Bareizmy

Za kupno benzyny pójdziesz siedzieć! Koszmarny pomysł Rostowskiego

Ustawa o VAT: kary za zakup benzyny

„Oświadczenie Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy z dnia 7 marca 2013 r. w sprawie projektowanej odpowiedzialności podatkowej nabywców niektórych towarów za długi dostawców.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ordynacji podatkowej z dnia 1 marca 2013 r., opracowany przez resort finansów, przewiduje wprowadzenie z dniem 1 lipca 2013 r. odpowiedzialności solidarnej podatnika podatku od towarów i usług, na rzecz którego dokonano dostawy określonych towarów, za zaległości podatkowe wynikające z niewpłacenia tego podatku w terminie przez dostawcę na rachunek urzędu skarbowego. Odpowiedzialność podatnika ma być uzależniona od tego, czy wiedział on lub miał uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że podatek nie zostanie wpłacony przez jego dostawcę. Projektodawca wskazał również na okoliczności, które powinny wzbudzić podejrzenie nabywcy: jest to przede wszystkim cena kupowanego towaru niższa od jego wartości rynkowej. Projekt przewiduje domniemanie działania w złej wierze przez nabywcę, jeżeli cena odbiega od ceny rynkowej. Odpowiedzialność solidarna nabywcy będzie powstawać w przypadku zakupu towarów wskazanych w projekcie w tym m.in. paliw silnikowych, oleju opałowego oraz stali.

Należy podkreślić, że instytucja odpowiedzialności solidarnej podatnika przewidziana tym projektem jest patologicznym rozwiązaniem legislacyjnym, będącym dowodem całkowitego braku koncepcji przebudowy tego podatku w celu zahamowania spadku jego efektywności fiskalnej i przeciwdziałania przestępczości podatkowej. Przerzucenie odpowiedzialności za brak zapłaty podatku przez dostawcę na nabywcę towaru jest rozwiązaniem całkowicie błędnym i szkodliwym, represjonującym uczciwych podatników.

Prawdopodobnie takie jest jednak założenie projektodawców tych przepisów. Eliminacja rzeczywistego problemu, którym są masowe oszustwa podatkowe dokonywane przez zorganizowane grupy przestępcze, jest dziś jednym z najważniejszych zadań stojących przed organami władzy, przed którym nie może się ona uchylać. Łatwiejsze jest oczywiście represjonowanie uczciwych podatników niż zwalczanie środowisk przestępczych.

Po wejściu w życie projektowanej nowelizacji każdy podatnik nabywający paliwo na stacjach benzynowych, w przypadku braku zapłaty podatku przez dostawcę, będzie mógł odpowiadać solidarnie za niewpłacony przez tę stację podatek, – zwłaszcza gdy cena paliwa była niższa od średniej wartości rynkowej (cokolwiek to znaczy). Jest to rozwiązanie absurdalne. Miliony podatników po wejściu w życie tych przepisów mogą być pociągnięte do odpowiedzialności. Jakby tego było mało, uwolnienie się od tej odpowiedzialności przez nabywcę wymaga wykazania, że dostawca rozliczył prawidłowo ten podatek zarówno na wcześniejszych jak i późniejszych etapach obrotu. Minister Finansów zapewne wie, że to warunek niemożliwy do spełnienia, ale dzięki tak napisanemu przepisowi organom podatkowym będzie można obciążyć każdego uczciwego nabywcę.

Tych przepisów nie da się poprawić a prace nad projektem nie powinny być kontynuowane. Zwalczanie przestępczości podatkowej, ubranej często w togę działań optymalizacyjnych, wymaga żmudnych działań kontrolnych i śledczych, a nie pozornych narzędzi prawnych, które uderzą w uczciwych podatników. Droga do usunięcia patologii w podatku od towarów i usług, którą obrał projektodawca, jest błędna i nie poprawi obecnej sytuacji.

Musisz to zobaczyć! Zaprotestuj przeciwko drogiej benzynie, nim bezkarnie po raz kolejny podniosą akcyzę! Dołącz do tysięcy Polaków!

Zarząd Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Reklamy

4 odpowiedzi »

  1. Czyli polaku, płać karę za kupowanie czegoś taniej, lub korzystanie z promocji.
    Brawo, jak to przejdzie i będzie używane to ulice zapełnia się ludźmi w kilka tygodni lub mniej

  2. Banda nierobow która wymysla takie ustawy powinna dobrowolnie poddac sie do dymisji , że oni wstydu nie mają brać pieniądze podatników za swą „prace” za te zjebane ustawy ktore zamiast pomagac w otwieraniu nowych miejsc pracy dawac szansę młodym kreatywnym ludziom z pomysłami te skórwiałe psy podcinają gałąź na której siedzą przecież to jest jakieś nieporozumienie patologia zajebana

  3. Media specjalnie ”milcza” w wielu sprawach i karmia nas papka,glupotami bez znaczenia.Gdyby zaczeli mowic w serwisach o tym co naprawdę się dzieje to byśmy mieli masowe protesty i to już od dawna..Choc tak mysle ze Polacy sa tak uśpieni ze nie wiem co musi się stać byśmy wrescie zareagowali..Musieli by chyba sklepy pozamykać lub nas z domu wyrzucić.Glodny i z dupa na chodniku może by w końcu zareagowal jakiś Polak..

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.