Media i manipulacja

Mężczyzna znaleziony w Tatrach był specem od wojny psychologicznej

„Facet znaleziony w Tatrach był w jednostce zajmującej się wojną psychologiczną. Pewnie boją się, żeby nie zdradził tajemnic. Przypuszczalnie dlatego chcą go przenieść do szpitala MSW, żeby mieć go pod kontrolą, bo nie jest to normalne postępowanie. Po zakończeniu kontraktu żołnierzami nikt się nie przejmuje, choćby zostali kalekami na misji. Nie dostają nawet przyzwoitych protez.”

http://tvp.info/informacje/polska/wiadomosci-odnalazly-nagranie-z-b-zolnierzem-sprzed-9-lat/6547814

„Irak. Materiał „Wiadomości” z 2003 roku. Korespondent TVP podchodzi do grupy żołnierzy, wśród których jest N. Wygląda na zadowolonego, rozmawia z dziennikarzem, twierdzi, że na misji „da się wytrzymać”.
– Da się przeżyć jeszcze pół roku? – pyta dziennikarz TVP. – Czy pół roku, to zobaczymy – odpowiada żołnierz. W czasie gdy materiał był nagrywany N. służył w specjalnej jednostce prowadzącej wojnę psychologiczną z terrorystami.

Dziś ten sam mężczyzna, na pytanie: „Jak się czujesz?” odpowiada jedynie: „Dobrze”. To na razie wszystkie jego słowa. Lekarze od dwóch dni próbują nawiązać z nim kontakt. Bez skutku.
– Nie reaguje na swoje imię, jest może nieco bardziej aktywny w swoich ruchach – tak dr Piotr Drenda ordynator oddziału chirurgii zakopiańskiego szpitala im. Tytusa Chałubińskiego określił zmiany w zachowaniu mężczyzny.

Sąsiedzi, którzy dzięki zdjęciom w mediach rozpoznali go od razu, mówią, że nigdy nie sprawiał problemów, był spokojny, ale zamknięty w sobie.
Teraz mężczyzna będzie przetransportowany do szpitala wojskowego przy ul. Szaserów w Warszawie.
– Dysponujemy kliniką chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, co zapewni kompleksowe leczenie odmrożeń, które ewidentnie są fizycznym problemem tego pacjenta – wyjaśnił specjalista ds. chorób wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego dr Piotr Dąbrowicki.

Problem psychiczny pacjenta został już zdiagnozowany. Jest to tzw. zespół stresu bojowego. Jak wyjaśnił ppłk Radosław Tworus z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM, „to złożony zespół zaburzeń, które ujawniają się u osób będących w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub będących świadkami zdarzeń ekstremalnie trudnych na przykład śmierci swoich kolegów”.
– Żołnierz, który pracuje w terenie w ciągłym zagrożeniu, wyjeżdża na patrole, spotyka się z ludnością miejscową, tubylczą czuje to zagrożenie – wyjaśnia Tomasz Kloc, ranny na misji w Iraku, który też nie mógł poradzić sobie z presją.

Z 15 tys. polskich żołnierzy służących na irackiej misji nawet co piąty miał podobny problem. Objawy stresu bojowego, jak w przypadku mężczyzny znalezionego w górach, mogą ujawnić się nawet po latach.
Mężczyznę wkrótce odwiedzą go bliscy. Lekarze mają nadzieję, że może wtedy odzyska pamięć.”

—-

Ciekawe, jaki będzie jego dalszy los. Czy „seryjny samobójca” III RP da o sobie znać także w tym przypadku? Boję się o losy tego człowieka.
Polecam mój tekst o przemocy i torturach, a także morderstwach w szpitalach III RP w XXI wieku – link tutaj

Reklamy

1 odpowiedź »

  1. Ciekawe , jak tylko pokazali tego gostka wiedzialem ze cos nie jest w porzadku , jak z domniemanym zabojstwem Magdy …

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.