie zarejestrowana, co automatycznie uczyni je nielegalnymi w sprzedaży i uprawie.

Co gorsza, wystąpienie z wnioskiem o umieszczenie na liście nasion rejestrowanych i związanych z tymi testami kosztuje bardzo dużo pieniędzy. Nawet jeśli nasiono spełni kryteria i zostanie zapisane na listę nasion zatwierdzonych, to wciąż należy płacić coroczną opłatę. Jeśli któregoś roku, opłata nie zostanie uiszczona, nasiono automatycznie wypada z listy i staje się nielegalnym.

Następują dwie kwestie. Po pierwsze – w związku z wysokim kosztem (tysiące euro dla jednej odmiany) opłacać się będzie rejestrować tylko te odmiany, które sprzedadzą się w dużych ilościach w rolnictwie przemysłowym. Warzywa, uprawiane przez lokalnych rolników, czy w przydomowym ogródku na potrzeby rodziny staną się nielegalne i wyginą. W przyszłości nie będziemy mogli odzyskać tych nasion bo przepadną bezpowrotnie.

Po drugie – to jawna prywatyzacja ogólnoludzkiego dobra jakim są rośliny i odmiany hodowane przez naszych przodków. To ludzie są spadkobiercami nasion, uprawianych ponad 11 tys lat, nierzadko przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Dlatego też nie mogą one być opatentowane przez koncerny nasienne. Więc skąd nagle pomysł by płacić coroczną opłatę dla EU by dalej móc je swobodnie uprawiać?

CO MOŻEMY ZROBIĆ?

Możemy napisać wiadomość do członków Komisji EU. Tu lista: http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/index_en.htm

Polskę reprezentować będzie Janusz Lewandowski http://ec.europa.eu/commission_2010-2014…dex_en.htm

Podpisać petycje! Największa jest tu http://bit.ly/12Xe1PI (już prawie 200 tys. osób podpisało!) i kolejna http://bit.ly/18pgz9Z

Źródło: otworzumysł.com

Reklamy

5 odpowiedzi »

 1. To tak jak nowe pieniądze nalezą do ludzi pracy którzy wytwarzają realne dobra a jednak tworzenie ich jest dawno sprywatyzowane przez grupę półbogów i im tylko służą do totalnego trzymania za twarz reszty stada tu jednak ludzi-owce nawet petycji nie piszą To dziwne…

 2. Władcom Ziemi wydaje się, że wszystko mogą ale gówno mogą. Życie nie da się sprowadzić do faktu zdarzenia gospodarczego i obroni się przed nimi unicestwiając ich. Miotają się bezsilnie, wydadzą jeszcze niejedno takie „coś”.
  Dlatego namawiam, aby wspierając potrzebującego zapytać – czym się zajmował, jaki ma fach?
  Jeśli to urzędas w potrzebie puka do waszej furtki, policjant, polityk, prawnik, radca i temu podobny – przegońcie i nie miejcie wyrzutów sumienia. Niech to cholerstwo wyginie, Ziemi lżej będzie się kręcić.

  Pewien gość z dalekiego kraju zapytał mnie, jak to u was jest z tą własnością?
  -Masz dom i ziemię i to jest twoje i twoich bliskich a musisz co roku za to płacić, to chyba nie jest twoje?
  -Masz rację to chyba nie jest moje – odpowiedziałem.
  -To wyjedź do mojego kraju, u mnie jak jest się czegoś właścicielem, to więcej nie trzeba płacić – ja tu u was, jak skończę studia nie zostanę – dodał.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.